Życie w Norwegii
Frp chce referendum dotyczącego imigracji
41

Podobnego jak w Szwajcarii. Høyre krytykuje pomysł.
Wyróżnione ogłoszenia
WięcejOgłoszenia MojaNorwegia
Partia rządowa Frp chce wziąć przykład ze Szwajcarii i przeprowadzić głosowanie dotyczące działań ograniczających imigrację. Ale Szwajcaria ryzykuje karę od EU, ponieważ większość obywateli tego kraju chce wprowadzenia systemu kwotowego dla imigrantów.
Zaostrzenie reguł
Mazyar Keshvari, który jest rzecznikiem ds. imigracji w Frp, uważa, że Norwegia powinna spytać obywateli o ich stosunek do cudzoziemców.
- Nie zabieram głosu w sprawie systemu kwotowego, który polecają obywatele Szwajcarii. Ale referendum jest interesującym rozwiązaniem i Norwegia powinna przeprowadzić tego typu głosowanie dotyczące imigracji. Jestem pewien, że większość będzie za zaostrzeniem reguł. Badania opinii publicznej na to wskazują.
Problem z Unią Europejską
W niedzielę 50,3 procent Szwajcarów zagłosowało za ograniczeniem imigracji do ich kraju. Propozycja, która uzyskała większość głosów to wprowadzenie systemu kwot dla imigrantów oraz preferencji krajowych dotyczących obsadzania miejsc pracy. Prawa imigrantów do świadczeń socjalnych także mają być ograniczone.

MPD01605/flickr.com
Można teraz oczekiwać, że Szwajcaria będzie miała znaczące problemy z Unią Europejską, która utrzymuje prawo do swobodnego przepływu obywateli między należącymi do niej krajami. Szwajcaria nie jest co prawda członkiem UE, ale w 2000 roku podpisała z unią porozumienie o wolnym i obustronnym przepływie osób, a w roku 2005 i 2009 przedłużono traktat, który miał od tego czasu obejmować obywateli nowych państw członkowskich. Unia jest także największym partnerem handlowym Szwajcarii.
Krytyka
Minister Vidar Helgesen (H) był jednym z tych, którzy skrytykowali wyniki referendum w Szwajcarii. Rząd norweski chce się dowiedzieć, czy rezultaty referendum wpłyną na możliwości poszukiwania pracy w Szwajcarii przez norweskich obywateli.
- Chcielibyśmy podkreślić, że z norweskiej strony zasada wolnego przepływu osób jest ważna dla wzrostu i dobrobytu w wolnej gospodarce - powiedział Helgesen.
Rząd Høyre og Frp prowadzi teraz poważne negocjacje z Venstre i KrF o rozwiązaniach, które mogą ograniczyć imigrację do Norwegii.

Mazyar Keshavari
wikipedia.org
Imigranci zarobkowi obciążają ekonomię
Deklaracja rządu jasno postanawia, że zasada wolnego przepływu siły roboczej między państwami EOG jest dla rządu niepodważalna.
Jednak Mayzar Keshvari mówi, że imigracja z EOG jest także problematyczna:
- Litwini i Polacy, którzy szukają pracy w Norwegii, chętnie zabierają ze sobą rodzinę, kiedy odkrywają, że mogą osiedlić się tu za darmo, otrzymują między innymi darmową opiekę zdrowotną i korzyści z tytułu ubezpieczeń społecznych. Finansavisen pokazała w cyklu swoich artykułów, że utrzymywanie wielu imigrantów przez dłuższy czas bardzo obciąża ekonomię. Dotyczy to także imigrantów zarobkowych - mówi Keshwari.
Trzeba ograniczyć imigrację
Jak według Keshwariego ma wyglądać propozycja zaostrzenia zasad dotyczących imigracji na referendum?
- Musimy to dobrze przemyśleć. Ale obecna polityka imigracyjna nie idzie w parze z opinią publiczną. Frp wiele razy mówiła, że Norwegia powinna znaleźć i wykorzystać niejasności umowie z EOG, aby ograniczyć imigrację.
Co Keshwari sądzi o wprowadzeniu kwot?
- Nie ustosunkowaliśmy się do systemu kwotowego, ani w programie Frp ani w oświadczeniu rządu. Ale będzie zaostrzenie zasad, jak tylko zakończymy rozmowy z Venstre i KrF. Tylko tyle mogę powiedzieć.
Nie było tematu
Reprezentant KrF, Geir Bekkevold, mówi, że referendum dotyczące polityki imigracyjnej nie było tematem rozmów z partiami rządowymi.
- Nie, nie było tego tematu, a KrF nigdy nie zaproponowałoby referendum na ten temat.
Czy Bekkevold zgadza się z Frp, że także imigracja zarobkowa z Unii jest problemem?

Geir Bekkevold
wikimedia.org
Z tym się zupełnie nie zgadzam. Popieram postanowienia Europejskiego Okręgu Gospodarczego dotyczące wolnego przepływu osób w jego obrębie i absolutnie nie zgadzam się z Keshvarim. Mówimy tu o ludziach, którzy przyjeżdżają do Norwegii, by pracować i którzy mają swój wkład w norweskie społeczeństwo poprzez m.in. płacenie podatków.
Tu pisaliśmy o wkładzie, jaki imigranci zarobkowi wnoszą dla norweskiej gospodarki.
Źródło: vg.no, pch24.pl, polityka.pl
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
12-02-2014 23:14
0
0
Zgłoś
12-02-2014 16:05
0
0
Zgłoś
12-02-2014 13:49
0
0
Zgłoś
12-02-2014 08:00
0
0
Zgłoś
12-02-2014 00:48
0
0
Zgłoś
11-02-2014 23:47
1
0
Zgłoś
11-02-2014 23:46
0
-1
Zgłoś
11-02-2014 23:33
1
0
Zgłoś
11-02-2014 23:31
0
0
Zgłoś
11-02-2014 23:28
0
-1
Zgłoś