
Zapomoga przejściowa (overgangsstønad) dla samotnej matki lub ojca
Na chwilę obecną samotna matka lub ojciec może dostać przyznaną zapomogę przejściową wielokrotnie - na okresy trzyletnie - kiedy okazuje się, że zostaje sam/a z opieką nad nowymi dziećmi. Od 1. stycznia 2013 wprowadzone zostaje ograniczenie, stanowiące, że kolejne okresy, na które przyznawana jest zapomoga będą ograniczone do momentu, kiedy dziecko otrzyma prawo do miejsca w przedszkolu. Prawo do miejsca w przedszkolu dzieci uzyskują, kiedy są w wieku pomiędzy roczkiem, a dwoma latami.
Od 1. stycznia 2013 roku obowiązywać będzie również wymóg, że rodzic, który ubiega się o zapomogę przejściową nie może bez ważnego powodu zrezygnować z pracy w okresie ostatnich sześciu miesięcy przed wystąpieniem z podaniem o zapomogę.
Zasiłek dla bezrobotnych na przestoju (permitteringu) w przemyśle rybnym
Maksymalny okres z prawem do zasiłku dla bezrobotnych dla osób zatrudnionych w przemyśle rybnym i wysłanych na przestój (permittering) ulegnie skróceniu ze 104 do 52 tygodni. Jeśli przestój rozpocznie się 1. stycznia 2013 lub później, będzie podlegał nowym zasadom.
Zasiłek przejściowy (arbeidsavklaringspenger) jako dodatek/dopłata do pensji
Od 2013 w Hordalandzie, Oslo, Vest-Agder i Østfoldzie wprowadzony zostanie na próbę dodatek do pensji pracownika przekazywany przez NAV pracodawcom, którzy zatrudniają osoby z prawem do zasiłku przejściowego (arbeidsavklaringspenger). Osoba biorąca udział w takim programie pilotażowym będzie zatem w czasie jego trwania otrzymywać pensję od pracodawcy zamiast zasiłku przejściowego. Plany zakładają, że uczestnikami programu mają być przede wszystkim osoby młode.
Zasiłek pielęgnacyjny (pleiepenger) na pielęgnację bliskich będących w ostatniej fazie życia
Od roku 2013 również bliscy niebędący członkami najbliższej rodziny osoby wymagającej opieki i pielęgnacji w terminalnej fazie życia będą mogli ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, na okres maksymalnie 60 dni. Pacjent będzie musiał poświadczyć pisemnie, że życzy sobie, by to właśnie ta osoba ją pielęgnowała.
Alimenty, a podatek
Osoby samotnie wychowujące dzieci zamiast 2. klasy podatkowej otrzymają specjalną ulgę podatkową. Przy ustalaniu lub zmianie wysokości alimentów na dziecko ulga będzie brana pod uwagę przy wyliczaniu wysokości dochodu osoby występującej o alimenty.
Jeśli osoba, której należą się alimenty miała wcześniej drugą klasę podatkową, a po zmianach nie będzie miała prawa do ulgi dla samotnych rodziców, sprawa zostanie na nowo rozpatrzona przez NAV. Zmiana przepisów sama w sobie nie będzie jednak oznaczać, że ewentualne zmniejszenie się dochodów będzie automatycznie stanowić podstawę do wystąpienia z podaniem o podniesienie alimentów.
Zmiany w funduszu gwarantowanych świadczeń płacowych
To zagadnienie, jako nieco bardziej obszerne, omówimy na portalu osobno.
Nowe stawki zasiłków i zapomóg
Z dniem 1. stycznia 2013 roku zmienia się wysokość części świadczeń wypłacanych przez urząd pracy i polityki socjalnej (NAV). Stawki obowiązujące od nowego roku można znaleźć tutaj.
Źródło: NAV

To może Cię zainteresować