Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Złożyłeś wypowiedzenie? Sprawdź czy możesz pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Anita Arcimowicz info@multinor.no

02 listopada 2015 11:23

Udostępnij
na Facebooku
Złożyłeś wypowiedzenie? Sprawdź czy możesz pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

fotolia.com - royalty free

Czasami spotykamy się z twierdzeniem, że osobom, które same wypowiedziały umowę o pracę, nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. To mit!
Nie jestem zadowolona ze swojej pracy. Myślę o wypowiedzeniu, ale boję się, że nie znajdę tak szybko drugiej pracy w Norwegii i zostanę bez środków do życia. Czy można w takiej sytuacji otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? - pyta Pani Anna.

Złożenie przez pracownika wypowiedzenia nie wyklucza prawa do zasiłku dla bezrobotnych (nor. dagpenger). Wiąże się jedynie z dłuższym okresem oczekiwania na wypłatę świadczenia.

Czas oczekiwania

Różnica w pobieraniu zasiłku dla osób, które otrzymały wypowiedzenie i dla tych, którzy sami wypowiedzieli pracę polega na tak zwanym okresie oczekiwania. Jeśli zwolnił Cię pracodawca, przez 3 pierwsze dni od utraty pracy nie otrzymujesz świadczenia. Taki sam czas oczekiwania obowiązuje dla osób, którym skończyła się umowa o pracę.

Okres ten wydłuża się jeśli straciłeś pracę z własnej winy. Wówczas po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna i złożeniu wniosku oczekiwanie trwa osiem tygodni. Osoby, które złożyły wypowiedzenie samodzielnie, są traktowane jako osoby, które stały się bezrobotne z własnej winy. Jeśli pracownik wypowie umowę z winy pracodawcy, konieczne będzie dokładne udokumentowanie sytuacji. Wówczas NAV zadecyduje indywidualnie o czasie oczekiwania.

Zanim jednak zaczniesz wnioskować, sprawdź czy spełniasz ogólne warunki przyznania zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii.

Komu przysługuje zasiłek?

Istnieje kilka wymogów, jakie należy spełniać, aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych – niezależnie od tego czy zwolniłeś się sam, skończyła Ci się umowa, dostałeś wypowiedzenie od pracodawcy lub skierowano Cię na okresowe zwolnienie (nor. permittering).

Przede wszystkim trzeba uzyskać określony dochód: wynoszący 1,5 G (kwoty bazowej norweskiego systemu ubezpieczeń) w roku poprzedzającym utratę pracy lub 3 G w ciągu trzech ostatnich zakończonych lat. Więc jeśli zamierzasz złożyć wypowiedzenie i przejść na zasiłek, po pierwsze sprawdź czy osiągnąłeś wymagany pułap. Swój dochód łatwo sprawdzisz na rocznym rozliczeniu od pracodawcy (nor. lønns- og trekkoppgave). Do podstawy dochodowej, oprócz pensji, wliczają się także świadczenia równoważne z pracą, np. zasiłek chorobowy i macierzyński.

Innym, bardzo ważnym warunkiem pobierania dagpenger jest przebywanie w Norwegii. Wyjazd za granicę bez zgody NAV skutkuje najczęściej żądaniem zwrotu niesłusznie pobieranego zasiłku.

Po zakończonym stosunku pracy zarejestruj się jako osoba bezrobotna na portalu NAV. Jeśli w ciągu 4 tygodni dostarczysz do urzędu kompletny wniosek o zasiłek, świadczenie zostanie naliczone od dnia rejestracji. Twoim obowiązkiem będzie aktywne poszukiwanie pracy i raportowanie aktualnej sytuacji w kartach meldunkowych, wysyłanych do urzędu co 2 tygodnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok