Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zbyt wiele przepisów antynikotynowych


Foto: MN / Archiwum
W ostatnich latach wprowadzono w całej Norwegii ogromną ilość ograniczeń dotyczących palenia tytoniu. Teraz naukowcy zastanawiają się, czy jednak nie jest ich zbyt wiele, ponieważ poza zmniejszeniem liczby palaczy, spowodowały one także zepchnięcie ich na margines.


W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób palących wyroby tytoniowe w Norwegii zmniejszyła się znacznie, z około 50% do około 20% społeczeństwa. Główną przyczyną tak dużego spadku były wprowadzane przez władze zakazy i ograniczenia. Prowadzona kampania antynikotynowa doprowadziła do zepchnięcia osób palących na margines społeczny i wyobcowanie.

Ankieta przeprowadzona przez dziennik  ‘’Aftenposten’’ pokazała, że wielu palaczy czuje się zaszczuta. Naukowcy również zgłaszają problem – doszło do tego, że bardzo często patrzy się na osoby palące jak na dewiantów lub słabych i ułomnych. Profesor Willy Pedersen porównał nawet postrzeganie ich do najniższej z kast w Indiach.

Przepisy w Norwegii są zbyt surowe, jak stwierdziła grupa naukowców. Będą chcieli oni teraz zadbać o osoby palące. Jak mówią, nie chodzi o ludzi, którzy palą od okazji do okazji, tylko o uzależnionych od nikotyny, którzy nie są w stanie porzucić nałogu.

Jeśli nie zrobi się czegoś w tym kierunku, będą oni niedługo w pewien sposób wykluczeni ze społeczeństwa. Już teraz w miejscach publicznych mają wydzielone strefy, w których mogą przebywać, których z papierosem w ręku nie mogą legalnie przekroczyć, jak np. na peronach kolejowych.

Per Fugelli, podkreśla, że nie tylko pomoc w rzucaniu nałogu jest środkiem do poprawy stanu zdrowia ludzi. Ważne jest też dbanie o ich dobre samopoczucie i traktowanie z szacunkiem.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok