Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zasiłek szkoleniowy (Opplæringspenger)

 
 
Zasiłek szkoleniowy (Opplæringspenger)Kolejny artykuł poświęcony świadczeniom z NAV na wypadek choroby dziecka. Zasiłek szkoleniowy ma za zadanie zrekompensować osobom czynnym zawodowo utratę dochodów, związaną z opieką nad dziećmi przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi, kiedy osoby takie muszą wziąć udział w specjalnych kursach lub innych szkoleniach organizowanych przez instytucje służby zdrowia, by móc zapewnić dziecku prawidłową opiekę.


Kto może dostać zasiłek szkoleniowy?

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom czynnym zawodowo, mającym pod opieką dziecko lub dzieci przewlekle chore lub niepełnosprawne. W razie potrzeby zasiłek szkoleniowy mogą otrzymać obydwoje rodziców jednocześnie.

Kiedy można otrzymać zasiłek szkoleniowy?

Aby mieć prawo do zasiłku szkoleniowego, trzeba spełniać ogólne warunki dotyczące przepracowanego okresu (tj. pracować przez co najmniej cztery tygodnie bezpośrednio przed momentem, w którym nastąpiła utrata dochodów, por. ustawa o ubezpieczeniach społecznych (folketrygdloven), § 9-2). Poza tym konieczność odbycia szkolenia w celu zapewnienia dziecku prawidłowej opieki musi powodować utratę zwykłych dochodów z pracy.

Warunkiem prawa do zasiłku jest to, że szkolenie musi być nieodzowne, by móc zająć się dzieckiem i zapewnić mu odpowiednią pielęgnację.

Zasiłek szkoleniowy można otrzymać również wtedy, gdy kurs odbywa się poza lokalami należącymi do instytucji medycznej. Warunkiem jest wtedy to, że to właśnie instytucja/organ służby zdrowia musi być jego organizatorem, tj. ponosić odpowiedzialność za zawartość merytoryczną kursu i pokrywać koszty pobytu danej osoby na szkoleniu.

Nie ma się prawa do zasiłku w przypadku uczestnictwa w kursie bądź szkoleniu organizowanym przez inne podmioty, niż instytucje publicznej służby zdrowia, na przykład przez organizacje humanitarne itp.

Zasiłek można otrzymać, nawet jeśli dziecko , które wymaga opieki, ma już skończone 18 lat.

Więcej o warunkach, jakie trzeba spełniać, by mieć prawo do zasiłku szkoleniowego można przeczytać w paragrafach § 9-2, § 9-3 i § 9-13 ustawy o ubezpieczeniach społecznych (folketrygdloven).

Ile wynosi zasiłek szkoleniowy?

Wysokość zasiłku szkoleniowego wyliczana jest w taki sam sposób, jak chorobowe, czyli stanowi 100% wysokości dochodu będącego podstawą zasiłku chorobowego.

W przypadku zasiłku szkoleniowego nie ma okresu pracodawcy, czyli wszyscy świadczeniobiorcy od pierwszego dnia otrzymują ten zasiłek z NAV-u. Pracodawcy mogą ewentualnie wypłacić ten zasiłek na zasadzie zaliczki, a potem wystąpić o zwrot kosztów do NAV.

NAV wypłaca również pracobiorcom wynagrodzenie urlopowe (feriepenger) od zasiłku szkoleniowego, jednak jest ono naliczane tylko od pierwszych dwunastu tygodni zasiłkowych.

Wynagrodzenie urlopowe naliczane jest jako 10,2% wysokości zasiłku.

Na jak długo przyznawany jest zasiłek szkoleniowy?

Zasiłek szkoleniowy można pobierać tak długo, jak długo spełnione są warunki (czyli - jeśli spełniony jest warunek długości zatrudnienia - tak długo jak długo trwają potrzebne kursy lub szkolenia). Nie ma żadnych konkretnych ograniczeń czasowych.

Jak się ubiegać?

Aby móc ubiegać się o zasiłek szkoleniowy, lekarz musi wypełnić części 1-2 orzeczenia lekarskiego NAV 09-11.08. Ubiegający się o świadczenie musi podpisać formularz i zanieść lub wysłać go do swojego biura NAV, który z kolei skieruje go do odpowiedniej instytucji służby zdrowia.

Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie jest zatrudniona na etacie, jen pracodawca musi dosłać do NAV-u formularz informacji o dochodach (NAV 08-30.01).

Zasiłek szkoleniowy może być wypłacony wstecz za maksymalnie trzy miesiące od momentu otrzymania podania przez NAV, pod warunkiem, że warunki do jego przyznania były w tym okresie spełnione.

Informowanie o zmianach

Jeśli w sytuacji osoby ubiegającej się bądź pobierającej świadczenie nastąpią zmiany, które mogą mieć znaczenie dla prawa do zasiłku, należy bezzwłocznie powiadomić o nich swoje biuro NAV-u.


Źródło: NAV




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok