Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Zasiłek ojcowski w Norwegii – kto może go otrzymać?

info@multinor.no

20 grudnia 2015 07:04

Udostępnij
na Facebooku
3
Zasiłek ojcowski w Norwegii – kto może go otrzymać?

fotolia.com - royalty free

Wielu Polaków pracujących w Norwegii ma prawo do zasiłku rodzicielskiego. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich.
Na portalu MojaNorwegia coraz częściej pojawiają się pytania związane ze świadczeniami dla świeżo upieczonych rodziców. Postaramy się przybliżyć Wam podstawowe fakty związane z zasiłkiem rodzicielskim.

Czym jest zasiłek rodzicielski?

Zasiłek rodzicielski został wprowadzony z myślą o parach, którym urodziło się dziecko i które chciałyby poświęcić czas na opiekę nad swoją pociechą. W norweskim systemie świadczeń zasiłek rodzicielski może otrzymać zarówno ojciec, jak i matka, o ile spełniają określone przez urząd wymagania. Gdy mowa o tego rodzaju zasiłku, można wyszczególnić trzy części świadczenia: przeznaczoną dla matki (mødrekvote), przeznaczoną dla ojca (fedrekvote) oraz okres wspólny (fellesperiode), którym rodzice mogą się podzielić. Łącznie maksymalny czas pobierania zasiłku rodzicielskiego wynosi 49 tygodni przy 100 proc. wysokości świadczenia lub 59 tygodni z wypłatą 80 proc. stawki zasiłku. W tym tekście skupimy się na sytuacji, w której tylko ojciec ma prawo do tego świadczenia. Używane poniżej sformułowanie „zasiłek ojcowski” należy rozumieć jako zasiłek rodzicielski przysługujący tylko ojcu dziecka.

Kiedy mam prawo do zasiłku ojcowskiego?

Podstawowym warunkiem jaki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek rodzicielski, jest odpowiednio długie zatrudnienie u norweskiego pracodawcy i członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. W trakcie 6 z ostatnich 10 miesięcy przed okresem pobierania zasiłku musisz osiągać opodatkowany w Norwegii dochód. Poza pensją otrzymywaną w ramach pracy, jako dochód dający prawo do zasiłku ojcowskiego zalicza się niektóre norweskie świadczenia, należą do nich: zasiłek chorobowy, zasiłek rehabilitacyjny, zasiłek dla bezrobotnych lub wcześniej otrzymywany zasiłek rodzicielski. Dodatkowo Twój roczny dochód brutto musi przekroczyć 45 042 NOK.

Podczas okresu pobierania zasiłku ojcowskiego, matka dziecka musi wrócić do pracy lub nauki. Abyś mógł otrzymywać pełną wysokość zasiłku, podjęta przez matkę praca lub nauka nie może być mniejsza niż 75 proc. etatu. Przy mniejszym wymiarze pracy, wysokość zasiłku ojcowskiego zostanie adekwatnie zredukowana. Na mocy umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym możesz pobierać zasiłek ojcowski nawet jeśli Twoja rodzina mieszka w Polsce.

Jaka jest wysokość zasiłku ojcowskiego?

Obecnie nie jest ustalona stała wysokość zasiłku rodzicielskiego, tak jak w przypadku np. zasiłku rodzinnego. Zasiłek ojcowski powinien zastępować aktualne zarobki. Ponieważ wysokość świadczenia jet zależna od dochodów osiąganych przed okresem pobierania świadczenia, zasiłek ojcowski jest wyliczany przez urząd indywidualnie.

Kiedy mogę otrzymywać zasiłek ojcowski?

W sytuacji gdy tylko ojciec może otrzymać zasiłek rodzicielski, maksymalny czas pobierania świadczenia to 40 tygodni z 100 proc. stawki lub 50 tygodni z 80 proc. stawki. Zgodnie z obowiązującymi zasadami ojciec może zacząć pobierać zasiłek ojcowski najwcześniej w 7 tygodniu życia dziecka. Pierwsze sześć tygodni po porodzie jest traktowany jako czas przeznaczony dla matki. Zaznaczamy, że od siódmego tygodnia po urodzeniu się dziecka przysługujące ojcowi tygodnie są już odejmowane od maksymalnego okresu. Jeśli chcesz zacząć pobieranie zasiłku rodzicielskiego w 37 tygodniu życia dziecka, możesz otrzymać zasiłek ojcowski na maksymalnie 10 lub 20 tygodni, w zależności od wysokości wybranej przez Ciebie stawki.

Spełniasz wymienione przez nas warunki? Istnieje możliwość złożenia podania o zasiłek ojcowski jeszcze przed urodzeniem się dziecka. Możesz zacząć starać się o ten rodzaj świadczenia po upływie 26 tygodnia ciąży.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna S

17-01-2016 22:00

Ja do pracy nie wrocilam, a maz byl na ojcowskim. Wkrotce bedzie ta sama sytuacja i mamy wspolne 10 tyg wakacje

MultiNOR Konsultant

22-12-2015 10:25

Bonifacy Nowak, zasiłek ojcowski można pobierać w Polsce. Warunkiem pobierania świadczenia jest członkostwo w systemie ubezpieczeń społecznych. Członkostwo możesz utracić jeśli:
- wymeldujesz się z Norwegii,
- będziesz przebywał za granicą Norwegii co najmniej 12 miesięcy,
- przez dwa lub więcej lat z rzędu będziesz przebywał za granicą Norwegii ponad 6 miesięcy w roku.

Paweł W

21-12-2015 19:04

Czy zasiłek ojcowski można "przenieść" do Polski?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok