Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

1
Zasiłek na dzieci w wieku 2 lat od gminy?

 
Knut Arild Hareide, Foto: stortinget.no
13 grudnia rząd zdecydował o zlikwidowaniu od jesieni 2012 roku zasiłku dodatkowego (kontantstøtte ) dla dwulatków. W związku z tym tematem zajęły się gminy. Wypłacanie zasiłku mniej obciąża gminny budżet, niż budowa przedszkoli, tak więc pomysł cieszy się sporym poparciem. Wiosną tego roku wiele gmin będzie głosować nad propozycją wprowadzenia gminnego zasiłku dodatkowego.


Państwowy zasiłek dodatkowy (kontantstøtten) przestanie być wypłacany na dzieci , które skończyły 2 latka od 1. sierpnia 2012.
Od tej pory ten państwowy zasiłek ma być wypłacany tylko przez rok - na dzieci, które ukończyły 1 roczek i nie chodzą do przedszkola z publicznym dofinansowaniem.

Część gmin podjęła już uchwałę o wprowadzeniu własnego zasiłku dodatkowego dla dwulatków, które nie chodzą do przedszkola z dofinansowaniem publicznym, lub mają w takim przedszkolu tylko część miejsca. Zasiłek ten będzie wypłacany przez gminę i zastąpi dotychczasowy zasiłek państwowy.

Gminny zasiłek dodatkowy wypłacany rodzicom lub opiekunom będzie stanowić dochód wolny od podatku (podobnie jak obecny zasiłek państwowy), a zatem nie będzie od niego odciągana zaliczka na podatek, ani składki na ubezpieczenia społeczne. Gmina będzie musiała za to zaraportować wypłatę tego świadczenia na
dokumencie Lønns- og trekkoppgave (informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy). Gminny zasiłek dodatkowy ma być wpisywany tam pod kodem 926.

Kto za, kto przeciw

Największym politycznym orędownikiem zasiłku dodatkowego (czy to od gminy, czy od państwa) jest Chrześcijańska Partia Ludowa (Kristelig Folkeparti). Jej lider, Knut Arild Hareide, cieszy się z tego, że gminy decydują się na wprowadzenie zasiłku dla dwulatków:

- Takie rozwiązanie daje większą swobodę wyboru rodzicom, którzy sami mogą zdecydować, czy wolą zostać z dzieckiem w domu, czy iść do pracy, a dziecko wysłać do przedszkola.

Również gminy mają więcej swobody, a do tego wypłacanie zasiłku dodatkowego jest dla nich korzystniejsze ekonomicznie (niż tworzenie nowych miejsc w przedszkolach). Szacuje się, że na każdym dziecku, na które wypłacony zostanie zasiłek, zamiast posłania go do przedszkola, gmina może zaoszczędzić około 100 000 koron. Gmina Kristiansand, przykładowo, może oszczędzić łącznie nawet 10 milionów koron.

Zdecydowanym przeciwnikiem „ratowania" zasiłku dodatkowego jest z kolei Partia Socjalistycznej Lewicy (Sosialistisk Venstre), która uważa, że gminy, które uchwalą wypłacanie lokalnego zasiłku dodatkowego wstrzymają budowę przedszkoli.

- To doprawdy przedziwny sposób użytkowania lokalnych środków! - oburza się Kirsti Bergstø z SV. - Płacić ludziom za to, żeby nie korzystali z tego dobra, jakim są przedszkola, a zwłaszcza w regionach takich jak Norwegia Południowa (Sørlandet) i Zachodnia (Vestlandet), gdzie występują duże problemy z równouprawnieniem!

Bergstø odnosi się tu do faktu, że największe poparcie dla gminnego zasiłku dodatkowego odnotowano w gminach na południu i południowym zachodzie kraju, określanych mianem tzw. „pasa biblijnego" (bibelbeltet). Jest to region o największym procentowo udziale praktykujących chrześcijan, z którego wywodzi się też największa część elektoratu KrF.

Według danych z początku bieżącego roku, wprowadzenie gminnego zasiłku dla dwulatków uchwaliło już 8 gmin, w kolejnych 11 sprawa była w trakcie rozpatrywania z dużą szansą na pozytywny wynik. 6 gmin odrzuciło propozycję.

Gminy, które już podjęły uchwałę o lokalnym zasiłku dodatkowym: Mandal, Evje, Hornnes, Hægebostad, Hå, Os (ta gmina rozważa nawet wprowadzenie zasiłku dla trzylatków), Askøy, Sola.

Gminy, w których są duże szanse na wprowadzenie lokalnego zasiłku (sprawa w trakcie rozpatrywania):
  Kristiansand, Lyngdal, Grimstad, Birkenes, Søgne, Vindafjord, Sørum, Nedre Eiker, Lier, Randaberg, Karmøy.

Gminy, które odrzuciły projekt: Klepp, Gjerstad, Sandnes, Lillesand, Trondheim, Melhus.

W szeregu innych gmin dyskusje nad wprowadzeniem gminnego zasiłku dla dwulatków są w toku, a uchwały zostaną podjęte w ciągu miesięcy wiosennych. Propozycje uchwał w tej sprawie zgłaszała przeważnie Chrześcijańska Partia Ludowa, niekiedy również Konserwatyści (Høyre) i Partia Postępu (Fremskrittsparti)


Źródło: skatteetaten.no, Aftenposten




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Basia chesterka

18-01-2012 23:23

Chyba nie czytacie ze zrozumieniem to chodzi o dzieci mieszkajace w norwegi a nie w polsce chodzi tutaj ze nie ma przedszkoli tyle co jest dzieci i nie oplaca im sie budowac przedszkoli i wtedy rodzice by mogli dłuzej byc w domu z dziecmi albo nianke sobie wziasc .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok