Zasiłek macierzyński i becikowe - prawa świeżo upieczonej matki

fotolia.com - royalty free
- Dowiedziałam się, że w Norwegii można otrzymać zasiłek po urodzeniu dziecka. Jakie muszę spełnić warunki? Czy muszę pracować w Norwegii, żeby dostać taki zasiłek? - pyta Pani Weronika.
Norweski system świadczeń stworzył korzystną opcję dla par, które pragną spędzić czas z nowo narodzonym dzieckiem. Jest nim zasiłek rodzicielski, z którego może skorzystać każdy z rodziców, pod warunkiem że spełnia określone przez NAV wymagania. Innym świadczeniem, z jakiego może skorzystać matka, jest becikowe.
Czym jest zasiłek rodzicielski i kto ma do niego prawo?
Aby wypracować sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego, należy w trakcie 6 z 10 miesięcy przed okresem otrzymywania świadczenia osiągać dochód w Norwegii oraz przekroczyć 45 042 NOK rocznego dochodu brutto. W sytuacji, gdy ojciec dziecka nie spełnia tych kryteriów, możesz jako jedyna z rodziców otrzymać zasiłek rodzicielski. Aby uniknąć nieporozumień zaznaczamy, że w tym tekście termin „zasiłek macierzyński” rozumiemy jako zasiłek rodzicielski przyznany wyłącznie matce.
Ile wynosi zasiłek macierzyński i jak przebiega związana z nim procedura?
Jeśli tylko Ty masz prawo do otrzymywania zasiłku, przysługują Ci również tygodnie, które standardowo są przeznaczone dla ojca. To oznacza, że możesz pobierać zasiłek macierzyński nawet 49 lub 59 tygodni, w zależności od wymiaru wypłaty, jaki wybierzesz podczas wnioskowania.
Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego rozpoczyna się 3 tygodnie przed porodem – jest to obowiązkowy czas, jaki jako matka musisz wykorzystać w ramach pobierania tego świadczenia. Podobna zasada obowiązuje przy 6 tygodniach po urodzeniu się dziecka – ten okres również jest obligatoryjny. Pozostałe 40 tygodni z wypłatą 100 proc. stawką lub 50 tygodni z 80 proc. stawką możesz wykorzystać od razu lub złożyć wniosek o odroczenie terminu otrzymywania zasiłku. Nieregularne pobieranie świadczenia może przebiegać najdalej do 3 urodzin dziecka.
Na czas otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, masz prawo do wypłaty zasiłku rodzinnego (barnetrygd).
Czy w Norwegii występuje odpowiednik becikowego?
Narodziny dziecka to przede wszystkim źródło radości, jednak wielu martwi się o wydatki. Jeśli spełniasz wymagania do zasiłku macierzyńskiego lub becikowego, złóż wniosek do urzędu i zdobądź środki potrzebne do zapewnienia dziecku wszystkiego, czego potrzebuje.

To może Cię zainteresować