Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
21
Skomentuj
Życie w Norwegii

Wyłudzenia z NAV-u na 117 milionów koron

 
 
Skala wyłudzeń świadczeń socjalnych z NAV jest porażająca. Urząd stara się zaostrzyć procedury kontrolne i zgłasza coraz więcej spraw na policję. W trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku NAV złożył doniesienia na 655 osób, które łącznie wyłudziły około 117 milionów koron.


- W większym stopniu uważamy teraz na przypadki wyłudzeń z systemu i cały czas staramy się skuteczniej wykrywać oszustów – mówi dyrektor działu kontroli NAV, Sverre Lindahl.

Przeciętna wysokość wyłudzenia to około 178 000 koron, czyli od ubiegłego roku nastąpił wzrost rzędu 40 000 koron na sprawę. Czyżby ludzie robili się coraz bardziej bezczelni?

Oszustwa dotyczące zasiłków dla bezrobotnych na pierwszym miejscu

Zgodnie z danymi NAV na zakończenie trzeciego kwartału 2012 roku, najwięcej przypadków oszustw, zarówno jeśli chodzi o ilość spraw, jak i wysokość wyłudzonych kwot, wykryto w związku z zasiłkami dla bezrobotnych.

NAV złożył jak dotąd 354 zawiadomienia na policję w sprawach o wyłudzenie tych zasiłków, na łączną kwotę ponad 45 milionów koron.

Na kolejnych miejscach znajdują się sprawy o wyłudzenia zasiłków chorobowych: ponad 17 milionów koron, i zasiłków przejściowych (arbeidsavklaringspenger): prawie 17 milionów koron.

Na pytanie o to, czemu zgłaszanych na policję jest aż tyle oszustw związanych z zasiłkami dla bezrobotnych, Sverre Lindahl odpowiada:

– Mamy spore doświadczenie i skuteczne procedury kontrolne, dotyczące tych dziedzin, które uznajemy za „obszary podwyższonego ryzyka” jeśli chodzi o wyłudzenia. Zasiłki dla bezrobotnych należą właśnie do tych „obszarów podwyższonego ryzyka”.

Zatajanie godzin pracy

Typowym przykładem nadużycia w przypadku zasiłku dla bezrobotnych jest zatajenie faktycznych godzin pracy na składanych co dwa tygodnie kartach meldunkowych.

– Mamy procedury kontrolne, pozwalające sprawdzić, czy podane przez świadczeniobiorcę dane są prawdziwe. Ale mimo iż powszechnie wiadomą rzeczą jest to, że kontrolujemy wstecznie karty meldunkowe, spora część świadczeniobiorców podaje na nich zaniżoną liczbę przepracowanych godzin albo w ogóle zataja fakt, że pracowali w okresie zasiłkowym – wyjaśnia Lindahl.

Niezależnie od przyczyny, NAV zawsze żąda zwrotu niesłusznie wypłaconych pieniędzy. Według tego, co mówi Sverre Lindahl, świadczeniobiorca zawsze otrzymuje powiadomienie o tym i ma możliwość wypowiedzenia/wytłumaczenia się.

Jeśli sprawa jest poważna, a NAV dojdzie do wniosku, że świadczeniobiorca wyłudzał nienależny zasiłek z premedytacją, zostanie zgłoszony na policję.

Cztery metody wykrywania oszustw

Dział kontroli NAV (NAV Kontroll) ma cztery podstawowe sposoby wykrywania oszustów zasiłkowych:

- Wiele oszustw wychodzi na jaw już na etapie normalnego rozpatrywania sprawy lub ponownej analizy podania.

- Oprócz tego dokumenty poddawane są tak zwanej kontroli maszynowej (elektronicznej). Dane z podania, wprowadzone do systemu, zestawiane są z innymi znajdującymi się tam informacjami na temat wnioskodawcy i jego sytuacji. Jeśli coś się nie zgadza, system sam to zasygnalizuje i sprawa zostanie przekazana do działu kontroli.

- NAV współpracuje też z innymi instytucjami, takimi jak Urząd skarbowy, urząd celny, policja itp. i może prosić je o dodatkowe informacje o świadczeniobiorcy.

- Czwarta metoda polega po prostu i zwyczajnie na sprawdzaniu wskazówek, czyli brzydziej mówiąc: donosów, od osób prywatnych lub władz publicznych.

Sprawy niewykryte

W dziale kontrolnym NAV pracuje obecnie aż 85 urzędników, podzielonych na pięć zespołów regionalnych.

- Wszystkim pracownikom NAV zależy na tym, by świadczenia były wypłacane zgodnie z prawem, ale nasz dział jest w to szczególnie zaangażowany – podsumowuje Lindahl i dodaje, że mimo wysiłków jego działu wciąż istnieje spory odsetek nadużyć, które pozostają niewykryte.

Wyłudzenia świadczeń socjalnych – dane na 3 pierwsze kwartały 2012 roku

Poniższe zestawienie obejmuje jedynie sprawy zgłoszone na policję. Skala wyłudzeń, nawet tych tylko, które zostały wykryte, jest większa.

• Zasiłek przejściowy (Arbeidsavklaringspenger): 82 sprawy, 16 992 183 koron

• Zasiłek rodzinny (Barnetrygd): 42 sprawy, 3 692 982 koron

• Zasiłek dla bezrobotnych (Dagpenger): 354 sprawy, 45 240 216 koron

• Zasiłek dla samotnych rodziców (Enslig forsørgerstønad): 66 spraw, 15 560 614 koron

• Zasiłek rodzicielski/becikowe (Foreldrepenger/engangsstønad): 11 spraw, 1 698 353 koron

• Zasiłek chorobowy (Sykepenger): 79 spraw, 17 295 670 koron

• Renta inwalidzka (Uførepensjon): 29 spraw, 13 498 112 koron

• Pozostałe: 24 sprawy, 2 873 738 koron

Źródło: NAV


Na podstawie: Aftenposten, NAVReklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
helen :)
helen :) 04-10-2013 10:11

thomas88 napisał:
P.S. a norwedzy to do Szwecji nie jeżdżą na zakupy bo taniej. Puknij sie w czółko alexkawa. U mnie w firmie pracuje jeden norek co to na kręgosłup juz pol roku choruje a chwali się w pracy jakie to wymyślne ekstremalne pozycje seksualne ćwiczy ze swoja Filipinką . Kto nie zna norka i to w wieku 30-40 lat z chorym kręgosłupem hehe Ci to dopiero ciągną socjale od państwa. porobi taki piec minut i ojojoj mój kręgosłup. Malo znasz rzeczywistość otwórz okno na świat.i ...śpiewają o NAV-ie ...
i...więcej czasu mają na wszystko...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
X Y
X Y 22-11-2012 20:08

,Ty, to wez i wyjedz i do podstawowki, a "puzniej siem fypofiadaj poblicznie"

))

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Anna Bak
Anna Bak 22-11-2012 19:57

jolanta38 napisał:
Najwięcej horobowego to są na śeięta i nowy rok .wyjezdzaja najlepiej to autem tego nie sprawdzą. Puznie wakacje

Ty, to wez i wyjedz i do podstawowki, a "puzniej siem fypofiadaj poblicznie"

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Hennryk Kowalczyk
Hennryk Kowalczyk 22-11-2012 19:53

Najwięcej horobowego to są na śeięta i nowy rok .wyjezdzaja najlepiej to autem tego nie sprawdzą. Puznie wakacje

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
BEATA K
BEATA K 21-11-2012 21:54

@thomas88....nierozumiem dlaczego sie tłumaczysz i komu ..postepujesz jak najbardziej prawidłowo...jesli ktos jest komus coś winien to powinien oddac,jesli zrobil bład to powinien to naprawic..to jest twoja praca,podatki i dagpenger...i co by nie mowić nalezy sie kazdemu uczciwie pracujacemu człowiekowi...roznie tutaj to sie układa z pracą i nikt nie ma prawa mowic ci co jest słuszne a co nie...to twoje zycie i twoje decyzje..
i nie kłaniaj sie w pas i nie przepraszaj,ze żyjesz

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
stefan stefanski
stefan stefanski 21-11-2012 21:47

alexkawa napisał:
@Lindemans: skoro zasilek dla bezrobotnych jest elementem demontowanego welfare state, to jest to socjal! logika typowa polska: wodke, zarcie ciagnac z Polski, lecz socjal brac pelna geba "bo mi sie prawnie nalezy" ;]

ja ciagne nawet coca cole i mase kiełbasy, wioze tez papier toaletowy (kolorowy) : )
czy to oznacza,ze nie powinienem brac BT na moje baby ?
Heh a miałem cie za mądrego i rozsądnego człowieka : )
Jak beda naliczac mi podatek w wysokosci tego co w pl, to bede papier kupował tutaj,cole tez, ale kurwa kiłebase bede wciąz woził z polszy

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas