Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Wielkanoc w Norwegii - ławki z kościoła do gór szczytów


Foto: MN
Dla wielu Norwegów ferie wielkanocne rozpoczęły sie już w piątek przed Niedzielą Palmową i potrwają co najmniej 10 dni, aż do wtorku po Wielkanocy. 

Istnieje mit, zarówno w Norwegii jak i za granicą, że większość Norwegów wyjeżdża w góry na Wielkanoc, by gonić ostatnie ślady śniegu. Faktycznie było trochę prawdy w tej historii ale kilkanaście lat wstecz, czasy się zmieniły i sens ferii wielkanocnych w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci.

W połowie lat 70 - tych Wielkanoc w Norwegii była dla wielu znakiem podróży. Jeden na trzech Norwegów wyjeżdżał z domu w Wielkanoc - wielu z nich pozostawało w domkach górskich i spędzało całe święta na nartach. Dziś tylko jeden na dziesięć robi sobie taki wakacje. Tych, którzy biorą plecaki i jadą w góry, jest około 400000 zgodnie z norweskim zrzeszeniem turystów (Den Norske Turistforening).

I jest to także pewien sposób na opaleniznę!


Inni wybierają urolp w mięście na Wielkanoc, a do najbardziej popularnych celów podróży należą obecnie: Paryż, Londyn, Bruksela, Amsterdam, Kraków i Praga. Wielu także udanje się na plaże do Hiszpanii, Turcji czy Grecji, a nawet dalej, jak Tajlandii i Ameryki Południowej.

Według statystyk SSB w tym roku, 77% Norwegów spędzi Wielkanoc w domu. Ponad połowa tych, którzy wyjadą z domu na Wielkanoc spędzi je w domkach górskich, a około 22% pozostanie w hotelach. 13% podejmie krótsze wycieczki, często zdecyduje się na długie weekendy w hotelach większych miast w kraju.

„Tradycje wielkanocne zmieniły się radykalnie w ostatnich latach", mówi - Jens Kristian Jacobsen, w wywiadzie dla Mojej Norwegii, socjolog z Instytutu Ekonomi Transportu (Institutt Transportoekonomisk) w Oslo. „Norwegowie mogą wreszcie korzystać z miast w okresie Wielkanocy. Wszystko było zamknięte i puste wcześniej, ale teraz ludzie mogą cieszyć się, chodząc do kina czy restauracji w czasie urlopu'' - mówi Jacobsen.

„To już nie dziwne, że wielu spędza czas w domu podczas świąt wielkanocnych. Niektórzy z nich mają możliwość wypoczynku w pobliżu miejsca zamieszkania i to jest chyba powód, dla którego, podejmują krótkie wycieczki. Ci, którzy posiadają kabiny prawdopodobnie czują się zmuszeni,by pojechać do nich, ale nie wiem czy wszystkie norweskie kobiety są jeszcze zainteresowane tak prymitywnym życiem. Często zapominamy, że istnieją również kabiny nad morzem, a dla wielu, otwarcie właśnie jej jest Wielkanocą, bardziej niż śnieg góry, czy kościół'' - podkreśla, Jacobsen dla MN.

"Kolejną grupą, która często się zapomina to ci, którzy nie mogą się doczekać by ich łodzie po długiej zimie mogły dotknąć wody. Godziny spędzone na myciu, czyszczeniu i malowaniu dla tysięcy rzemieślników to przyjemność w tym kraju" - dodaje socjolog dla MN.

Wielkanoc w Norwegii rozpoczyna się w Wielki Czwartek (Skjaertorsdag) i trwa do Poniedziałku Wielkanocnego (2. Paaskedag). Wielki Czwartek, Wielki Piątek(Langfredag) i Poniedziałek Wielkanocny są świętami. Uczniowie dostają sześć dni wolnego (nie licząc weekendów) od szkoły. Wielu dorosłych spędzenia cały Wielki Tydzień z rodziną.

Norwegowie niewiele uczestniczą w nabożeństwach kościelnych w czasie Wielkanocy, częściowo, dlatego, że wielu z nich jest z dala od domu. Dlatego w ciągu ostatnich 20 lat, norweski Kościół „przeniósł się w góry" do ludzi, organizując nieformalne usługi na zewnątrz kościoła w najbardziej popularnych ośrodkach narciarskich, albo w hotelach. Istnieje także kilka kaplic tzw. górskich położonych w całym kraju jak również wiele kanałów telewizyjnych ma specjalne programy religijne w okresie świat.

W większych miastach, istnieje możliwość przyłączenia się do procesji "Krzyżowych", podczas, których uczestnicy zatrzymują się na stacjach i modlą się.Procesje prowadzone są zazwyczaj przez osoby niosące duży krzyż.Wielkanoc w Norwegi stała się znana również, jako czas "Wielkanocnego Kryminału" (Paaskekrim), kiedy Norwegowie zwijają się z tajemniczą książką i ‘'oglądają go w telewizji''.

Specjalnie w Wielkanoc wiele stacji telewizyjnych wprowadza dodatkowe programy. W całej Norwegii o tej porze roku na wystawach sklepowych pojawiają się kurczaki wielkanocne, pisanki a czasem zajączki.


Żonkile, znane jako kwiat Wielkanocy w Norwegii, zwykle w rozkwitają, gdy nadejdzie wiosna, ale w tym roku jest wyjątkowo za wcześnie, większość z nas musiała zwrócić się do kwiaciarni.

Z okazji Świąt Wielkanocy redakcja „Moja Norwegia", życzy wszystkim Wesołego Alleluja - God Paske.

( MN ©)

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok