Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

„Weź norweską flagę i pij dużo alkoholu”: jak obchodzić norweskie święta narodowe, kiedy jest się imigrantem

Magda Berbeć

22 maja 2017 11:10

Udostępnij
na Facebooku
3
„Weź norweską flagę i pij dużo alkoholu”: jak obchodzić norweskie święta narodowe, kiedy jest się imigrantem

Obchody 17 maja w Norwegii budzą wiele emocji. fotolia.com - royalty free

Chociaż 17 maja już za nami, w mediach wciąż trwa debata na temat obchodów Święta Konstytucji w Norwegii oraz wiążących się z tym zwyczajów. Głośno jest zwłaszcza o fladze, a konkretnie o tym, jaką powinni wymachiwać obcokrajowcy – swojego kraju czy norweską. Czy Polakom w Norwegii wypada celebrować w polskich barwach? A może lepiej, żeby machali norweską flagą lub zostali w domach? Zdania na ten temat są podzielone.
„Chciał innych flag na 17 maja – grożono mu śmiercią”, „Do wszystkich obcokrajowców: Tych zasad społecznych powinniście przestrzegać 17 maja”, „Zabronić zagranicznych flag w pochodach 17 maja” – to tylko niektóre nagłówki, które pojawiły się w ostatnich dniach na łamach norweskich portali informacyjnych. Norwegowie obchody Święta Konstytucji traktują bardzo poważnie, dlatego dyskusja wokół 17 maja budzi wiele emocji.

„Ładnie się ubierz, weź norweską flagę i dużo pij”

Francuska blogerska Lorelou Desjardins, która mieszka w Norwegii, postanowiła na łamach portalu Aftenposten podzielić się swoimi przemyśleniami wobec obchodów 17 maja z perspektywy imigrantki.

Więc tak, Norwegowie są dumni ze swojego kraju i są nacjonalistyczni, a pokazują to szczególnie wyraźnie 17 maja. Ale nie w tonie Norwegia-dla-Norwegów, bardziej jako nareszcie-jesteśmy-wolni. ~Lorelou Desjardins

Besjardins wyszczególniła kilka zasad, których według niej 17 maja powinni przestrzegać wszyscy obcokrajowcy przebywający w Norwegii. Przedstawiamy kilka z nich:

Po pierwsze, każdy ma obowiązek wyglądać tego dnia elegancko, a inna narodowość nie daje nikomu prawa do pokazywania się w codziennym stroju czy klapkach.

Po drugie, należy mieć ze sobą norweską flagę:
„Nie polecam obcokrajowcom zabierać ze sobą flag swoich krajów. Niektórzy Norwegowie bardzo się irytują, kiedy widzą je 17 maja.”

Besjardins zaleca także obcokrajowcom pić dużo alkoholu oraz dobrze bawić się wśród Norwegów – rzadko są bowiem tak otwarci i radośni, jak właśnie 17 maja.

Z tekstem francuskiej blogerki zgadza się wielu norweskich czytelników, którzy podkreślają, że 17 maja to święto ich kraju, dlatego należy w tym dniu mieć przy sobie norweską flagę.
17 maja to urodziny Norwegii. Dlatego niesiesz norweską flagę albo nie niesiesz żadnej. Nie rozumiem, dlaczego ktoś miałby mieć ze sobą flagę innego kraju, kiedy mówimy o urodzinach Norwegii (Nie czytałam artykułu). Wiem, że niektórzy chcą nieść flagę swojego kraju, co moim zdaniem jest nie na miejscu. To czy ktoś chce świętować, zależy tylko od niego. Ale jeżeli już świętować, to z odpowiednią flagą. Ludzie muszą przestać być tacy drażliwi. Bawcie się dobrze, życzę wam fantastycznego dnia. Ściskam. * W końcu przeczytałam artykuł
Nieś norweską flagę z dumą i okazuj wdzięczność za naszą hojność.
Zdarzają się jednak również głosy sprzeciwu. Jedna z komentujących tekst zauważyła, że Święto Konstytucji nie powinno wiązać się z piciem alkoholu – ze względu na obecność dzieci.
Pij. Dużo...? 17 maja to również święto dzieci... A to brzmi jakby rodzice chwiali się z butelkami piwa, ubrani w stroje narodowe razem ze swoimi dziećmi... Nieudany artykuł, wyraźnie napisany przez osobę, która myśli, że poznała już Norwegów i Norwegię.

Zdania są różne... bardzo różne

Również część norweskich polityków uważa, że podczas obchodów 17 maja, na ulicach powinny być widoczne jedynie norweskie flagi. FrP (Partia Postępu) w Harstad chciała wprowadzić zakaz używania flag innych krajów w tym dniu.

Inne zdanie na temat barw, którymi powinni posługiwać się imigranci w Norwegii ma natomiast Vegar Hoel, który przewodniczy partii SV w Harstad. Polityk zachęcał obcokrajowców do przyniesienia flagi własnych krajów na obchody 17 maja, za co spotkały go nieprzyjemne konsekwencje:

– Otrzymałem wiele miłych odpowiedzi. Otrzymałem też odpowiedzi od tych, którzy się ze mną nie zgadzają, i to jest w porządku. Ale dostałem też trochę nieuprzejmych komentarzy i gróźb – powiedział Vegar Hoel w wypowiedzi dla NRK.

NRK
zacytowało jedną z wiadomości z profilu polityka na Facebooku: „(...) Że też jesteś aż tak bezczelny, żeby zachęcać inne kultury do machania własnymi flagami, mieszania swojej kultury w nasze ŚWIĘTO KONSTYTUCJI, nasz dumny DZIEŃ NARODOWY. To nie Pakistan, Turcję czy Afrykę czcimy tego dnia. (…) Mam nadzieję, że spotkasz odpowiednią osobę na ulicy po tej wypowiedzi”.

Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Polacy podzieleni

Kwestia obchodów Święta Konstytucji w Norwegii co roku dzieli Polaków. Jedni uważają, że Norwegowie świętują w piękny sposób i chętnie przyłączają się do nich używając norweskich flag, inni natomiast nie widzą sensu w obchodzeniu niepolskich świąt.

Jeden z użytkowników, który na naszym forum zapytał, po co Polacy mają chodzić z norweskimi flagami, wywołał niemałą dyskusję. Okazuje się, że część osób w obchodach święta 17 maja widzi szansę na „pokazanie wdzięczności krajowi, który dla wielu stał się lepszą ojczyzną niż ta pierwotna”. Inni natomiast uważają świętowanie z norweską flagą w ręku za „udawanie Norwegów na siłę”.
Jak świętujesz Święto Konstytucji 17 Maja w Norwegii?
Obchodzę je razem z Norwegami, używam norweskiej flagi
Obchodzę je razem z Norwegami, ale w polskich barwach
Obchodzę tylko polskie święta
Głosuj
Źródła: nrk.no, aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dupek Stary

23-05-2017 08:19

Jednak polski burak pozostanie na zawsze burakiem.

hekate_trivia

22-05-2017 20:59

A ja podczas odchodów w Telemarku widziałam dziewczynkę w stroju krakowskim, która dumnie szła ze swoją klasą i machała norweską flagą. Aż się miło zrobiło widząc jak rodzice podkreślili dla tych którzy powinni wiedzieć narodowość dziewczynki, a nikomu nie umniejszając świętowała ze wszystkimi jak należy
Co do artykułu to zgadzam się z nim, ja bym nie wzięła polskiej flagi na norweskie święto narodowe. To tak jakby u nas podczas święta konstytucji wyszli ludzie innych narodowości ze swoimi flagami... nie podobałoby mi się to.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok