Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

W góry późną jesienią? - Tak, byle z głową!

 
 Gaustatoppen jesienią. Fot. Ut.no
Przejrzyste powietrze, dające dobrą widoczność oraz piękne jesienne barwy sprawiają, że ta pora roku to dla wielu osób najlepszy czas na wyprawę w góry. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań, ale kiedy temperatura spada, trzeba być na to odpowiednio przygotowanym. Warunki pogodowe w górach potrafią zmienić się błyskawicznie, więc zawsze, a pod koniec sezonu szczególnie, trzeba być przygotowanym na załamanie się pogody i opady śniegu.


Sprawdź prognozę pogody i warunki śniegowe

W październiku należy liczyć się z opadami śniegu w wyższych partiach gór. Warstwa świeżego śniegu z reguły nie jest wystarczająco gruba, by można było poruszać się po niej na nartach, za to wystarczy, by utrudnić normalną wędrówkę.

Z powodu ryzyka wystąpienia niskich temperatur, czy wręcz mrozu, zawsze trzeba mieć ze sobą ciepłe rzeczy do ubrania: wełnianą bieliznę, skarpety i ciepłą odzież zewnętrzną.

Należy pamiętać o tym, by zawsze sprawdzać prognozę pogody. Warto też zapytać o pogodę osobę, która dobrze zna teren, w który chcemy się udać lub lokalny oddział Norweskiego Towarzystwa Turystycznego (DNT). W niektórych miejscach niezłym sposobem na zorientowanie się w warunkach pogodowych będzie również podejrzenie obrazu z kamery internetowej.

Zamknięte schroniska

Zdecydowana większość norweskich schronisk posiada swoje strony w serwisie UT.no. Warto zajrzeć na stronę schroniska, które chcemy odwiedzić, by sprawdzić kiedy jest otwarte (w przypadku schronisk z obsługą) lub jaki klucz będzie nam potrzebny do jej otwarcia i skąd go wziąć (w przypadku schronisk samoobsługowych). Schroniska można wyszukiwać tutaj.

Wszystkie obsadzone schroniska Norweskiego Towarzystwa Turystycznego, za wyjątkiem dwóch obiektów całorocznych: Haukeliseter fjellstue oraz Preikestolen fjellstue, zostają zamknięte najpóźniej do 8. października.

Niektóre spośród schronisk obsługiwanych w sezonie letnim, poza sezonem przekształcają się w schroniska samoobsługowe, inne są zamykane całkowicie.

Jeśli ktoś ma zamiar odwiedzić schronisko samoobsługowe, musi pamiętać o zabraniu ze sobą klucza (standardowy klucz DNT, który można odebrać w lokalnym oddziale Towarzystwa).

Na stronie UT.no można znaleźć też schroniska nienależące do DNT, z których część jest całoroczna.

Mostki, których nie ma

Sezonowe mostki na górskich strumieniach są zwykle zabierane wtedy, kiedy obsługiwane schroniska kończą pracę.

Lokalne oddziały DNT nie raz spotykają się z wymówkami ze strony turystów, którzy nie mogli przeprawić się przez rzekę suchą nogą. Tymczasem turyści na ogół sami są sobie winni:

- W opisach tras, zamieszczonych na portalu UT.no, znajdują się informacje o tym, czy dany mostek jest mostkiem całorocznym, czy tylko sezonowym. Również na większości map turystycznych jest to zaznaczone - mówi Nils Bloch-Hoell z DNT, odpowiedzialny za znakowanie tras i mapy.

Mapy można znaleźć również w formacie elektronicznym: tutaj.

Aby bezpiecznie przekraczać strumienie wpław warto mieć ze sobą kijki i/lub raczki (nakładki antypoślizgowe) na buty.

Komórka nie zawadzi

Mimo że na części obszarów górskich w Norwegii brak jest zasięgu, DNT zaleca, by mimo wszystko zabierać telefon na wędrówkę.

- Może się przydać, czasem trudno przewidzieć, gdzie uda się złapać zasięg. Na pewno zawsze warto sprawdzić przed wyprawą, czy na terenie, gdzie się udajemy jest zasięg - mówi rzeczniczka DNT, Merete Habberstad.

No i wreszcie...

Niezależnie od tego, jak duże doświadczenie w zakresie górskich wędrówek ktoś posiada, zawsze powinien mieć w pamięci zasady postępowania w górach. Jak mówią starzy wyjadacze: Naucz się ich, zapamiętaj je i kieruj się nimi!

ZASADY POSTĘPOWANIA W GÓRACH (norw. Fjellvettregler)

Zasada nr 1: Nie wybieraj się na długą wyprawę bez odpowiedniej zaprawy/treningu.

Zasada nr 2: Poinformuj, dokąd idziesz.

Zasada nr 3: Weź pod uwagę pogodę i prognozy pogodowe.

Zasada nr 4: Bądź przygotowany na załamanie pogody i niską temperaturę, nawet podczas krótkich wycieczek. Zawsze miej ze sobą plecak z potrzebną odzieżą i wyposażeniem.

Zasada nr 5: Słuchaj rad bardziej doświadczonych turystów.

Zasada nr 6: Korzystaj z mapy i kompasu.

Zasada nr 7: Nigdy nie chodź sam.

Zasada nr 8: Zrezygnuj póki czas. Zawrócić z trasy to nie wstyd.

Zasada nr 9: Oszczędzaj siły. W razie konieczności zakop się w śniegu.



Źródło: UT.no



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok