Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Życie w Norwegii

W 1 na 3 sklepy sprzedawano nieletnim alkohol

Udostępnij
na Facebooku
1
W 1 na 3 sklepy sprzedawano nieletnim alkohol

Pomimo tego, że w Norwegii ustawa alkoholowa jest bardzo surowa, młodzieży udaje się kupić alkohol. Rząd powinien zaostrzyć prawo?



Juvente to młodzieżowa organizacja, która działa na rzecz równouprawnienia, tolerancji i dorastania bez środków odurzających. Członkowie organizacja mają od 13 do 26 lat. W zeszłym roku Juvente przeprowadziła kontrole w 430 sklepach na terenie całej Norwegii. Podczas wizyt w sklepie członkowie organizacji próbowali kupić alkohol - udało im się to 151 sklepach, czyli 35 % wszystkich sprawdzanych. W porównaniu z rokiem 2012 nastąpił 1 % spadek.

Przewodniczący Juvente Kristoffer Holm uważa, że rząd musi wyciągnąć wobec sklepów konsekwencje - sprzedawcy zawsze powinni pytać o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek konsumenta.

- Minister zdrowia, Bent Høie, obiecał, że we wszystkich kommune odbędą się zaostrzone kontrole sprzedaży alkoholu. To znacznie zmniejszy sprzedaż wysokoprocentowych napojów nieletnim - powiedział Holm.

piwo

Kommune muszą być na bieżąco


Holm jest zdania, że prawo musi się zmienić, aby sprzedaż alkoholu nieletnim spadła. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej nie chce jednak obiecywać rzeczy niemożliwych, przyjrzy się jednak problemowi dokładniej:

 - Podmioty mające pozwolenie na sprzedaż alkoholu powinny brać odpowiedzialność za swoje czyny, kommune również muszą być na bieżąco z problemem. Statystyki sporządzone przez Juventes pokazują, że musimy być bardzo uważni, kiedy chodzi o sprzedaż alkoholu nieletnim. Na pewno przyjrzymy się tej kwestii uważniej - powiedziała Cecilie Brein-Karlsen z Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.

Pochwała Vinmonopolet


Sklepy spożywcze sprzedające alkohol zbierają krytykę, a Vinmonopolet pochwały. Kontrolerom z Juvente nie udało się w państwowej sieci sklepów zakupić alkoholu ani razu, a próbowali 15 razy.

- Taki stan rzeczy to żaden przypadek. Vinmonopolet wypada najlepiej każdego roku. W 2012 przeprowadziliśmy tam 21 prób, a alkohol sprzedano nam tylko raz. Sklepy spożywcze powinny się od państwowej sieci jeszcze dużo nauczyć - powiedział Holm.

Przedstawiciele z branży handlowej zgadzają się ze stanowiskiem Juvente:

- Bierzemy sprawę na poważnie. Naszym celem jest osiągnięcie takich samych wyników jak Vinmonopolet, czyli zero przypadków sprzedaży alkoholu nieletnim - powiedział Thomas Angell z Virke Handel.

Vinmonopolet
wikipedia.org

Różnice w podejściu


Procedury i podejście do sprzedaży alkoholu nieletnim są podobne w zwykłych sklepach i Vinmonopolet, istnieje jednak wyjaśnienie, dlaczego w zwykłych sklepach  łatwiej kupić alkohol:

- Wszyscy wiedzą, że w Vinmonopolet zasady są bardziej ostre, wszyscy muszą się wylegitymować. Młodzież, która próbuje oszukać system kupuje najczęściej piwo. Co więcej, kasjerzy w Vinmonopolet to dorosłe osoby, a w zwykłych sklepach na kasach pracują często młodzi ludzie, którzy czują się niezręcznie, gdy muszą poprosić kogoś o pokazanie dowodu tożsamości - mówi Angell.

Źródło: abcnyheter.no, ntb.bo, zdjęcie frontowe: flickr.com/cyclonebill



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Brudny Harry

06-05-2014 23:32

"Rząd powinien zaostrzyć prawo?"

a w jaki to sposób zaostrzenie prawa spowoduje, że sprzedawcy będą częściej sprawdzać dowody tożsamości?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok