Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Trójkąt roboczy, czyli przepis na funkcjonalną kuchnię w skandynawskim stylu

Aleksandra Szewczyk

12 stycznia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Trójkąt roboczy, czyli przepis na funkcjonalną kuchnię w skandynawskim stylu

fotolia.pl - royalty free

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu.  Mówi się też, to centrum dowodzenia i że najlepsze imprezy są w kuchni. Często w tym pomieszczeniu skupia się całe życie rodzinne. Dzisiaj wprowadzamy was w teorię organizacji kuchni po skandynawsku: funkcjonalnie, prosto, sprytnie.
Urządzając kuchnię należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze brzmi: kim jesteś i jak korzystasz ze swojej kuchni? Inną kuchnię zaprojektujemy dla osoby samotnej żywiącej się na mieście, a inną dla rodziny z dziećmi czy osoby, której pasją jest robienie przetworów. Funkcjonalna kuchnia to taka, która odpowiada Twoim potrzebom, a wiec warto je sobie uświadomić i zastanowić się na jakim etapie życia jesteśmy.  

W kuchni gotujemy, jemy, często też spędzamy czas wolny, oglądamy telewizję. A jeśli kuchnia połączona jest z pokojem dziennym, niektórzy tu pracują, a dzieci często lubią odrabiać lekcje. Z tych powodów warto kuchnię urządzić tak, aby te wszystkie czynności mogły przebiegać  swobodnie z maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. I tu drugie pytanie brzmi: jakie są wymiary kuchni?

Mniej znaczy więcej

To stwierdzenie oddaje istotę stylu skandynawskiego, którego podstawą projektowania jest funkcja, prostota, ekologia. Naturę jako inspirację widać w stosowanych przez Skandynawów kolorach i materiałach, takich jak drewno, naturalne tkaniny i surowe powierzchnie.

Kolorystyka jest jasna, ponieważ w Skandynawii przez większość roku jest ciemno. Z tego powodu oświetlenie odgrywa ważną rolę. W kuchni warto wykorzystać naturalne światło, a dodatkowe oświetlenie umieścić nad blatami roboczymi, wewnątrz szuflad, również nad stołem, gdzie jemy. O nastój w kuchni można zadbać dając oświetlenie wewnątrz szafek górnych z szybami.

Trójkąt roboczy

To ustawienie trzech głównych stref w kuchni i trzech głównych elementów wyposażenia w odpowiedniej od siebie odległości i kolejności, czyli: przechowywania, a więc lodówki/zamrażarki i spiżarni, mycia –  zlewu/zmywarki, oraz gotowania – płyty grzewczej i piekarnika. W każdej kuchni można wyodrębnić wyżej wymienione strefy robocze, w zależności od czynności, które wykonujemy. Zasada trójkąta roboczego sprawia, że wszystkie niezbędne sprzęty i produkty są usytuowane i oparte na wierzchołkach trójkąta. Dzięki tym strefom kuchnia zyskuje praktyczną i ergonomiczną strukturę podczas pracy. Dobrze zaplanowany trójkąt roboczy to łatwe poruszanie się po pomieszczeniu i sprawna praca, a przede wszystkim kuchnia, która  tobie odpowiada.
Trójkąt roboczy wyodrębnia strefy w kuchni.
Trójkąt roboczy wyodrębnia strefy w kuchni. Źródło: Materiały IKEA

Sprytne przechowywanie

To kolejna cecha skandynawskiego wzornictwa. Pomysły na wykorzystanie dostępnej przestrzeni, szczególnie w małych kuchniach, są bardzo cenne. Mając ustawiony trójkąt roboczy warto zadbać o wykorzystanie dostępnej przestrzeni w szafkach kuchennych, w których najbardziej praktyczne są szuflady. Jeśli właściwie zorganizujemy wnętrze szuflad, wszystko będzie znajdowało się na swoim miejscu, co wpłynie na naszą efektywną pracę.

Przedmioty, którymi się otaczamy mają znaczenie, bo tworzą niepowtarzalną atmosferę miejsca. W kuchni akcesoria ścienne pozwalają tworzyć rozwiązania do przechowywania, w ten sam sposób uwalniając miejsce na blacie do pracy. Osoby lubiące minimalizm mogą schować wszystkie potrzebne akcesoria w szafkach i szufladach.
Dużo miejsca do przechowywania  to kolejna cecha kuchni w skandynawskim stylu
Dużo miejsca do przechowywania to kolejna cecha kuchni w skandynawskim stylu Źródło: Materiały IKEA

Kuchnia sposobem na wyrażenie Twojej osobowości

Skoro jest sercem domu oraz centrum życia domowego, to warto wystrojem kuchni wyrazić swoją osobowość, czyli po prostu siebie, nasze wartości, to co lubimy. Wtedy na pewno będzie to kuchnia naszych marzeń.
Notka o autorze: Aleksandra Szewczyk, specjalistka dekorowania i urządzania wnętrz, prowadzi warsztaty Akademia IKEA FAMILY.  

Zdjęcie frontowe: Materiały IKEA
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok