Szkoły w Oslo nie zakażą noszenia hidżabu

hidżab fotolia
Nikt w społeczeństwie nie zaakceptowałby 9-latki w minispódniczce i szpilkach. To samo dotyczy hidżabu. Jest to przecież część garderoby, która ma sprawić, że kobieta stanie się mniej atrakcyjna seksualnie dla mężczyzn.
Hidżab zakazany
– Debata w Europie na temat nakryć głowy i muzułmanów to zjawisko napływające falami – powiedział historyk i ekspert ds. islamu, Kari Vogt.
W niektórych krajach reguły dotyczące noszenia nakryć głowy, burek i innych symboli religijnych są bardzo surowe.
We Francji noszenie burek w miejscach publicznych jest nielegalne i podlega karze grzywny, a nawet więzienia. Kraj stara się zachować absolutny rozdział między państwem a religią. W szkołach publicznych nie wolno nosić hidżabu, jednak zakaz ten nie obowiązuje już na uniwersytetach.
Przepisy zakazujące noszenia symboli religijnych w szkołach publicznych wprowadzono w 2004 roku. Oprócz muzułmanów, dotyczą one zarówno chrześcijan, żydów, jak i wyznawców innych religii. Muzułmanie i sikhowie sprzeciwili się tej decyzji i wystosowali proces do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jednak wyrokiem z 2009 roku trybunał orzekł, że Francja ma prawo zabronić eksponowania symboliki religijnej w przestrzeni publicznej, ponieważ zakaz oparto na zapisie we francuskiej konstytucji, który mówi o zasadzie świeckości państwa.
W 2010 roku w Norwegii dyskutowano o decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jednak ówczesny Minister Sprawiedliwości Knut Storberget stwierdził, że sytuacja w Norwegii nie wymagała zastosowania środków na taką skalę jak we Francji.

Nakrycia głowy, które noszą muzułmańskie kobiety. Źródło: PAP
Tu burek się nie nosi
We Włoszech, w wielu miastach nie można nosić hidżabu i nikabu. Z kolei Niemcy w 2003 roku ustanowiły prawo, które zezwala landom zakazywać noszenia hidżabu, ale tylko nauczycielom w szkołach. Jednak w marcu tego roku Sąd Najwyższy uchylił tę regulację, co niemieccy nacjonaliści uznali za oznakę wzrastającej islamizacji w kraju.
W Hiszpanii, Barcelona i inne miasta w Katalonii zabroniły noszenia hidżabów i nikabów. W Wielkiej Brytanii nie ma zakazu noszenia nakryć głowy, jednak od 2007 roku władze szkolne mają prawo decydować o stroju, jaki uczniowie mogą nosić na terenie szkoły. Noszenie hidżabu i burki jest również zakazane w szkołach na terenie Kosowa. Władze wprowadziły go w 2009 roku z tych samych powodów, co Francja – musi być rozdzielność państwa od religii. Jednak każda ze szkół w Kosowie zupełnie inaczej egzekwuje ten zakaz.
W Danii nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących noszenia hidżabu czy burki w szkołach, jednak od 2008 roku sędziów w sądach krajowych obowiązuje zakaz noszenia jakichkolwiek symboli religijnych, również chrześcijańskich i żydowskich.
Turcja to ostatni z krajów, gdzie zakazano noszenia hidżabów. Do 2013 roku w miejscach publicznych wszystkie kobiety nie mogły zasłaniać głowy. Potem jednak prawo zmieniono i teraz obowiązuje ono wyłącznie w sądach, wojsku i policji.
To może Cię zainteresować
27-02-2016 21:11
1
0
Zgłoś
08-12-2015 18:33
9
0
Zgłoś
08-12-2015 17:06
16
0
Zgłoś