Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Specjalne wymogi dla lekarzy wystawiających zwolnienia lekarskie

 
 
Od 1. stycznia 2013 roku lekarze chcący wystawiać zwolnienia będą musieli udokumentować, że posiadają wystarczającą wiedzę na ten temat. Pacjenci też będą musieli być ostrożni, gdyż zwolnienia od lekarzy niespełniających wymogów będą przez NAV odrzucane.


Ministerstwo pracy wydało rozporządzenie o obowiązkowej edukacji lekarzy w dziedzinie zwolnień lekarskich (tekst rozporządzenia dostępny tutaj). Rozporządzenie to, które weszło w życie 1. stycznia 2013 roku, stanowi uzupełnienie do umowy o „integracyjnym środowisku pracy” (inkluderende arbeidsliv – IA) i obowiązuje wszystkich lekarzy, którzy mają poświadczać niezdolność do pracy (tj. wystawiać zwolnienia lekarskie). Umowa IA ma na celu redukcję godzin nieobecności w pracy, podniesienie wieku, w którym ludzie rezygnują z czynnego życia zawodowego i zapewnić rekrutację do pracy osób niepełnosprawnych.

Wymóg specjalnego szkolenia ma zapewnić to, że lekarze będą mieć wystarczającą wiedzę i umiejętności, by ocenić zdolność pracownika do pracy w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.

Nauka przez internet...

Szkolenie odbywa się w postaci kursu przeprowadzanego drogą elektroniczną, przygotowanego przez Departament zdrowia (Helsedirektoratet) oraz Departament pracy i spraw socjalnych (Arbeids- og velferdsdirektoratet) we współpracy z Norweskim związkiem lekarzy (Den norske legeforening).

Kurs obejmuje takie zagadnienia jak rola lekarza w integracyjnym środowisku pracy, w tym procedury wystawiania zwolnień lekarskich i współpraca między zainteresowanymi podmiotami oraz prawidłowe rozumienie przepisów dotyczących zwolnień. Zakładany czas potrzebny na przyswojenie sobie treści kursu to około 2-3 godziny. Kurs kończy się egzaminem, składającym się z 20 pytań. Aby go zdać, trzeba poprawnie odpowiedzieć na 80% z nich.

lub oświadczenie własne

Lekarze, którzy będą w stanie uprawdopodobnić poprzez złożone oświadczenie własne, iż już posiadają wystarczającą wiedzę o zwolnieniach lekarskich i działaniach na rzecz integracyjnego środowiska pracy, będą mieli prawo wystawiania zwolnień na takich samych zasadach, jak lekarze, którzy ukończą kurs internetowy.

Lekarz, który jest zdania, że już posiada wystarczające kwalifikacje, musi przesłać oświadczenie własne, w którym potwierdzi, że:

- ukończył kurs z zakresu medycyny ubezpieczeń społecznych (trygdemedisin), zgodnie z rozporządzeniem o praktyce pod kierownictwem w celu uzyskania możliwości praktykowania jako lekarz ogólny z prawem do zwrotu z zakładu ubezpieczeń społecznych (Kurs podstawowy B – Grunnkurs B) (treść rozporządzenia można znaleźć tutaj), lub:

- przyswoił sobie potrzebną wiedzę w inny sposób.

NAV będzie przeprowadzał wyrywkowe kontrole informacji podanych w oświadczeniu własnym.

Dostęp i terminy

Od 1. stycznia 2013 lekarze mogą uzyskać dostęp do kursu elektronicznego lub wysłać oświadczenie własne z tej strony internetowej.

Lekarze muszą zaliczyć kurs lub wysłać oświadczenie w ciągu roku od wejścia rozporządzenia w życie, czyli najpóźniej do 1. stycznia 2014 roku. Lekarze, którzy nie dopełnią tego obowiązku nie będą mieli prawa wystawiania zwolnień lekarskich.

Konsekwencje niedopełnienia wymogu szkolenia

Lekarze, którzy nie dopełnią obowiązku szkolenia (poprzez zaliczenie kursu internetowego lub złożenie oświadczenia), nie będą mieli prawa do wystawiania zwolnień lekarskich. Jeśli mimo to prześlą zwolnienie do NAV-u, zostanie ono odrzucone do czasu zaliczenia przez lekarza obowiązkowego szkolenia.


Źródło: NAV



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok