Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Skatteetaten będzie tropić podatkowych naciągaczy. Ma do tego nowy system wart prawie 100 milionów koron

Monika Pianowska

05 kwietnia 2018 09:41

Udostępnij
na Facebooku
2
Skatteetaten będzie tropić podatkowych naciągaczy. Ma do tego nowy system wart prawie 100 milionów koron

Skatteetaten ostrzega, że posiadacze źródeł zysków ukrytych poza granicami Norwegii nie mogą się czuć anonimowo. flickr.com/ fot. Erik Cleves Kristensen/ CC BY 2.0

Urząd Podatkowy znalazł nowy sposób na walkę z oszustami ekonomicznymi. Wykorzysta do tego system komputerowy zakupiony za 95 milionów koron. Jednocześnie Skatteetaten podkreśla, że coraz więcej osób przyznaje się dobrowolnie do majątku posiadanego za granicą – odnotowano wzrost o 80 proc.
Za pomocą nowej platformy Skatteetaten ma zamiar analizować dane strukturalne i niestrukturalne, a następnie na podstawie wyników namierzyć mieszkańców Norwegii, którzy uchylali się od opodatkowania. Urząd podkreśla, że nowy system pozwoli po prostu zebrać większą ilość informacji i nie narazi podatników na dodatkowe obciążenia.
Tymczasem statystycznie coraz więcej norweskich podatników korzysta z amnestii zapewniającej uniknięcie kary za posiadanie ukrytego majątku lub źródła zarobków ulokowanego za granicą. W porównaniu z 2016 rokiem w roku ubiegłym do Skatteetaten zgłosiło się dwa razy więcej takich osób (924 przypadki).

Koniec podatkowego raju?

Jak twierdzi urząd, na to, że w 2017 roku o ponad 400 osób więcej niż przed dwoma laty przyznało się dobrowolnie do zagranicznego majątku, miało wpływ zwiększone w ostatnim czasie zainteresowanie władz i mediów sprawami Panama i Paradise Papers. Ponadto przedstawiciele Skatteetaten podkreślają, że wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi krajami ma się coraz lepiej, w związku z czym posiadacze źródeł zysków ukrytych poza granicami Norwegii nie mogą się czuć anonimowo.
Urząd Podatkowy zaznacza też, że nie wszyscy zatajają zagraniczne majątki świadomie i celowo. Wielu podatników, którzy pracują za granicą tylko okresowo, po czym wracają do rodzinnego kraju i tam zarabiają w inny sposób, zwyczajnie nie wie, że musi zgłosić ten fakt norweskim władzom. Zachęceniu ich do poinformowania o tym Skatteetaten bez konsekwencji służy właśnie podatkowa amnestia. Tych, którzy wolą „tajemnice”, być może wkrótce namierzy innowacyjna platforma urzędu do tropienia oszustów ekonomicznych.
Wdrożeniem nowoczesnego systemu w pracę instytucji zajęła się Atea. Firma ta, we współpracy z takimi gigantami IT jak Microsoft, Lenovo czy IBM, zaopatruje w infrastrukturę informatyczną.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


bprzemek

05-04-2018 20:48

Pani Redaktor nie wiem od czego zacząć, ale spróbujmy. Podatnik - ma Pani na myśli osobę fizyczną czy osobę prawną? Czy artykuł dotyczy w ogóle osób zatrudnionych jedynie na umowę o prace? Żeby czytelnicy mogli zaczerpnąć więcej informacji o tym systemie - czy system dotyczy tzw. SAFTy zaproponowanego przez OECD. Czy sprawa dotyczy regulacji FATCA/CRS? Proszę o jakieś źródło ze Skatteetaten - będzie łatwiej. Artykuł można by zacząć od wskazania na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania żeby nie straszyć uczciwych.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok