Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skatteetaten będzie tropić podatkowych naciągaczy. Ma do tego nowy system wart prawie 100 milionów koron Życie w Norwegii
Monika Pianowska 05 kwietnia 2018
09:41

Skatteetaten będzie tropić podatkowych naciągaczy. Ma do tego nowy system wart prawie 100 milionów koron

2
Skomentuj
Skatteetaten ostrzega, że posiadacze źródeł zysków ukrytych poza granicami Norwegii nie mogą się czuć anonimowo. flickr.com/ fot. Erik Cleves Kristensen/ CC BY 2.0
Urząd Podatkowy znalazł nowy sposób na walkę z oszustami ekonomicznymi. Wykorzysta do tego system komputerowy zakupiony za 95 milionów koron. Jednocześnie Skatteetaten podkreśla, że coraz więcej osób przyznaje się dobrowolnie do majątku posiadanego za granicą – odnotowano wzrost o 80 proc.
Za pomocą nowej platformy Skatteetaten ma zamiar analizować dane strukturalne i niestrukturalne, a następnie na podstawie wyników namierzyć mieszkańców Norwegii, którzy uchylali się od opodatkowania. Urząd podkreśla, że nowy system pozwoli po prostu zebrać większą ilość informacji i nie narazi podatników na dodatkowe obciążenia.
Reklama
Tymczasem statystycznie coraz więcej norweskich podatników korzysta z amnestii zapewniającej uniknięcie kary za posiadanie ukrytego majątku lub źródła zarobków ulokowanego za granicą. W porównaniu z 2016 rokiem w roku ubiegłym do Skatteetaten zgłosiło się dwa razy więcej takich osób (924 przypadki).

Koniec podatkowego raju?

Jak twierdzi urząd, na to, że w 2017 roku o ponad 400 osób więcej niż przed dwoma laty przyznało się dobrowolnie do zagranicznego majątku, miało wpływ zwiększone w ostatnim czasie zainteresowanie władz i mediów sprawami Panama i Paradise Papers. Ponadto przedstawiciele Skatteetaten podkreślają, że wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi krajami ma się coraz lepiej, w związku z czym posiadacze źródeł zysków ukrytych poza granicami Norwegii nie mogą się czuć anonimowo.
Urząd Podatkowy zaznacza też, że nie wszyscy zatajają zagraniczne majątki świadomie i celowo. Wielu podatników, którzy pracują za granicą tylko okresowo, po czym wracają do rodzinnego kraju i tam zarabiają w inny sposób, zwyczajnie nie wie, że musi zgłosić ten fakt norweskim władzom. Zachęceniu ich do poinformowania o tym Skatteetaten bez konsekwencji służy właśnie podatkowa amnestia. Tych, którzy wolą „tajemnice”, być może wkrótce namierzy innowacyjna platforma urzędu do tropienia oszustów ekonomicznych.
Wdrożeniem nowoczesnego systemu w pracę instytucji zajęła się Atea. Firma ta, we współpracy z takimi gigantami IT jak Microsoft, Lenovo czy IBM, zaopatruje w infrastrukturę informatyczną.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
bprzemek
bprzemek 05-04-2018 20:48

Pani Redaktor nie wiem od czego zacząć, ale spróbujmy. Podatnik - ma Pani na myśli osobę fizyczną czy osobę prawną? Czy artykuł dotyczy w ogóle osób zatrudnionych jedynie na umowę o prace? Żeby czytelnicy mogli zaczerpnąć więcej informacji o tym systemie - czy system dotyczy tzw. SAFTy zaproponowanego przez OECD. Czy sprawa dotyczy regulacji FATCA/CRS? Proszę o jakieś źródło ze Skatteetaten - będzie łatwiej. Artykuł można by zacząć od wskazania na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania żeby nie straszyć uczciwych.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas