
Svinesund |
– Na co dzień spotykamy się z tym, że ludzie świecą wieczorem i nocą latarką w nasze okna, by sprawdzić, ilu celników jest w pracy. Inni leżą w przecince w lesie z lornetką i obserwują przejście, by wyrobić sobie ogląd sytuacji. Po terenie przejścia granicznego szwendają się też ciągle osoby, które w zasadzie nie mają tu nic do roboty - opowiada Grandahl i dodaje, że przemytnik, który udzielił wywiadu dla Mossavis nie jest im nieznany.
Na pytanie o to, jak celnicy odnoszą się do śledzących ich osób, odpowiada:
- Jest tutaj zawsze bardzo dużo ludzi i nie jesteśmy w stanie dopilnować wszystkich w tym sensie, żeby sprawdzić, czy każda osoba przebywa tu legalnie, czy nie. W przypadkach, kiedy czujemy, że to śledzenie za bardzo niszczy efekty naszej pracy, oczywiście reagujemy.
36-letni przemytnik pochwalił w rozmowie z dziennikarzem pracę policji kryminalnej i celników.
- Ha, ha - śmieje się Grandahl - zawsze miło jest usłyszeć pochwałę, ale obawiam się, że w tym przypadku może być tak, że przemytnik chwali nas, bo czuje, że sam nieźle ma nas pod kontrolą. Wiele osób bardzo dobrze zarabia na przemycie, ale kosztuje ich to również wiele wysiłku i czasu.
Grandahl dodaje, że obserwatorzy na granicy mają pod sobą inne osoby, które bezpośrednio wwożą kontrabandę do Norwegii.
Śledzenie celników skutkuje oczywiście mniejszą liczbą zatrzymanych na przejściu granicznym szmuglerów:
- My, pracownicy urzędu celnego, szacujemy, że udaje nam się zarekwirować około 5-10% tego, co jest przemycane do Norwegii. Naszym priorytetem jest oczywiście wykrywanie przemytu narkotyków i średnio łapiemy jednego poważnego przemytnika w tygodniu. W następnej kolejności jest przestępczość zorganizowana, do której zalicza się m.in. działalność wspomnianego przemytnika z Moss.
Następnie Grandahl wspomina o Polakach:
- W ostatnim czasie zatrzymaliśmy wielu Polaków, którzy przemycali duże ilości alkoholu i papierosów. Gdyby udało im się je wwieźć, dla budżetu byłaby to strata co najmniej dziesięciu milionów koron w formie niezapłaconego cła i VAT-u. Bez problemu wierzę w to, że przemytnicy koszą niezłą kasę na sprzedaży towarów, które nie zostały oclone.
Źródło: mossavis
To może Cię zainteresować
09-06-2013 00:00
1
0
Zgłoś
08-06-2013 14:18
2
0
Zgłoś
08-06-2013 13:52
1
0
Zgłoś
08-06-2013 13:34
0
-1
Zgłoś
08-06-2013 11:11
2
0
Zgłoś
08-06-2013 10:43
0
0
Zgłoś