Życie w Norwegii
Policja zawyża swoje wyniki?
1

W wielu częściach Norwegii policja zawyża swoje wyniki wyjaśnionych spraw, by sprawić wrażenie bardziej skutecznej.
Policjanci z Sørlandet podejrzewają swoich kolegów z innych części Norwegii o zawyżanie swoich wyników.
Obywatele większości krajów na świecie często narzekają na to, jak funkcjonariusze policji wykonują swoją pracę. Najczęstsze zarzuty to zbyt powolne reagowanie na wezwania czy lekceważenie sprawy. Niektórzy z z norweskich policjantów postanowili poprawić swój wizerunek w dość nieuczciwy sposób - poprzez zawyżenie liczby rozwiązanych spraw.
Część spraw odrzuconych przez policję znalazło się w statystykach, które wykazują ilość rozwiązanych spraw.
Prokuratura zauważyła spore różnice, zanotowała te bardziej niejasne i teraz żąda wyjaśnień od okręgów policyjnych w całym kraju.
Policja w Agder podejrzewa, że to celowe manipulowanie wynikami, aby polepszyć swój wizerunek.
Ogromne różnice
Sprawy zgłaszane na policję są porządkowane według konkretnych kodów. Kody są różnie wpisywane, w zależności od okręgu. To może prowadzić do ogromnych różnic w wynikach.
Jednym z przykładów mogą być wyniki z 2014 roku trzech okręgów policyjnych:
Agder - 74
Rogaland - 1352
Hordaland - 1574
Podejrzewają manipulację
Policjanci w Agder uważają, że działanie ich kolegów jest świadomym wyborem i manipulacją, która ma na celu "upiększenie" wyników lokalnej policji.
- Użycie innych kodów niż te, z których nas szkolono, może być kuszące, ponieważ daje pozytywne efekty - mówi detektyw Arne Pedersen z policji w Agder.
Jego zdaniem policja nie ma powodów do manipulowania swoimi wynikami i ostrzega przed tym, jak to może wypływać na wykorzystywanie środków.
- Mam nadzieję, że manipulacja nie miała miejsca. Powinniśmy wierzyć, że norweska policja przekazała prawidłowe wyniki - mówi Pedersen. Podejrzenia o manipulacje wynikami nie pojawiają się po raz pierwszy w norweskiej policji. W 2012 roku komendant z Follo był niezadowolony, ponieważ musiał rywalizować z okręgami policji, które postępowały nieuczciwie.
Nie oszukujemy
- Mogę zapewnić, że kody które wykorzystujemy nie mają na celu "upiększenia" naszych wyników - mówi komendant Bjørn Andersen z jednostki policji w Rogaland.W swojej odpowiedzi do prokuratury funkcjonariusze tłumaczą niejasności w wynikach nieprawidłowym wykorzystaniem kodu lub nieporozumieniem.
Policja z Hordaland zaprzecza wszystkim podejrzeniom o manipulację.
- To nas niedotyczy. Zajmujemy się sprawami, które mają prawdziwe podstawy - zapewnia zastępca komendanta Gunnar Fløystad.
W przyszłym roku policjanci mają otrzymać nowe instrukcje, które będą bazowały na odpowiedziach wszystkich dystryktów policyjnych.
Od policjantów wymagamy uczciwości i rzetelności. Manipulowanie wynikami, aby lepiej wyglądać nie świadczy zbyt dobrze o policjantach oraz utrudnia wprowadzanie koniecznych zmian. Nie powinno tak być, że odrzucone prace trafiają do grupy prac rozwiązanych.
Źródło: nrk.no
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - heb - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
03-07-2015 11:31
1
0
Zgłoś