Po wódkę na pocztę

Rządowa propozycja zwiększenia liczby dni i wydłużenia godzin otwarcia sklepów monopolowych martwi organizacje abstynenckie i złości związki zawodowe.
Konsultacje
Propozycja dotycząca zmian funkcjonowania państwowych sklepów monopolowych (Vinmonopolet) została rozesłana do konsultacji przez ministerstwo zdrowia i opieki w poniedziałek, 27. stycznia. Rząd będzie teraz czekać na opinie zainteresowanych stron, dotyczące m.in. tego, czy powinno się zasadniczo zezwolić na całodobową sprzedaż alkoholu, czy też należałoby wprowadzić jakieś ograniczenia czasowe, odmienne od obecnych, na przykład odpowiadające dozwolonym godzinom sprzedaży piwa.
Co do dodatkowych dni otwarcia, zgodnie z propozycją sklepy Vinmonopolet mogłyby być czynne w Sylwestra, Wigilię Bożego Narodzenia, Wigilię Wielkiejnocy, Wigilię Zielonych Świąt oraz w dni wyborów.
O zawartości propozycji jako pierwsza poinformowała w minioną niedzielę przewodnicząca Partii Postępu (Frp) i minister finansów, Siv Jensen, podczas dorocznego zebrania Frp z okręgu Buskerud:
- Zależy nam na tym, by ułatwić codzienne życie ogółu obywateli - mówiła minister.
Należy oczekiwać, że zmiany te uzyskają poparcie w Stortingu, a zatem mogą zostać uchwalone i wejść w życie już wiosną tego roku.
![]() |
Sklep Vinmonopolet. Fot. Wikimedia Commons |
Zamiast listu w butelce...
W projekcie, który został przesłany do konsultacji rząd proponuje nie tylko zwiększenie liczby dni, kiedy sklepy monopolowe miałyby być czynne i wydłużenie godzin ich otwarcia, lecz również dopuszcza możliwość, by zamówione uprzednio alkohole mogły być odbierane przez klientów w punktach pocztowych w sklepach, w godzinach otwarcia tych punktów. W wielu miejscowościach poczta w sklepach czynna jest od godziny 9. do 21.
Alkohol na poczcie można by odbierać również wtedy, kiedy sklepy Vinmonopolet byłyby już pozamykane.
- Trzeba podkreślić, że towary musiałyby zostać zamówione na 1-3 dni naprzód. Poczta nie będzie prowadzić magazynu alkoholi - mówi dyrektor komunikacyjny Poczty norweskiej, Halvor Bing Lorentzen.
![]() |
Il. Edouard Riou (ilustracja do książki Juliusza Verne'a "Dzieci kapitana Granta") |
Związki zawodowe: Olano nas
Związek zawodowy pracowników handlu i pracowników biurowych (Handel og Kontor - HK) jest trzecim co do wielkości związkiem należącym do centrali LO. Zrzesza łącznie około 65 000 osób, w tym niemal 1 000 pracowników państwowych sklepów monopolowych. Pracownicy ci mają w umowie zbiorowej zagwarantowane jako dni wolne te dni, w które rząd Høyre i Partii Postępu chce zezwolić na sprzedaż alkoholu. Przyjęcie proponowanych przez rząd zmian oznaczałoby dla nich utratę tych dni wolnych. Nic dziwnego, że nie są zachwyceni niedzielną wypowiedzią Siv Jensen.
– W taki sposób się nie postępuje. Rząd powinien przedyskutować sprawę ze stronami umowy zbiorowej przed przesłaniem propozycji do szerszych konsultacji, tymczasem zupełnie nas zlekceważono. W każdym razie od nas rząd otrzyma odpowiedź, że propozycja jest niepoważna - deklaruje zirytowany wiceprzewodniczący HK, Bjørn Mietinen.
Powód do zmartwienia
Przewodniczący zarządu organizacji do walki z uzależnieniami Actis i były lider Związku zawodowego policjantów, Arne Johannessen, jest z kolei zaniepokojony możliwymi skutkami społecznymi proponowanych zmian:
– Z pewnością wiele osób cieszy propozycja zwiększenia liczby dni, kiedy sklepy monopolowe byłyby otwarte, jednak może się to odbić negatywnie na dzieciach rodziców, którzy zmagają się z problemami alkoholowymi. Szacunki badaczy zajmujących się tą kwestią mówią o około 70 000 - 100 000 dzieci, których jakość życia jest obniżona na skutek uzależnienia dorosłych od alkoholu.
W podobnym tonie wypowiadają się także przedstawiciele innych organizacji abstynenckich i walczących z uzależnieniami.
![]() |
Sala obrad Stortingu. Fot. Damien Smith/Flickr.com |
Storting przyklepie?
Propozycja cieszy się natomiast poparciem ugrupowań w Stortingu, nawet Chrześcijańskiej Partii Ludowej (KrF), która z reguły odnosiła się negatywnie do prób liberalizacji norweskiej polityki alkoholowej.
– Musimy przyjrzeć się temu projektowi dokładniej i omówić go w komisji parlamentarnej, jednak jesteśmy skłonni wyrazić zgodę na otwarcie sklepów monopolowych w te dni, w które były one dotychczas były zamknięte. Nie wykluczam, że w głosowaniu poprzemy projekt tej ustawy - mówi wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego KrF, Hans Olav Syversen.
Pozytywnie do projektu odnosi się również rzecznik Partii Robotniczej (Ap) ds. zdrowotnych, Torgeir Micaelsen:
- Gdybyśmy wygrali wybory, zaproponowalibyśmy to samo. Taki projekt był częścią naszego programu roboczego, uchwalonego w ubiegłym roku.
Obietnica wydłużenia czasu otwarcia sklepów monopolowych była zapisana w umowie koalicyjnej między Høyre a Frp. Jak widać, rząd przystąpił do jej realizacji.
Źródło: Dagens Næringsliv
Zdjęcie nagłówkowe: Jorge Royan/Wikimedia
To może Cię zainteresować
28-01-2014 22:22
1
0
Zgłoś
28-01-2014 22:21
0
0
Zgłoś