Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Norweskie przestojowe a wyjazd do Polski

info@multinor.no

29 listopada 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
10
Norweskie przestojowe a wyjazd do Polski

fotolia.com - royalty free

Zastanawiasz się czy możesz odwiedzić rodzinę w Polsce podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu? Poznaj swoje uprawnienia zanim kupisz bilet.
Pan Ryszard z Trondheim zaczął miesiąc temu pobierać norweski zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) w ramach przestojowego. Zastanawia się, czy może polecieć na dwa tygodnie do Polski.

- Wkrótce urodzi mi się syn i planuję polecieć do Polski. Jak to się ma do wypłaty zasiłku? Czy dostanę pieniądze za czas spędzony w domu? - pyta Pan Ryszard.

Na portalu MojaNorwegia.pl często pojawiają się pytania dotyczące norweskich zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu i wyjazdu do Polski. Przedstawimy Wam zasady dotyczące możliwości odwiedzin do ojczyzny i pobierania tego typu świadczenia.

Czym jest permittering?

Jeśli otrzymałeś skierowanie na permittering, oznacza to, że na określony czas zostaniesz zwolniony z obowiązków wykonywania pracy. Jednocześnie nadal będziesz zatrudniony u tego samego pracodawcy. W trakcie permitteringu nie otrzymujesz wynagrodzenia, dlatego też aby nie stracić źródła utrzymania konieczne jest znalezienie nowej pracy lub złożenie wniosku o zasiłek dla bezrobotnych w ramach permitteringu (dagpenger ved permittering).

Kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Aby wypracować sobie prawo do zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu, Twój dochód brutto w roku 2014 powinien był przekroczyć 135 102 NOK (na rok 2015) lub 270 204 NOK w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych. Twój czas pracy u norweskiego pracodawcy podczas permitteringu musiał też być pomniejszony o minimum 50 proc. Powodem skierowania na przestojowe powinna być sytuacja, na które norweski pracodawca nie miał wpływu, np. spadek liczby zleceń.
Reklama

Czy mogę polecieć do Polski będąc na dagpenger?

Ogólna zasada mówi, że osoba otrzymująca zasiłek dla bezrobotnych musi przebywać na terenie Norwegii. Aby zachować ciągłość w otrzymywaniu dagpenger, wyjazd za granicę jest możliwy tylko w weekendy, ponieważ za tego typu dni urząd nie wypłaca zasiłku – nie są to dni robocze. Jakikolwiek wyjazd poza Norwegię w trakcie tygodnia niesie za sobą utratę prawa do wypłaty dagpenger za dni wyjazdu.

Norweskie prawo stworzyło możliwość otrzymywania zasiłku za granicą dla osób, które pragną zacząć poszukiwanie pracy poza Norwegią. W takim przypadku masz prawo do złożenia podania o eksport zasiłku dla bezrobotnych. Może on trwać maksymalnie 3 miesiące. To bardzo korzystna opcja dla osób próbujących wrócić na rynek pracy poza granicami Norwegii, jednak eksport zasiłku możliwy jest tylko przy zasiłku dla bezrobotnych z tytułu utraty pracy. Osoby otrzymujące dagpenger z tytułu skierowania na permittering nie mogą skorzystać z przeniesienia świadczenia do innego kraju. Wyjątkiem od tej reguły są pracownicy rotacyjni (których kontrakt zakłada wykonywanie zleceń w ramach rotacji, np. 4 tygodnie pracy – 2 tygodnie przerwy) oraz pracownicy przygraniczni.

Jak NAV się dowie, że byłem w Polsce?

Zadaniem każdej osoby otrzymującej zasiłek dla bezrobotnych jest regularne wypełnianie kart meldunkowych. Tę czynność należy powtarzać co 14 dni, kartę wysyłasz drogą elektroniczną z własnego profilu w systemie nav.no. Karty meldunkowe zawierają podstawowe informacje dotyczące Twojej aktualnej sytuacji, między innymi zatrudnienia w trakcie ostatnich dwóch tygodniu, pobytu w Norwegii, czy też chęci otrzymywania zasiłku przez następne 14 dni. W oparciu o dane zamieszczone na tychże kartach NAV decyduje czy dagpenger nadal będzie wypłacane, czy też nie. Jeśli zaznaczysz w swojej karcie meldunkowej pobyt w Polsce, nie otrzymasz dagpenger za dni, podczas których byłeś poza granicami w Norwegii. NAV wyrywkowo sprawdza, skąd wysłana została karta meldunkowa, dlatego też jeśli urząd zauważy, że w danym dniu wypełniałeś kartę meldunkową w Polsce, twoje prawo do zasiłku zostanie zakwestionowane.

Jeśli otrzymałeś skierowanie na permittering, możesz mieć prawo do zasiłku do bezrobotnych. Planując wyjazd do Polski już podczas otrzymywania dagpenger, pamiętaj o powyższych zasadach, a ominą Cię upomnienia z NAV.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MultiNOR Konsultant

01-12-2015 14:37

Możesz wysłać wiadomość elektroniczną do NAV, jeśli masz dostęp do formularza kontaktowego na swoim profilu w systemie NAV (konieczne jest zalogowanie się na konto przez BankID, Buypass lub Commfides). W innym przypadku powinieneś osobiście stawić się w urzędzie.

adik1991

30-11-2015 12:46

Ok . A w jaki sposób mogę to zgłosić ? E mailem czy porostu pójść tam i zgłosić ?

MultiNOR Konsultant

30-11-2015 09:22

adlik1991, jeśli data wysłania karty meldunkowej wypada na Twój pobyt w Polsce, to powinieneś wcześniej poinformować NAV o wyjeździe. W przypadku gdy Twój pobyt w Polsce będzie między wypełnieniem dwóch kart, wystarczy że po powrocie do Norwegii zamieścisz w najnowszej karcie informację o wcześniejszym pobycie za granicą.

adik1991

29-11-2015 22:49

witam. mam pytanie w jaki sposob zgłosic wyjazd do polski na swieta podczas perrmitteringu zeby wszystk było ok ??

Cortez1 N

29-11-2015 17:52

gryf8 napisał:
podobno nav ma podpisane umowy z Wizzairem i Color Line i ma dostęp do list pasażerów. Więc ci wtajemniczeni niech lepiej zaczną uważać
------
....i w razie zbieżności nazwisk np. Jan Kowalski taki NAV zabezpiecza odciski palców pasażera z klamki od kibla w samolocie....

podobno nav ma podpisane umowy z Wizzairem i Color Line i ma dostęp do list pasażerów. Więc ci wtajemniczeni niech lepiej zaczną uważać

Tomasz Tomasz

29-11-2015 17:11

Wszystko można. Wtajemniczeni wiedzą jak.

Anna Bak

29-11-2015 10:23

czarek marek25 napisał:
czy na zwolnieniu lekarskim czyli sykepenger moge wujechac do polski

Oczywiscie, ze mozesz. Musisz tylko wypelnic wniosek o utrzymanie zasilku chorobowego podczas pobytu za granica. Najpierw popros fastlege niech zaopiniuje Twoj wyjazd.
www.nav.no/no/Person/Skjemaer-for-privatpersoner/skjemaveileder/vedlegg?key=392441&veiledertype=privatperson

cezary marek

29-11-2015 10:08

czy na zwolnieniu lekarskim czyli sykepenger moge wujechac do polski

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok