Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Życie w Norwegii

Norweski rząd chce karać za pomoc żebrakom

Udostępnij
na Facebooku
9
Norweski rząd chce karać za pomoc żebrakom


Jeśli żebranie stanie się oficjalnie zakazane przez norweski rząd, to osoby udzielające pomocy potrzebującym będą mogły trafić za kratki.


Jedną z wielu rządowych propozycji, które pojawiają się przy okazji debaty o wprowadzeniu narodowego zakazu żebrania jest ta, by wprowadzić kary dla osób, które żebrakom pomagają. Kary to nie tylko upomnienia i mandaty, ale nawet pozbawienie wolności do jednego roku. 15 lutego propozycja zostanie przedyskutowana przez rząd. Wszystko po to, by zapobiec zorganizowanym grupom przestępczym.

Co na taki zakaz mówią osoby, które od wielu lat pomagały żebrakom? Inger Husby, znana stołecznym żebrakom jako „Mama Inger", może więc wkrótce zostać uznana za... przestępcę.

- Żebracy spali tutaj wiele razy. Na tych, którzy tu przychodzą czekają kanapki, kakao, obiad. Piorę też ubrania, jeśli zajdzie taka potrzeba - mówi Inger Husby.

Kobieta nie zamierza się poddać, nawet jeśli ustawa faktycznie wejdzie w życie:

 - Myślę, że wtedy będę pomagać jeszcze intensywniej. Nie sądzę, żeby karanie osób, które chcą pomóc potrzebującym było możliwe. Nie boję się konsekwencji. Mogą mnie zamknąć w więzieniu. To zawsze jakieś nowe doświadczenie.

Żebrak w Oslo
Czy niedługo żebracy znikną z ulic Oslo? Fot. Adam Łukasik/MultiNOR

Ważne, by karać za współudział


Sekretarz stanu z ministerstwie sprawiedliwości, Vidar Brein-Karlsen jest zdania, że za współudział należy bezwzględnie karać. Nawet wtedy, kiedy dotyczy to osób, które chciały „tylko pomóc".

- To dlatego, że pomoc to działanie na rzecz zjawiska, którego chcemy się pozbyć. Musimy więc dać policji możliwość zapobiegania sytuacjom, które sprawiają, że do Norwegii zjeżdża coraz więcej osób chcących żebrać.

Według prawa współudział to wszystkie formy wsparcia i usług wykonywanych na rzecz żebrzących, np. pokrywanie kosztów dojazdu do miejsca, w którym będą zbierane pieniądze, oferowanie noclegu, przechowywanie wyżebranych pieniędzy i wiele innych.

Czy zakazy sprawią, że żebrzący znikną z ulic Oslo, czy może proceder wróci w nowej formie? Podstawowym problemem jest bieda, według niektórych polityków nie można zamykać żebrzących w więzieniach, czasem to jedyni żywiciele rodzin. Jesteście za zakazem?


Źródło: nrk.no, zdjęcie frontowe: Archiwum MN


Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


cyc cyc

06-02-2015 15:24

za plytka jestes zeby zwracac moja nuwage kobiet

za tepa jest zeby to zrozumiec teraz bedzie za toba latac po forum jak suka za slonina

masz przejebane

Dorota Hansen

06-02-2015 11:12

ty senetx zostales sam przez siebie zepchniety na margines zycia. Nie musiales przyjezdzac do krolestwa w tym celu.

A lepszego przykladu na ksenofobie, rasism, braku poszanowania drugiego czlowieka, braku tolerancji tudziez przekonania o wlasnej nieomylnosci trzebaby dlugo szukac. Jestes owym przykladem, sentex - musze to podkreslic, bo masz widoczne trudnosci z wyciaganiem wnioskow.

W dalszym ciagu zachecam ciebie do owocnej dyskusji. Sama definicje dyskusji musisz wyszukac, bo niestety nie wiesz, na czym owa polega.

Jednoczesnie chce zwrocic twoja uwage na ilosc uzywanych "usmieszkow". Dodajac je, robisz z siebie wizualnego pajaca ( blazna, jezeli nie rozumiesz znaczenia tego slowa )

Udanego dnia zycze, mam nadzieje ze cisnienie jest dzisiaj w porzadku.

Dorota Hansen

06-02-2015 09:11

Ja mowie nie zorganizowanemu zebractwu, ale mowie tak pomaganiu blizniemu.
Na szczescie jest wiele organizacji pomagajacych biednym i bedacym w potrzebie.

Polityka obecnego rzadu jest wyjatkowo dyskusyjna - niebiesko-niebiescy nie sa zbyt popularni.

Krystian Kozyra

06-02-2015 08:54

Dziwna ta Norwegia - rozumiem,ze w ramach tej regulacji karani beda ci członkowie - raczej członkinie,bo nie wiem czy tam sie jeszcze ostał choc jeden osobnik meskopodobny -
norweskigo rządu,którzy w poczuciu odwiecznej norweskiej misji zbawiania dolnej cześci globusa sypią miliony NOK w nierząd somalijski.

Beata M

05-02-2015 11:03

pamietam w Polsce, byly takie miejsca gdzie nie mozna bylo spokojnie przejsc bo stado namolnych dzieciakow podbiegalo i namolnie wymuszali i strach aby czegos nie ukradli. Zal mi kazdego biedaka , ale kazdy przeciez wie, ze te pieniadze i tak w calosci nie trafiaja do jego kieszeni, inni sie bogaca. Wiec nie rozumiem tej debaty, poprostu zakazac i juz....

Krzysztof .......

04-02-2015 12:02

Jak to sie czesto mowi...... Przejdzie bokiem.....

Jon Doe

04-02-2015 10:30

moze by tak odstrzelic jak w Polsce dziki na podlasiu?

Jan .

04-02-2015 09:13

To rozumiem że organizacje typu Caritas, Czerwony Krzyż, Niebieski Krzyż i tym podobne zostaną uznane za zorganizowane grupy przestępcze i na terenie Norwegi zdelegalizowane???

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok