Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Norwegowie nie są gotowi na starość? Mimo wszystko chcą dożyć 94 lat

Emil Bogumił

11 kwietnia 2025 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie nie są gotowi na starość? Mimo wszystko chcą dożyć 94 lat

Liczba seniorów w Norwegii cały czas wzrasta. /zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Według nowego raportu Boots Helseindeks 2025 przeciętny Norweg chciałby dożyć 94 lat. Jednocześnie, jedna trzecia osób poniżej 55. roku życia nie poczyniła żadnych przygotowań na swoją starość.
Dane opublikowane podczas seminarium w Oslo pokazują wyraźny kontrast między wysokimi oczekiwaniami co do długości życia a niewielką gotowością na wyzwania związane z wiekiem. Eksperci podkreślają pilną potrzebę zmiany podejścia do starzenia się i dbania o zdrowie już od wczesnych lat życia.

Badanie ujawnia, że aż jedna czwarta młodych Norwegów obawia się starości, a pesymizm ten nasila się wśród osób o niższych dochodach oraz słabszym poczuciu zadowolenia z życia. Z kolei ci, którzy mają lepszą sytuację ekonomiczną oraz odczuwają większą satysfakcję z życia, wykazują znacznie większy optymizm co do starzenia się.

Młodzi chcą opieki od państwa

Według autorów raportu niepokojący jest fakt, że ponad połowa Norwegów obawia się niewystarczających zasobów publicznej służby zdrowia w przyszłości. Mimo to, większość społeczeństwa wciąż oczekuje, że państwo zagwarantuje im opiekę zdrowotną na starość. Widoczne jest także pokoleniowe podejście do odpowiedzialności: młodsi oczekują większej aktywności władz, natomiast starsi są bardziej skłonni uznawać odpowiedzialność jednostki za własne zdrowie i starość.

Jedynie 15 proc. młodych Norwegów byłoby gotowych zmienić pracę lub ograniczyć czas jej wykonywania, aby móc opiekować się starszymi krewnymi. Większość młodych dorosłych wolałaby zatrudnić prywatną pomoc lub przeprowadzić się bliżej rodziny, niż rezygnować z kariery zawodowej. Wskazuje to na rosnącą potrzebę alternatywnych rozwiązań opiekuńczych.
Boots Apotek zwraca uwagę na potencjalną rolę aptek jako łatwo dostępnych punktów wsparcia zdrowotnego, co mogłoby odciążyć lekarzy pierwszego kontaktu i poprawić profilaktykę zdrowotną. Ponad 80 proc. badanych jest zainteresowanych możliwością otrzymywania podstawowych usług zdrowotnych właśnie w aptekach.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok