Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Norwegia w latach 2000 - 2009

Złota dekada Norwegii”

Lata 2000 – 2009 to czas „Złotej dekady Norwegii”. Tak podsumował kraj fiordów, redaktor działu ekonomicznego w dzienniku Aftenposten Ola Storeng. Zobacz pełne zestawienie wydarzeń.

Złota dekada Norwegii”

Ola Storeng, redaktor działu ekonomicznego w Aftenposten

Kryzys finansowy, który dla wielu innych bogatych krajów zachodnich przyniósł masowe bezrobocie i wybuchające długi publiczne, był jedynie łagodnym wiatrem w Norwegii. Łączne przychody w Norwegii w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosły o prawie 60%.

Choć wiele zysku przypisane jest funduszowi olejowemu, to także przyczyniło się ogromne pole wzrostu konsumpcji prywatnej, osobistej które wzrosło o 40.000 NOK - czyli 25 %- w ciągu dziesięciu lat. W ciągu ostatniego dziesięciolecia, Norwegia, zaznaczyła swoją pozycję jako jeden z najbogatszych i najwygodnieszych krajów świta.

Opera w Oslo, symbolem nowej kultury”

Knut Olav amas, redaktor działu kulturalnego i debaty w Aftenposten

Nowy budynek Opery i Baletu w Oslo pokazuje, jak ambitne plany infrastrukturalne się realizuje oraz – jak mocno opera wpłyneła na norweskie życie kulturalne. Opera jest znakiem, że kultura stała się doceniana bardziej przez polityków w ostatnich latach.

Dzieki temu na kulturę przenaczono prawie o pięć miliardów euro więcej, dla dotacji państwowych i  samorządowych. Równie ważny jest fakt, że NRK utrzymało swoją silną pozycję jako jeden z najlepszych nadawców publicznych. Norwegia udowodniła na arenie meidzynarodowej, że tu mieszczą się najważniejsze instytucje kultury i odbywają ważne wydarzenia. Przykładem może być wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla, prezydentowi USA Barackowi Obamie.

Wysiłki i straty w Afganistanie”

Tor Arne Andreassen, dziennikarz w Aftenposten

Od początku wojnen na Bałkanach i Afganistanie z takiego małego kraju jak  Norwegia stacjonowało ponad 500 żołnierzy. Wyzwania były ogromne, zwłaszcza z uwagi na brak sprzętu i warunki tam panujące. W Afganistanie naszym siłą zbrojnym przyszło stacjonować w najspokojniejszychy częściach kraju: wokół Kabulu oraz na północnej części, Mazār-e Sharīf - gdzie miesci się największa skandynawska baza wojskowa.

Niemniej jednak, podczas tej misji straciliśmy czterech naszych żołnierzy. Największe straty w Afganistanie ponieśli żołnierze amerykańscy. Aż 935 zginęło w związku z konfliktem zbrojnym.

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok