Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Do gwiazdki pozostało: Zamów s1 na święta! 1 5 Dni Wnioskuj
Życie w Norwegii

Norwegia ułatwi uchodźcom rejestrację o azyl. Będzie to można zrobić także na policji

Monika Pianowska

16 marca 2022 16:40

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia ułatwi uchodźcom rejestrację o azyl. Będzie to można zrobić także na policji

Urząd ds. Cudzoziemców (UDI) już rozpoczął pracę nad tworzeniem bazy miejsc, w której schronienie znajdą uciekinierzy z Ukrainy. depositphotos.com/ Ukrinform / tylko do użytku redakcyjnego/

W obliczu możliwego kryzysu uchodźczego norweskie Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło ułatwić ubieganie się o azyl osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Od teraz przyjezdni będą mieli możliwość rejestracji również w wybranych komisariatach policji na terenie kraju, a nie tylko w oficjalnym centrum w Råde (Ankomstsenter Råde).
Ze względu na dużą liczbę ukraińskich uchodźców w Europie rząd zapewnia teraz, że osoby ubiegające się o azyl mogą zarejestrować się w ośmiu okręgach policyjnych: Agder, Sør-Vest, Vest, Møre og Romsdal, Trøndelag, Nordland, Troms i Finnmark. Pozostałe okręgi (Oslo, Øst, Sør-Øst og Innlandet) na razie dalej będą przetwarzać aplikacje uchodźców za pośrednictwem punktu w Råde. Zmiany weszły w życie 16 marca rano. Lista dostępnych komisariatów znajduje się w publikacji rządu:
– Przygotujemy Norwegię na kryzys uchodźczy, który może być bardzo duży i wymagający. Dlatego rząd zapewnia teraz, że osoby ubiegające się o azyl mogą zarejestrować się w kilku miejscach w Norwegii. To zmniejszy presję na krajowe centrum w Råde i ułatwi rejestrację Ukraińcom, którzy już przebywają gdzie indziej niż we wschodniej Norwegii – mówi cytowana w komunikacie prasowym minister sprawiedliwości i zarządzania kryzysowego Emilie Enger Mehl.

Norwegia przyjmie na razie kilka tysięcy osób

Ukraińcy posiadający paszport biometryczny mogą przebywać w Norwegii bez wizy przez 90 dni. Jeśli jednak chcą uzyskać tymczasowy numer personalny (D-nummer) i dostęp do innych usług, wymagana jest rejestracja.
Podlegający pod Ministerstwo Pracy i Integracji Urząd ds. Integracji i Różnorodności (IMDi) przekazał, że norweskie gminy są w stanie przyjąć 22 tys. uchodźców. Urząd ds. Cudzoziemców (UDI) już rozpoczął pracę nad tworzeniem bazy miejsc, w której schronienie znajdą uciekinierzy z Ukrainy. Na razie znajdzie się miejsce dla 8 tys. Ukraińców.
4 marca premier Jonas Gahr Støre ogłosił również podczas konferencji prasowej, że Norwegia wprowadza schemat pomocy, tzw. tymczasową ochronę zbiorową, dla obywateli Ukrainy, którzy w kraju fiordów będą szukać schronienia.
– Tymczasowa ochrona zbiorowa nie stanowi podstawy do uzyskania zezwolenia na pobyt stały. Ukraińcy, którzy teraz przyjeżdżają do Norwegii, mogą początkowo uzyskać pozwolenie na pobyt do roku – wyjaśniła wówczas minister Mehl.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Keri H

17-03-2022 09:31

Norwegia bardzo dobrze sobie radzi z uchodzcami. Wczoraj przyszlo w Bergen 150 osob, a zalatwili 8 osob. Ekspresowo. 8 godzin czekania kobiet z dziecmi i 142 osoby poszy do miejsc zamieszkania.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok