Życie w Norwegii
Norwegia najlepszym krajem dla matek
22

Tak wynika z danych zebranych przez organizację Save the Children zajmującą się pracą na rzecz dobra dzieci.
Save the Children (w Norwegii organizacja działa pod nazwą Redd barna) przygotowała roczny raport, w którym opisuje kraje najlepsze dla matek. W tym roku na szczycie listy znalazła się... cała Skandynawia! Norwegia, jako miejsce najbardziej przyjazne i przychylne matkom, a zaraz po niej Finlandia, Islandia, Dania i Szwecja. Najgorsze warunki życia mają matki w Mali, Republice Środkowo-Afrykańskiej, Kongo i Somalii. Obywatelki i obywatele wymienionych na końcu listy państw często ubiegają się z resztą o otrzymanie prawa do pobytu w Skandynawii.
16-sty ranking
Tegoroczny raport jest 16 w historii działalności organizacji, a poziom życia matek badano 1 179 krajach. Wysokie miejsca państw z północnej Europy nie dziwią - w ubiegłym roku na pierwszym miejscu znalazła się Finlandia, a tuż za nią Norwegia.
W tym roku pierwszą dziesiątką, poza jednym wyjątkiem, rządzi Europa. Na 9-tym miejscu, w towarzystwie wspomnianej już Skandynawii oraz Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Belgii znalazła się Australia.
Duże różnice
Wśród państw ocenionych najgorzej znalazły się kraje położone na południe od Sahary, często ogarnięte konfliktami. W tych państwach aż jedna na osiem matek traci dziecko przed ukończeniem przez nie piątego roku życia, w pierwszej dziesiątce jest to jedna na 290 matek.
Na dole listy znalazły się Sierra Leone (tam wybuchła epidemia wirusa ebola), Gwine Bissau, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gambia, Niger, Mali, Republika Środkowo-Afrykańska, Kongo i Somalia.

Ocenie poddano też miasta
Save the Children sprawdziło, w których z najbogatszych światowych stolic występują najwyższa śmiertelność dzieci. Na szczycie listy znalazła się stolica USA, Washington D.C. - śmiertelność dzieci wynosi tam 6,6 na 1000, w Sztokholmie i Oslo 2 na 1000.
Pierwsze miejsce Norwegii to wynik zarówno niskiej śmiertelności, jak i warunków do życia i polityki państwa względem matek z dziećmi. Norwegia dba o rodziny, oferuje bogaty system świadczeń dla matek z dziećmi i według organizacji państwu się to opłaca.
W badaniu brano też pod uwagę ryzyko śmierci matki przy porodzie, przewidywaną ilość lat kształcenia, status ekonomiczny (PKB) i udział kobiet w życiu politycznym. W Norwegii ryzyko śmierci matki jest niskie - 1 na 14 900 przypadków, średnio w szkole i na studiach dzieci spędzą 17,5 roku, a PKB wynosi 102 610 dolarów, w rządzie kobiety zajmują prawie 40% miejsc. W Polsce ryzyko śmierci matki wynosi 1 na 19 800 przypadków, ryzyko śmierci dziecka przed piątym rokiem życia to 5 na 1000 przypadków, w szkole spędza się ok. 15,5 roku, PKB to 13 240 dolarów, a w rządzie kobiety zajmują 22% miejsc. Wyniki dały Polsce miejsce 28 na 179 - czyli nienajgorsze.
Jak oceniacie poziom życia matek z dziećmi w Norwegii i w Polsce? Norwegia aktywnie wspomaga rodziny, również te poza granicami kraju, stąd też popularny jest w Polsce model pracującego w Norwegii ojca, a matki przebywającej z dziećmi w Polsce. Norweskie zasiłki są atrakcyjne, ale z drugiej strony panuje przekonanie, że w Polsce dzieci otrzymają lepsze wykształcenie.
Źródło: savethechildren.org, dagbladet.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
08-05-2015 00:14
0
0
Zgłoś
07-05-2015 14:19
2
0
Zgłoś
07-05-2015 13:43
0
0
Zgłoś
07-05-2015 09:23
0
-1
Zgłoś