
Według rocznego sprawozdania, przedstawianego w czwartek przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomani (EMCDDA), Norwegia stała się jednym z największych rynków metamfetaminy w Europie.
-
Zastosowanie z roku na rok rośnie w niepokojącym tępie -
potwierdza Joergen Bramness z Norweskiego Centrum Badań Zatrucia
i Narkomanii.
Metamfetamina
zmierza w kierunku nowego terytorium
Jak dotąd metamfetamina nie weszła jeszcze znacząco na rynek narkotyków pobudzających w zachodniej Europie, gdzie ciągle dominuje kokaina lub amfetamina, jednak są pewne oznaki, że metamfetamina zaczyna zmierzać w stronę nowego terytorium.
W przeszłości największe spożycie metamfetaminy w Europie występowało w Czechach, jednak z najnowszego sprawozdania wynika, że wydaje się, że narkotyk ten staje się bardziej dostępny w krajach północnej Europy, takich jak Norwegia i Szwecja, gdzie najczęściej zażywanym narkotykiem pobudzającym była amfetamina.
Tutaj również znaczenie mają czynniki rynkowe i prekursory – miejsca produkcji metamfetaminy są prawdopodobnie zlokalizowane na Litwie, której położenie geograficzne może ułatwiać sprowadzanie prekursora metamfetaminy – BMK - spoza UE.
W 2007r. w Europie zgłoszono blisko 4500 przypadków konfiskat metamfetaminy, w wyniku których przechwycono łącznie około 340 kg narkotyku. Norwegia odnotowała najwyższą liczbę konfiskat (1284) oraz największą ilość odzyskanej metamfetaminy (167kg). Drugą największą ilość metamfetaminy (51 kg) w Europie skonfiskowano w Szwecji (zob. tabele SZR 17 oraz SZR 18).
Produkcja metamfetaminy w Europie na ogół odbywała się w małych laboratoriach „kuchennych” w Czechach, gdzie wytwarzane są małe ilości, zazwyczaj na osobisty użytek lub na rynek lokalny (około 390 spośród tych laboratoriów wykryto w 2007r.). Obecnie jednak Europol zgłasza, że wykryto i zlikwidowano niewielką liczbę większych laboratoriów w innych częściach Europy, np. w Niemczech i Holandii .
Dziś opublikowane sprawozdanie ostrzega, że „biorąc pod uwagę stosunkową łatwość produkcji metamfetaminy i znaczący negatywny jej wpływ na zdrowie publiczne, nie można pozwolić sobie na spokojną bezczynność”. Przykładem tego jest Słowacja – kraj, w którym problemy związane z metamfetaminą znacznie wzrosły w ostatnich latach. Obecnie około jedna czwarta (26 %) osób rozpoczynających leczenie w Słowacji zgłasza metamfetaminę jako główny narkotyk.
Komentując konkluzje raportu, dyrektor Wolfgang Götz podsumowuje: „Szybkość, z jaką rynek narkotykowy się przemieszcza i rozwija, pokazuje, że globalizacja i innowacyjność stanowią rosnące wyzwanie. Obecne podejście do monitorowania oraz reagowania na zażywanie nowych substancji psychoaktywnych także będzie musiało ewoluować, jeżeli chcemy dotrzymać kroku temu zmiennemu zjawisku”.
Niniejsza notatka informacyjna jest w dużym stopniu oparta na komentarzach i rozdziale sprawozdania.
Źródło: www.emcdda.europa.eu
Napisz do autora:

To może Cię zainteresować