Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Norwegia chce zakazu niebezpiecznych substancji w wielu produktach konsumenckich


Erick Solheim, norweski minister
środowiska i mędzynarodowego rozwoju
Foto: iLogic Media

Norweskie Ministerstwo Środowiska przedstawiło propozycję zakazu czterech niebezpiecznych substancji w produktach konsumenckich, do Urzędu Nadzoru EFTA. Substancje te znajdują się w wielu produktach, takich jak kredki, zabawki, farby, wykładziny, plastik i tekstylia.

Proponowane zakazy to min. średnio chlorowana parafia (MCCPs), pentachlorofenolu (PCP) i kwas perfluorooktanowy (PFOA), które jak wiemy należą do najbardzej niebezpiecznych substancji.

- Produkty konsumenckie są ważnym źródłem emisji niebezpiecznych substancji do środowiska oraz narażają ludzi
. Niebezpieczne substancje gromadzą się w przyrodzie i stanowią zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego.Ważne jest, aby zmniejszyć rozproszenie substancji niebezpiecznych, które znajdują się w produktach, otaczająych nas na co dzień, choć to może być trudne dla nieświadomego konsumenta - podkreśla Minister Środowiska i Międzynarodowego Rozwoju Erik Solheim.

- Ważne jest stopniowe wycofywanie niebezpiecznych substancji z produktów przeznaczonych dla konsumentów w celu zapewnienia im bezpiecznych produktów, a także do zmniejszenia rozproszenia substancji niebezpiecznych.
Cztery proponowane zakazy stanowią ważny wkład w ograniczenie negatywnych skutków dla zdrowia i środowiska produktów konsumenckich - dodaje Solheim

Norwegia, jako lider Propozycje zakazujączterech substancji w produktach konsumenckich w EOG są bardziej rygorystyczne niż z przepisy obowiązujące w UE.

- Chcę by Norwegia była siłą napędową dla bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska na arenie międzynarodowej.
Mam nadzieję, że szeroko zakrojone prace,  przyczynią się do ustalenia wspólnych przepisów międzynarodowych w tej dziedzinie - zaznacza minister Erik Solheim.

Teraz Urząd Nadzoru EFTA wyśle wnioski do Agencji Klimatu i Zanieczyszczenia
 w sprawie proponowanych zakazów o publiczne konsultacje w obszarze EOG, na szczeblu krajowym.

MN/iLogic Media

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok