Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Norweg w armii: kto i jak zostaje rekrutem?

konstancja@mojanorwegia.pl

03 listopada 2015 14:16

Udostępnij
na Facebooku
Norweg w armii: kto i jak zostaje rekrutem?

wikimedia.org - PRT Meymaneh - Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Opowiadamy o rekrutacji do norweskiego wojska i warunkach, które Norwegowie muszą spełnić, żeby zostać do niego przyjętym. Zdradzamy też jak wygląda dzień z życia norweskiego rekruta.

Najlepszy rok w życiu

– Służba w wojsku nauczyła mnie niesamowicie dużo. Myślę, że mogę powiedzieć, że był to najlepszy rok w moim życiu – opowiada nam Lars, który swoją służbę wojskową zakończył rok temu – Jeśli wykonuje się tyle ciężkich zadań wspólnie z innymi osobami, można wówczas zdobyć przyjaciół na całe życie. W trudnych warunkach więzi między ludźmi mocno się zacieśniają. Niektóre treningi i ćwiczenia wymagały dużej siły, nie tylko tej psychicznej, ale i fizycznej. Wielu nie wytrzymywało. Najsłabszych odsyłano do domu. Dla mnie stanowiło to ogromną motywację: chciałem udowodnić sobie samemu, że jestem w stanie podołać wszystkiemu. Do dziś często wspominam czas w wojsku i chętnie zaciągnąłbym się jeszcze raz.

Na czym polega obowiązkowa służba wojskowa w królestwie i jak w praktyce wygląda życie norweskiego rekruta? Poczytajcie.

Internetowy formularz

Każdy Norweg (a od 2006 roku także Norweżka), który ukończył 19 lat ma obowiązek odbycia 19-miesięcznej służby w wojsku. Norweskie siły zbrojne składają się głównie z żołnierzy zawodowych, a liczba poborowych jest ograniczana. 

Zanim jednak poborowy przystąpi do obowiązkowej służby wojskowej, musi przejść przez tzw. sesje nr 1 i nr 2 (sesjon del 1 i del 2). Kiedy norwescy uczniowie kończą 17 lat, otrzymują wezwanie na sesję nr 1. Polega ona na wypełnieniu internetowego formularza, w którym podają informacje o stanie zdrowia, przebiegu edukacji, życiu w społeczeństwie, motywacji i oczekiwaniach wobec służby wojskowej. Na tym etapie reprezentanci Norweskich Sił Zbrojnych (Forsvaret) wybierają tych kandydatów (1/3 wszystkich zgłoszeń), którzy do wojska nadają się najlepiej. Wyselekcjonowani kandydaci otrzymują wezwanie na sesję nr 2 w ostatniej klasie szkoły średniej.

Egzaminy teoretyczne i praktyczne

Sesja nr 2 odbywa się w specjalnym centrum Norweskich Sił Zbrojnych. Kandydaci na żołnierzy przechodzą egzaminy: teoretyczny i praktyczny, na podstawie których zostają przyjęci bądź nie do służby wojskowej. Egzamin teoretyczny przypomina nieco test na IQ, egzamin praktyczny to natomiast test sprawnościowy sprawdzający siłę i szybkość (przy użyciu hantli i bieżni). Kandydaci odbywają także rozmowę z lekarzem, który weryfikuje, czy ich stan zdrowia pozwala na odbycie służby. Zbadany zostaje puls, ciśnienie, słuch oraz wzrok. Na koniec odbywa się rozmowa z oficerem rekrutującym. Kandydaci dowiadują się wówczas, czy zostali przyjęci do wojska, a jeśli tak – jaką rolę pełnić będą podczas służby. Ci, którzy nie spełnili wymogów, ponownie wezwani zostaną dopiero wtedy, kiedy Norwegia znajdzie się w stanie zagrożenia wojną.

Zwolnienie ze służby

Całkowicie zwolnione ze służby wojskowej mogą zostać osoby, które mają udokumentowane problemy zdrowotne, są profesjonalnymi sportowcami odnoszącymi sukcesy na szczeblu międzynarodowym (pobyt w wojsku mógłby zaburzyć ich tok treningów), lub mają pacyfistyczne poglądy (podania takich osób o zwolnienie ze służby z powodów ideologicznych muszą zostać pozytywnie rozpatrzone).

Duży wybór funkcji

Wybór funkcji, które można pełnić podczas służby wojskowej jest bardzo duży. Kandydaci mogą starać się o jakąś konkretną pozycję, ale przydzielenie każdemu z nich określonej roli zależy przede wszystkim od ich umiejętności i wyników testów. Oprócz tradycyjnych funkcji w wojsku, marynarce wojennej i siłach powietrznych są też miejsca dla fotografów, kucharzy, dziennikarzy, informatyków i muzyków. To, jak wygląda codzienność żołnierza odbywającego obowiązkową służbę wojskową, zależy oczywiście od tego jakie zadania leżą w jego obowiązkach.

Wojskowa ekonomia

Każda z osób odbywających obowiązkową służbę wojskową otrzymuje podstawową wypłatę w wysokości minimum 5010 NOK miesięcznie. Mogą również ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowanie (opłaty za telefon komórkowy, licencję NRK itp.). Dodatkowe pieniądze dostają też osoby, które są w formalnym związku i/lub mają dzieci. Żołnierze mają również duże zniżki na komunikację publiczną, a Norweskie Siły Zbrojne opłacają im siedem podróży do domu oraz konieczne wizyty lekarskie i dentystyczne.

Dzień z życia rekruta

Tuż przed rozpoczęciem służby wojskowej żołnierze wprowadzają się do obozów i przechodzą wszystkie niezbędne pomiary i badania. Sama służba rozpoczyna się 6-8 tygodniami przygotowującymi do dalszego działania. Na tym etapie wszyscy przyjęci mają status rekruta. Przez pierwsze dwa tygodnie nie mogą opuszczać obozu. Nie wolno im również nosić własnych ubrań - oprócz bielizny i strojów treningowych (po zakończeniu okresu rekrutacyjnego jest to dozwolone w czasie wolnym).

Dzień rekruta rozpoczyna się o 6:00 sygnałem alarmowym. O 6:15 wszyscy udają się na śniadanie. O 7:30 następuje inspekcja czystości pokoju. O 8 zaczynają się lekcje teoretyczne i praktyczne i trwają przeważnie do samego wieczora, z przerwami na lunch i obiad. Rekruci uczą się między innymi obsługi broni białej i palnej, technik kamuflażu, korzystania z map i kompasów oraz pierwszej pomocy. Rekruci mają również obowiązek wykonywania licznych ćwiczeń fizycznych (bieg na 3000 m, zwis, brzuszki, pompki). Po okresie rekrutacyjnym każdy z żołnierzy pełni swoją funkcję do końca okresu obowiązkowej służby wojskowej (która w sumie wynosi rok).

Źródło: forsvaret.no
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok