Życie w Norwegii
Niewykwalifikowani tłumacze
2

Szpitale w Norwegii korzystają z pomocy niewykwalifikowanych tłumaczy ustnych.
Według nowego raportu, sektor zdrowia bardzo często korzysta z pomocy niewykwalifikowanych tłumaczy ustnych. Złe tłumaczenia prowadzą do nieporozumień, które mogą skutkować zagrożeniem życia i zdrowia pacjenta.
- Zapoznałem się z historią twojej choroby - mówi Olav Røise, szef ordynator chirurgii i neurologii w OUS (nor. Szpital uniwersytecki w Oslo) do swojego pacjenta, Jana Kosika.
Pacjent pochodzi z Polski i potrzebuje tłumacza ustnego, by zrozumieć co mówi lekarz. Na tę konsultację przyszedł z Agnieszką Pysz, tłumaczem ustnym.
Jednak gdy pacjent doznał urazu 6 lat temu, nie miał ze sobą kogoś, kto by mógł tłumaczyć rozmowę. Lekarz nie zrozumiał tego co pan Kosik mówił i uznał, że pacjent nie doznał żadnego urazu.
Dzisiaj pacjent nie może unieść prawego ramienia, ponieważ nie otrzymał pomocy, której potrzebował.

wikipedia.org
- Zarówno pacjenci, jak i lekarze są zależni od dobrych tłumaczy ustnych - mówi Røise.
Sam ma doświadczenia z tłumaczem , który nie był wystarczająco dobry.
- Jeśli tłumacz ustny niewiele lepiej zna język niż pacjent, to jest to jakieś nieporozumienie. Jesteśmy zależni od wykwalifikowanych tłumaczy - mówi lekarz.
Doznałeś urazu na skutek wypadku przy pracy? Zgłoś się po odszkodowanie.
Ważna funkcja
Jednak nowe badania przeprowadzone na zlecenie Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) (nor. Dyrektoriat integracji i różnorodności) wykazują, że w sektorze zdrowotnym częściej korzysta się z pomocy niewykwalifikowanych tłumaczy ustnych bez wykształcenia, niż tłumaczy autoryzowanych przez państwo (nor. statsautorisert tolk).
W tym samym czasie, najlepiej wykwalifikowani tłumacze ustni z Państwowego rejestru tłumaczy ustnych (nor. Nasjonalt tolkeregister) twierdzą, że nie otrzymują zleceń z sektora zdrowia.
- Tłumacz ustny najwyższej jakości jest niezbędny w sektorze zdrowotnym - mówi Mona Myran, reprezentantka IMDi.
- Im lepszy jest dialog między pacjentem i lekarzem, tym łatwiej postawić właściwą diagnozę i zapewnić dobrą opiekę zdrowotną. Najgorszą konsekwencją braku komunikacji jest śmierć pacjenta - mówi Myran.

commons.wikimedia.org
Stworzyć centralę tłumaczy
Wiele szpitale zaczyna zmieniać swoje zwyczaje, aby poprawić sytuację. Ahus, Sunnas i OUS zamierzają po sezonie letnim stworzyć własną centralę tłumaczy ustnych.
- Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że ze wszystkich sektorów publicznych, sektor zdrowia ma najgorsze wyniki jeśli chodzi o zatrudnianie wykwalifikowanych tłumaczy ustnych. Z tego powodu, kierownictwo podjęło decyzję aby poprawić usługi tłumaczy ustnych - mówi Hanne Løfsnes, lider projektu w OUS.
Centrala tłumaczy ustnych będzie miała 2 główne zadania: będzie przyjmować zlecenia od pracowników zdrowotnych i szukać nowych tłumaczy. Dodatkowo, będzie odpowiadać za zapewnienie tłumaczom większej wiedzy medycznej.
- Najważniejszym jest zminimalizowanie ryzyka nieporozumień i upewnienie się, że pacjenci otrzymują jak najwięcej informacji. Wykwalifikowany tłumacz ustny jest kluczem do osiągnięcia tego celu - mówi Hanne Løfsnes.
Szpital uniwersytecki w Oslo stara się obecnie zapewnić tłumaczy języków, które są najczęściej używane.
- Na przykład polski, urdu, somalijski i arabski. Dzięki temu każdy dzień będzie łatwiejszy zarówno dla tłumaczy, jak i personelu medycznego.

wikipedia.org
Dobre wieści
Hanne Løfsnes ma nadzieję, że zapewniają jak najlepszych tłumaczy ustnych w systemie.
IMDi jest zadowolone, że szpital stara się poprawić sytuację.
- Nie ma zapotrzebowania na jedynie tłumaczy ustnych, potrzebujemy profesjonalnych klientów i sprawnego systemu. Sektor zdrowia przeszedł długa drogę i pokazuje to poprzez stworzenie centrali tłumaczy - mówi Myran z IMDi.
Gdyby polski pacjent Kosik otrzymał właściwą pomoc tłumacza ustnego gdy doznał urazu, sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej.
- Gdyby tak było, moje leczenie skończyłoby się po 6 miesiącach, nie 6 latach - mówi Kosik.
Źródło: nrk.no; zdjęcie źródłowe: fotolia - royalty free
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
08-10-2016 08:00
0
-2
Zgłoś
18-02-2015 15:09
1
0
Zgłoś