Życie w Norwegii
Nieprzygotowana Norwegia
3

Tylko 4 z 10 kommune ma podpisane umowy z organizacjami pozarządowymi na temat współpracy podczas sytuacji kryzysowych.
Śnieg
Norweski Czerwony Krzyż przygotował raport we współpracy z Norweskim Instytutem Meteorologicznym i NVE (Norges vassdrags- og energidirektorat - Norweski dyrektoriat zasobów wodnych i energii).
- Jestem zaniepokojona tym, jak to może wpłynąć na życie i zdrowie ludzi - mówi sekretarz Czerwonego Krzyża, Åsne Havnelid.
Badacze z Instytutu Meteorologicznego i eksperci z NVE nie pozostawiają wątpliwości, że Norwegia, podobnie jak inne kraje na świecie, będzie zmuszona zmierzyć się z gwałtownymi zmianami pogodowymi.
Będą się częściej zdarzać ekstremalne ulewy, a te, które były uznawane za gwałtowne, staną się gwałtowniejsze. Taka pogoda doprowadzi do powodzi i zwiększonego ryzyka osunięć ziemi. Zwiększone opady deszczy początkowo na kilka dziesięcioleci spowodują większą ilość śniegu w górach i mniej śniegu na nizinach - może być kilka zim zupełnie bez śniegu.

commons.wikimedia.org
Czerwony Krzyż wierzy, że takie prognozy wymagają bardziej efektywnej kooperacji między sztabami kryzysowymi, lokalną władzą oraz organizacjami pozarządowymi. TNS Gallup (norweskie biuro analiz rynku) zbadał jak dzisiaj wygląda stan przygotowania i współpraca w przypadku katastrof.
- Gwałtowne zmiany pogodowe wystawią nas na wiele prób i zmuszą nas do planowania awaryjnego zarówno gmin i organizacji pozarządowych. Znajomość lokalnych warunków i szybkiego reagowania jest konieczna, aby zapobiec szkodom ludzkim i materialnym - mówi Åsne Havnelid.
Przygotowanie
Tylko 3 z 10 kommune mają ustanowione procedury powiadamiania i pisemne umowy. 2 na 10 kommune nie mają ani procedur, ani umów.
Połowa kommune w Norwegii ma ćwiczenia przygotowujące na katastrofy rzadziej niż raz na dwa lata, najczęściej niesystematycznie. Tylko 3 z 10 kommune przygotowuje się systematycznie.

wikipedia.org
Najwięcej kommune, aż 7 na 10, uzgodniła z organizacjami pozarządowymi zawiadamianie w obliczu katastrof.
Jednak tylko 4 na 10 gmin ma podpisane umowy z jedną lub większą ilością organizacji pozarządowych w zakresie pomocy w sytuacjach kryzysowych.
Tylko połowa badanych kommune organizuje ćwiczenia awaryjne z organizacjami ratowniczymi.

wikipedia.org
Ciężko
- Współpraca jest niezbędna w przypadku sytuacji kryzysowych, a gdy 3 na 10 gmin nie jest przygotowanych na takie sytuacje, to staje się niebezpiecznie. Zarówno pożary w Lærdal i ekstremalna pogoda w Dagmar pokazały, że pomoc wolontariuszy była niezbędna podczas akcji ratowniczych - mówi Åsne Havnelid.
- Pisemna i sformalizowana umowa jest niezbędna, aby obie strony znały swoje role w obliczu kryzysu i miały wgląd do możliwych materiałów w razie katastrofy - mówi Havnelid.
Premier Erna Solberg otrzyma raport podczas Arendalsuka (festiwal polityczny w Arendal) po południu.
Źródło: aftenposten.no
Zdjęcie źródłowe: wikimedia.org - André Karwath - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
15-08-2014 13:12
0
-2
Zgłoś
15-08-2014 13:08
3
0
Zgłoś
15-08-2014 10:43
0
-2
Zgłoś