Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

3
„Niech żyje 17 Maja„ - norweskie Święto Narodowe

Mało który naród świętuje tak radośnie swój dzień jak Norwedzy. Każdego 17. maja Norwedzy wylegają tłumnie na ulice, świętując rocznicę przyjęcia przez Norwegię konstytucji w 1814 roku.Wszyscy chętnie biorą udział w paradach.



Obchody Święta Narodowego w różnych miejscach przebiegają nieco odmiennie, ale łączy je zazwyczaj przynajmniej jedna wspólna cecha. Jest to mianowicie najradośniejszy dzień w roku dla większości norweskich dzieci. Obowiązkowo muszą się odbyć dziecięce pochody, składające się z odświętnie ubranej dziatwy szkolnej, dzierżącej miniatury norweskich flag i maszerującej przy dźwiękach szkolnych orkiestr.
 
Pochodom tym, przebiegającym przez centra miast, miasteczek i wsi, towarzyszą entuzjatyczni przechodnie, ustawieni szpalerami wzdłuż trasy pochodu.. Po pochodzie następują całodzienne zabawy i zajęcia na świeżym powietrzu, urozmaicane kiełbaskami na gorąco i lodami w dużej ilości.
   Większość Norwegów przywdziewa w tym dniu swe najlepsze wiosenne ubrania, udekorowane wstążeczką w norweskich barwach narodowych lub z napisem „17 Maja”. Z roku na rok coraz więcej osób wkłada strój ludowy (norw. „bunad”), charakterystyczny dla regionu swego pochodzenia. „Bunad” wygląda zależnie od regionu.  Wspaniała różnorodność wzorów, kolorów i typów strojów ludowych z całego kraju w tym dniu nie tylko cieszy oko, ale jest jednym z powodów, dla których dzień ten naprawdę stanowi obchody norweskiej tradycji i historii.  Maj jest miesiącem, gdy wiosna jest w prawdziwym rozkwicie w Norwegii, co wpływa na rodzaj menu, proponowanego w tym dniu.

Wśród dzieci popularne są hot-dogi i lody, podczas gdy dorośli wybierają przyrządzane mięsiwa, kiełbaski, tradycyjną kaszę ze śmietaną i dania z grila. Obowiązkowo je się deser, a w wielu szkołach odbywają się przed pochodem przyjęcia połączone z uroczystym śniadaniem.
 

Dzień 17. maja jest również tym dniem, gdy uczniowie ostatniej klasy liceum obchodzą zakończenie 13. letniej edukacji szkolnej (nawet pomimo faktu, że muszą jeszcze zdać egzaminy końcowe). Uczniowie ci chcą, aby nazywano ich „russ” i noszą dresy o różnych kolorach w celu oznaczenia poszczególnych ukierunkowań przedmiotowych, jakie mieli w szkole. Normą tego dnia jest świetny humor, a świętowaniu (dzień i noc) nie ma końca. Wielu młodych jeździ tego dnia grupami po mieście we własnoręcznie udekorowanych hasłami autobusach i minibusach, przy dźwiękach oszałamiającej muzyki.

Wielu Norwegów i osób pochodzenia norweskiego, mieszkających za granicą także obchodzi Święto 17. Maja. W kaplicach przy Domach Marynarzy, w ambasadach, stowarzyszeniach studentów i in. norweskich instytyucjach organizowane są pochody, przypominające parady w Norwegii.
  Norwegia przyjęła swą konstytucję w 1814 roku i to właśnie rocznicę tego wydarzenia obchodzi się 17. maja.
 
Norweski Parlament, Storting, zorganizował pierwsze obchody 17. Maja w 1836 r. i od tego czasu ten dzień uważany jest za Narodowe Święto. Pierwsze dziecięce pochody odbyły się w 1870 r. Od 1906 r. Rodzina Królewska zbiera się na balkonie Pałacu Królewskiego w Oslo, aby machać do maszerujących dzieci.


The Norwegian Ministry of Foreign Affairs
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Sylwia Kaczmarek

18-05-2009 12:03

podziwiac ten Naród za organizację i chęc uczestnictwa w tego typu obchodach.

W Bergen było bardzo ciekawie.
"event" godny polecenia- jest to taka atrakcja kulturalna którą naprawdę warto zobaczyc i w której warto uczestniczyc!!!

Yatsek :)

18-05-2009 01:12

i kto z was szedl dzis w pociagu???

Renata Kwiatkowska

17-05-2009 19:34

Byłam pierwszy raz na paradzie w Oslo takich pochodów jeszcze nie widziłam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok