Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Naruszenie zasad kwarantanny hotelowej: policja na zachodzie Norwegii wystawia więcej mandatów

Monika Pianowska

14 sierpnia 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Naruszenie zasad kwarantanny hotelowej: policja na zachodzie Norwegii wystawia więcej mandatów

Podróżni z krajów o średnim/wysokim wskaźniku zakażeń muszą poddać się kwarantannie wjazdowej w domu lub w hotelu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Istnieje duża różnica między poszczególnymi okręgami policyjnymi w Norwegii, jeśli chodzi o wymierzanie grzywien za naruszenie obowiązku odbycia kwarantanny w hotelu. Ponad połowa wszystkich takich mandatów została nałożona przez Zachodni Okręg Policji, wynika z danych uzyskanych przez NRK.
Podczas gdy Wschodni Okręg Policji zajął się 270 przypadkami naruszenia obowiązku kwarantanny hotelowej, ale ostatecznie nałożył tylko 8 grzywien, Zachodni Okręg Policji ukarał 25 osób. Nie wiadomo jednak, ile łącznie spraw rozpatrywał.

270 spraw, 8 mandatów

Policyjne statystyki za pierwszą połowę 2021 r. do których dostęp otrzymało NRK, pokazują dużą różnicę, jakiej kary mogą spodziewać się osoby, które zrezygnują z kwarantanny w hotelach po przyjeździe z kraju oznaczonego na mapie infekcji FHI kolorem czerwonym. Z przeglądu portalu wynika, że ​​ponad połowa wszystkich mandatów w całym kraju została nałożona przez policję w zachodniej Norwegii.
Podczas gdy policja z zachodniego okręgu karze wielu przyjezdnych, którzy odmawiają kwarantanny hotelowej, policja na wschodzie umarza prawie wszystkie przypadki. Do początku lipca Wschodni Okręg Policyjny otrzymał 270 zgłoszeń naruszenia kwarantanny, jednak tylko w 8 z nich nałożono grzywny – 262 rozpatrywane sprawy zostały oddalone. W tym samym czasie Zachodni Okręg Policyjny ukarał za to mandatami 25 osób, a w lipcu ukarał siedem kolejnych. Okręg policyjny nie podaje jednak łącznej liczby otrzymanych raportów, pisze NRK.

Skąd takie różnice?

Na łamach norweskiej prasy podróżni ukarani grzywną żalili się, że nakazy dotyczące kwarantanny w hotelach nie są oparte np. na Ustawie o kontroli zakażeń, więc skoro w ich przypadku nie można użyć przymusu, nie można także nałożyć grzywny ani kary. Według NRK osoby, które uznały się za poszkodowane, po powrocie do Norwegii wolały odbyć kwarantannę w domu zamiast w hotelu z obawy na zarażenie się koronawirusem od innych izolowanych.
Przedstawiciele Wschodniego Okręgu Policyjnego tłumaczą zaś rozbieżności w statystykach między poszczególnymi regionami Norwegii tym, że wiele raportów i zgłoszeń o potencjalnych naruszeniach powstaje bez czasu na przeprowadzenie specjalnego dochodzenia, gdy odbywa się kontrola graniczna. Później często okazuje się, że nie ma podstaw do wniesienia oskarżenia.
Podróżujący razem mogą wspólnie odbyć kwarantannę w Norwegii.

Podróżujący razem mogą wspólnie odbyć kwarantannę w Norwegii. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Ponadto Wschodnie Okręg Policyjny patroluje trzy największe przejścia graniczne w kraju fiordów: lotnisko Oslo Gardermoen, Svinesund i Ørje. To zatem naturalne, że później musi analizować większą liczbę przypadków niż na zachodzie Norwegii.
Dodatkowym utrudnieniem dla policji są dynamicznie zmieniające się przepisy wjazdu do Norwegii w dobie pandemii koronawirusa, za którymi trudno nadążyć i sprawiedliwie rozpatrywać kontrowersyjne przypadki poszczególnych podróżnych w różnych częściach kraju.

Kto musi izolować się w hotelu

Niezaszczepieni przyjezdni z krajów o niskim wskaźniku zakażeń nie muszą poddawać się kwarantannie wjazdowej ani posiadać przed wjazdem do Norwegii negatywnego wyniku testu na koronawirusa, ale muszą wypełnić formularz rejestracji pobytu i wykonać test na covid-19 na granicy.
Podróżni z krajów/obszarów objętych obowiązkiem kwarantanny o średnim/wysokim wskaźniku zakażeń (na mapie FHI kraje oznaczone kolorem pomarańczowym, czerwonym, ciemnoczerwonym, fioletowym), muszą poddać się kwarantannie wjazdowej (w zależności od koloru na mapie FHI obowiązuje kwarantanna w domu lub hotelowa).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Norbert.

15-08-2021 07:04

Więc polityka na całym świecie jest jednak taka sama.. zapłacisz.. więc nie masz kary... ot na tym polega cała demokracja... bogaci się bogacą a biednym się zabiera i robią się co raz biedniejsi.

55555555 55555555

14-08-2021 21:10

Kwarantanna Hotelowa ma tylko jeden cel...zarobić! Można opuszczać pokój (bo przecież to nie więzienie) jeść śniadanie wspólnie z innymi ( z zachowaniem "bezpiecznego" ostępu) Szwecki stół, opuszczać Hotel w celu spaceru lub wycieczki rowerowej... jedynie co jest zamknięte to siłownia i basen... tak ...kwarantanna.

Tomasz Lenartowicz

2 godziny temu

Kwarantanna hotelowa ma sens wyłącznie przypadku kiedy przyjeżdzający może zarazić kogoś z otoczenia. Przyjezdni, posiadający własne mieszkanie w którym mieszkają sami mogą równie dobrze przebywać tam na kwarantannie.
Niestety grensevakt nie jest w stanie tego zrozumieć.
Ale kto by się kopał z koniem?

Ten pan ze zdjęcia to jest świadomy że używasz jego danych i foto ?

Tomasz Lenartowicz

14-08-2021 17:42

Kwarantanna hotelowa ma sens wyłącznie przypadku kiedy przyjeżdzający może zarazić kogoś z otoczenia. Przyjezdni, posiadający własne mieszkanie w którym mieszkają sami mogą równie dobrze przebywać tam na kwarantannie.
Niestety grensevakt nie jest w stanie tego zrozumieć.
Ale kto by się kopał z koniem?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok