Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Najszczęśliwsze kraje na świecie Życie w Norwegii
Justyna Kotowiecka 09 listopada 2015
08:00

Najszczęśliwsze kraje na świecie

8
Skomentuj
fotolia.pl - royalty free
Różne organizacje regularnie badają jakość życia w poszczególnych krajach. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała właśnie swój coroczny indeks krajów, gdzie żyje się najlepiej.
Dla rzetelności badań wzięto pod uwagę 34 kraje, w których zmierzono dobre samopoczucie obywateli, ich sytuację finansową, życie zawodowe i jakość środowiska naturalnego. Ściślej mówiąc, zebrano dane rządowe i sondaże opinii publicznej na podstawie 23 wskaźników (m.in. dochód, zarobki, czas pracy, zdrowie, opieka społeczna) dobrobytu w 11 kategoriach. Cały raport można przeczytać na stronie internetowej organizacji.
Reklama
10. Dania. Kraj ten wyróżnia się długimi i płatnymi wakacjami. W ciągu roku to łącznie pięć tygodni wolnego. Tylko 2 proc. społeczeństwa twierdzi, że godziny pracy są zbyt długie.

9. Nowa Zelandia. Niska emisja gazów cieplarnianych to efekt małej liczby mieszkańców i bliskości morza.

8. Holandia. To państwo może się poszczycić bardzo dobrą edukacją i najmniejszym analfabetyzmem na świecie. Dorośli w Holandii uzyskują w matematyce wyższe wyniki aniżeli obywatele innych państw. Świetnie sobie radzą ze zrozumieniem tekstu czytanego, co dla wielu innych stanowi nie lada problem.
 
7. Szwecja. Szwedzi mogą się pochwalić wysokim poziomem zaangażowania obywatelskiego. To zjawisko godne naśladowania. W ubiegłym roku aż 86 proc. mieszkańców głosowało w wyborach do parlamentu.

6. Kanada. Plasuje się wysoko w standardach mieszkaniowych. W Kanadzie na osobę przypada przeciętne 2,5 pokoju, co stanowi najwyższy wskaźnik w badaniu OECD. To się nazywa wygodne mieszkanie!


ranking  Kanada - kraj wolności. Źródło: prosperity.com

5. USA. W tym roku Stany wskoczyły o dwa miejsca wyżej. Są na szczycie pod wieloma względami i  są odbierane jako państwo ogólnego bogactwa. Średni dochód wynosi tu 41 355 dolarów rocznie, a to prawie dwukrotnie więcej niż średnia z krajów uczestniczących w badaniu.

4. Australia. Przez ostatnie dwa lata była na pierwszym miejscu. W roku 2015 niespodziewanie spadła na czwarte miejsce. Nie zmienia to jednak faktu, że 92 proc. Australijczyków jest mocno związanych z własnym krajem i wierzy, że zna kogoś, na kim można polegać. Różni ich to od naszego sposobu myślenia i braku zaufania nie tylko do rządu, ale i ludzi obok nas.

3. Szwajcaria. Stopa bezrobocia wynosi tu 3,5 proc. i jest jedną z najniższych na świecie.

2. Islandia. Islandia w tegorocznym rankingu skoczyła o dziewięć miejsc do góry, plasując się tym samym w pierwszej trójce. Od 2013 roku zauważa się znaczny spadek bezrobocia i zanieczyszczenia środowiska. Ciekawostką jest fakt, iż kraina lodowców ma najczystszą wodę z kranu na świecie.

1. Norwegia. W zeszłym roku była na drugim miejscu. Co takiego ją wyróżnia? Niskie bezrobocie, dobrze płatna praca i wysoki poziom edukacji. Średnia życia w Norwegii to 82 lata.  

Nawet jeśli patrzycie na ten raport z przymrużeniem oka i macie zupełnie inne zdanie na temat życia w najlepszym i najszczęśliwszym kraju na świece, to i tak podobne zestawienia cieszą i podbudowują.Wygląda na to, że kierunek emigracji wybraliśmy całkiem niezły.
Procentowy wskaźnik tolerancji. Norwegia jest drugim, po Kanadzie, krajem, w którym uchodźcom żyje się najlepiej.
Procentowy wskaźnik tolerancji. Norwegia jest drugim, po Kanadzie, krajem, w którym uchodźcom żyje się najlepiej. Źródło: prosperity.com


Źródło: www.techinsider.io  Autorka jest blogerką, niezależną publicystką i działaczką społeczną. Współtworzy organizację Propter Familia zajmującą się wspieraniem Polaków w norweskim Bergen. Jej komentarze i felietony można znaleźć na stronie www.justynakotowiecka.pl
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
defenderr
defenderr 10-11-2015 15:15

HotLips napisał:
Najszczesliwsi ludzie na swiecie zyja w Ameryce Lacinskiej a na 1 miejscu jest Panama.
Warto dodac, ze w Panamie sprzedaje sie najwiecej piwa na mieszkanca.

Mozna wysunac smialy wniosek: im wiecej piwa, tym szczesliwsze zycie.
Wystarczy tylko zmienic swoje upodobania alkoholowe i szczescie gwarantowane.

www.dagbladet.no/2015/06/25/nyheter/uten...ycee/lykke/39858600/"Gdyby ludzie byli zdolni do krytykowania samych siebie tak, jak krytykują swych bliźnich, pojawiłaby się na świecie nowa choroba, która zwałaby się samowstręt." Henryk Sienkiewicz

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Dorota Hansen
Dorota Hansen 10-11-2015 10:20

Najszczesliwsi ludzie na swiecie zyja w Ameryce Lacinskiej a na 1 miejscu jest Panama.
Warto dodac, ze w Panamie sprzedaje sie najwiecej piwa na mieszkanca.

Mozna wysunac smialy wniosek: im wiecej piwa, tym szczesliwsze zycie.
Wystarczy tylko zmienic swoje upodobania alkoholowe i szczescie gwarantowane.

www.dagbladet.no/2015/06/25/nyheter/uten...ycee/lykke/39858600/

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
bor11
bor11 09-11-2015 21:43

Polska jest najszczęśliwsza od chwili kiedy ja z "przyjaciółmi" wyjechałem. Mamuśia mówi że taki spokój nastał. Nawet na msze dała w podzięce i żebyśmy nie wracali(!)

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
hei!sandokan
hei!sandokan 09-11-2015 21:42

Mroziq napisał:
Ciapatych, ktorzy wcale nie chca pracowac!Skad bierzesz takie info,ze nie pracuja.otoz kolego nie pracuja na budowie tak jak ty byc moze,tylko prowadza interesy o ktorych polscy biznesmenii jeszcze marza ciagle.ps. nie sa to kebabownie

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Maciej Mroz
Maciej Mroz 09-11-2015 21:27

"Wysoki poziom edukacji" w Norwegii. :v

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Maciej Mroz
Maciej Mroz 09-11-2015 21:27

Ciapatych, ktorzy wcale nie chca pracowac!

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
hei!sandokan
hei!sandokan 09-11-2015 20:29

toms14 napisał:
To sie zaraz zmieni jak nawpuszczaja brudasow..


Kogo masz na mysli? Naszych czy Litwinow?

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
toms14
toms14 09-11-2015 20:17

To sie zaraz zmieni jak nawpuszczaja brudasow..

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas