Zaskakująca oferta Pożyczki z Norwegii Nawet 500 000 NOK Effektiv rente: 14,15%, 100 000kr over 5 år, kost 37 120kr, total kost 137 120kr Poznaj ofertę
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
My mamy tłusty czwartek, Norwegowie – Fastelavnssøndag Życie w Norwegii
Łukasz Chamera 28 lutego 2019
00:00

My mamy tłusty czwartek, Norwegowie – Fastelavnssøndag

Skomentuj
Każdy powinien zjeść dzisiaj chociaż jednego pączka fotolia.pl - royalty free
Polacy jedzą pączki, Norwegowie fastelavnsboller. Dzisiaj każdy musi zjeść chociaż jednego pączka i zagryźć to faworkami. Zgodnie z tradycją, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – nie będzie mu się wiodło przez cały rok.
Reklama
Pączki i faworki zjemy m.in. w polskiej restauracji U' MAMY w Oslo. Za jednego pączka zapłacimy tam 35 koron. Przy zamówieniu 10 pączków i więcej cena za pączek jest niższa.
Słodkości kupimy także w Grażka Gotuje w Stavanger na ulicy Nedstrandgata 19. Pyszne pączki, mini pączusie i faworki będzie można kupić od 11:00 do 18:00.
Pączki można także zamówić za pośrednictwem sklepu e-szop24.pl, a także kupić je w Fristelse Cafe w Oslo.
Ostatnią możliwą opcją jest poszukiwanie pączków na różnych grupach polonijnych. Ich użytkownicy wystawiają swoje domowej roboty wypieki po okazyjnych cenach.

Alternatywą dla polskich pączków mogą za to być norweskie fastelavnsboller dostępne w tradycyjnych supermarketach i piekarniach.

Norweska odpowiedź na tłusty czwartek

Tak jak w wielu europejskich krajach, w Norwegii obchodzi się ostatni dzień przed Wielkim Postem, nazywany w kraju fiordów m.in. fetetirsdag (pol. tłusty wtorek) – świętowanie nie jest jednak tak rozpowszechnione, jak polski tłusty czwartek. Zamiast pączków przygotowuje się często fastelavnsboller, czyli pszenne bułeczki z kremem i dżemem posypane cukrem pudrem.

Norwegowie również mają swoje ostatkowe święta, a są nimi: Fastelavnssøndag, Blåmandag i Feittirsdag – trzy dni objadania się pysznymi potrawami i słodyczami.

Norweska tradycja jest o tyle ciekawa, że pozwala objadać od niedzieli aż do wtorku. Głównym celem Ostatkowej Niedzieli było po prostu obżarstwo, dlatego inną nazwą tego dnia była Fleskesøndag. Według dawnych zwyczajów, tego dnia domownicy musieli zjeść dziewięć razy w każdym kącie salonu. Oznacza to aż 36 posiłków! Najpopularniejszym jedzeniem była słonina, tłusta zupa i tak zwane melboller, czyli kluski podawane do zupy.
Po niedzielnym obżarstwie następował jeden dzień postu, tzw. Niebieski Poniedziałek (Blåmandag). Przygotowywał on do Feittirsdag, czyli „Tłustego Wtorku‟. W poniedziałek jedzono często rzadkie zupy i niezbyt smaczne potrawy. Były jednak miejsca w Norwegii, w których nie obchodzono postu w poniedziałek i ostatkowe obżarstwo trwało nieprzerwanie od niedzieli do wtorku. W Tłusty Wtorek (Feittirsdag) należało tradycyjnie zjeść najtłustsze i najlepsze potrawy, jakie są w domu. Oznaczało to duże ilości mięsa, słoniny i kasz. Chodziło o to, żeby najeść się do syta, a tym samym przygotować na długi post.

Ile pączków planujecie zjeść w tym roku?
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas