Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Mieszkańcy Norwegii opuszczają stolicę. Wśród nich najwięcej imigrantów Życie w Norwegii
Maja Zych 26 kwietnia 2018
08:00

Mieszkańcy Norwegii opuszczają stolicę. Wśród nich najwięcej imigrantów

3
Skomentuj
Mieszkańcy Oslo coraz częściej decydują się opuścić stolicę na rzecz mniejszych, okolicznych miast. pxhere.com / CC0 Public Domain
Z najnowszego raportu SSB (Centralne Biuro Statystyczne) wynika, że Norwegowie coraz częściej przeprowadzają się między okręgami i gminami, a największą popularnością cieszą się centralne części kraju. Po raz pierwszy w historii jednak to nie Oslo jest celem numer jeden – w 2017 roku więcej osób opuściło stolicę, niż się w niej osiedliło.
Reklama
Wśród osób, które wyjechały z Oslo, 70 proc. stanowią osoby pochodzenia imigranckiego.

Centralne gminy – gminy leżące w odległości maksymalnie 75 minut jazdy od obszaru zurbanizowanego z minimum 50 tys. mieszkańców lub 90 minut od Oslo.

Wzrasta centralizacja

Najwięcej osób osiedla się w centralnych gminach, które jako jedyne w kraju mają dodatni bilans mieszkańców – jest to czwarty największy wzrost, odkąd w 1975 roku rozpoczęto prowadzenie statystyk. Na czele znajdują się gminy Ullensaker, Lørenskog i Bærum w okręgu Akershus, gdzie sprowadziło się dodatkowo od 1100 do 800 osób. Najwięcej osób opuściło natomiast gminy oddalone od większych miast – wyjątkiem jest gmina Oslo, z której wyjechało najwięcej ludzi.

Oslo mniej popularne

Większość tych, którzy decydują się opuścić stolicę, wybiera gminy w sąsiednim Akershus. W ubiegłym roku ujemny bilans mieszkańców gminy wyniósł 2400, z czego aż 1700 osób było pochodzenia imigranckiego. Ponadto największe straty w ludności zaobserwowano w Rogaland, Norland, Møre og Romsdal oraz Hordaland.

Imigranci wciąż potrzebni

Od początku XXI wieku, kiedy imigracja do Norwegii znacząco wzrosła, to właśnie obywatele innych krajów byli ważnym czynnikiem, który zapewniał równowagę demograficzną w norweskich gminach. Dzięki osiedlaniu się w opuszczanych przez Norwegów rejonach, zapobiegają oni lub spowalniają wyludnianiu się poszczególnych części kraju.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Robert S
Robert S 19-05-2018 21:55

Jeśli Oslo ma oddać 1800 mieszkań to pewnie dla norków na średnich stołkach. A ludzie wyprowadzają się, bo ceny bramek rosną szybciej niż podwyżki stawek. Ceny mieszkań. Jakieś kurva płatne parkingi kolejne wprowadzają... W ogóle to zakłamany i fałszywy naród. Wyciągają z nas kasę na wszystkie sposoby.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
zaskar bygg
zaskar bygg 26-04-2018 21:52

to dla czego w 2018 oslo ma oddac 1800 mieszkan

25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malaguti B
Malaguti B 26-04-2018 16:48

Jakos nie widac aby ceny najmu mieszkan spadaly w Oslo

61
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas