Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Mieszkańcy Norwegi dziś żyją dłużej, niż 30 lat temu

Foto: Hassenstein/Bongarts/Getty Images
Spadek zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe i zmniejszenie się ilości zgonów z powodu nowotworów przyczynia się, że mieszkańcy Norwegii dziś żyją średnio pięć lat dłużej, niż 30 lat temu.

W ostatnich 30 latach średnia długość życia mężczyzn wzrosła o sześć lat, z 72 do prawie 79. Dla kobiet, ta średnia wzrosła do czterech lat, z 79 do 83, czytamy w najnowszym wydaniu raportu "Samfunnsspilet" SSB Statistisk sentralbyrå - norweskiego biura statystycznego.


Z badania na temat stanu zdrowia mieszkańców Norwegii wynika, że czterech spośród pięciu ankietowanych uważa swój stan zdrowia za doskonały lub dobry.

Dziś żyjemy średnio pięć lat dłużej niż w 1980 roku. Odsetek osób palących zmniejszyła się o połowę, w ostatnich 30 latach. Choć o ponad połowę spadła śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, pojawiło się więcej przypadków zachorowaniem na raka - czytany w raporcie.

Mniej samobójstw i niższy wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt powoduje, że średnia wieku wzrasta.

Badania SSB są pomocne w ocenie stanu zdrowia, zachorowalności, możliwości leczenia i rehabilitacji oraz ocenie źródeł wiedzy o chorobie i zdrowiu badanej populacji. Pokazują, dodatkową wartość, z jednej strony stanowi pewne kompendium wiedzy o zdrowiu w odczuciu osób badanych, z drugiej zaś daje możliwość porównania stanu zdrowia z innymi krajami.

Wyniki stanowią bardzo użyteczny i praktyczny dokument informacyjny zarówno dla środowiska lekarskiego, dla służby zdrowa jak i dla oświaty zdrowotnej. Wyniki trzeciej już edycji badania mogą stać się inspiracją do dyskusji na tematy ochrony zdrowia i leczenia chorób w kontekście dążenia do zmniejszania różnic w obszarze zdrowia.

MN/iLogic Media/SSB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok