Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Kto może otrzymać becikowe w Norwegii?

Udostępnij
na Facebooku
10
Kto może otrzymać becikowe w Norwegii?


Zapomoga wypłacana po urodzeniu lub adopcji dziecka, jaka potocznie nazywana jest becikowym to jednorazowe świadczenie, które przyznawane jest w określonych warunkach.


Przede wszystkim zasiłek taki przysługuje matce (nie ojcu) po urodzeniu lub adopcji. Mężczyźnie może zostać on przyznany tylko w przypadku samodzielnej adopcji. Świadczenie to jest wypłacane tylko w przypadku, kiedy rodzic nie spełnia warunków umożliwiających przyznanie zasiłku rodzicielskiego. Zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) przyznawany jest członkom norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) tuż po urodzeniu lub adopcji dziecka. Jednym z warunków jest czas jaki musi zostać przepracowany przed porodem (adopcją), a wynosi on 6 miesięcy w ciągu 10 miesięcy przed pojawieniem się dziecka. Jeśli nie zostaną spełnione wszystkie wymogi potrzebne do otrzymania tego zasiłku, wówczas można ubiegać się o becikowe (engangsstønad). W tym przypadku także trzeba spełniać określone warunki.

Dowiedz się jak starać się o becikowe w Norwegii TUTAJ >>>

Ciąża

Gdzie ubiegać się o norweskie becikowe?


Wniosek o becikowe należy złożyć do NAV, czyli norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej. Do wniosku będzie trzeba dołączyć akt urodzenia dziecka oraz dokument poświadczający pozwolenie na pobyt w Norwegii. W przypadku adopcji dokument potwierdzający przejęcie opieki nad dzieckiem. Wysokość zasiłku ustala norweski parlament. Jest to kwota wolna od podatku i w 2014 roku wynosi 38 750 NOK na każde nowo narodzone lub przysposobione dziecko. O świadczenie można starać się się najwcześniej w 26 tygodniu ciąży. Wówczas potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o przewidywanym terminie porodu. W przypadku wnioskowania po porodzie/adopcji wnioskować można w terminie do sześciu miesięcy od narodzin/adopcji. Świadczenie nie przysługuje w momencie przysposobienia dziecka współmałżonka.


Potrzebujesz pomocy z wnioskiem o becikowe. Tu znajdziesz pomoc >>>


Śpiące dziecko 
Becikowe nie przysługuje zatem matkom, które przebywają w Polsce, a ich mężowie pracują w Norwegii. W tym przypadku możliwe jest uzyskanie zasiłku rodzicielskiego przez ojca, czyli tzw. tacierzyńskiego/ojcowskiego. Oprócz tego ojciec może starać się o zasiłek rodzinny na dziecko. Zasiłek rodzinny przysługuje na każde dziecko od momentu urodzenia aż do uzyskania pełnoletności. Warunkiem przyznania tego świadczenia ojcu jest odprowadzenie podatku w Norwegii. Zasiłek rodzinny to 970 NOK miesięcznie na każde dziecko. Od 13 miesiąca życia dziecka można dodatkowo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, który wynosi dodatkowe 6 000 NOK miesięcznie.


Jak uzyskać zasiłek na dzieci w Norwegii? SPRAWDŹ >>>












zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


dzieki !!!

en kvinne i norge

11-11-2014 22:29

W tytule jest o becikowym i to mnie zmylilo.

Na stronie NAV jest wyszczegolnione co biora pod uwage jako dochod w okresie wymaganych 6 z 10 miesiecy, przed dniem pobierania swiadczenia.

Du kan få foreldrepenger hvis du har vært yrkesaktiv og har hatt pensjonsgivende inntekt i minst 6 av de 10 siste månedene før stønadsperioden begynner. Årsinntekten din må være minst halvparten av grunnbeløpet (G) i folketrygden. Likestilt med arbeid er perioder du har mottatt:

sykepenger
foreldrepenger
svangerskapspenger
omsorgspenger ved sykdom hos barnet eller den som passer barnet
pleie- og opplæringspenger
dagpenger under arbeidsløshet
arbeidsavklaringspenger
Også andre forhold kan likestilles med yrkesaktivitet. Dette kan være:

lønn fra arbeidsgiver under videre- eller etterutdanning
ventelønn
avtjening av militær- eller siviltjeneste eller obligatorisk sivilforsvarstjeneste
Etterlønn fra arbeidsgiver

zrodlo: www.nav.no/no/Person/Familie/Venter+du+b...drepenger.347653.cms

chodzi o macierzynski czy w 6miesiacach jest wliczane chorobowe ??

en kvinne i norge

11-11-2014 14:58

Do engangsstønad (becikowe) nie musisz miec wypracowanych miesiecy ani kwoty. To zasilek, ktory otrzymujesz, kiedy nie masz prawa do foreldrepenger (zas.macierzynski).

Jon Doe

11-11-2014 14:47

monkul napisał:
@pola28 no właśnie, bo widziałam przypadki, gzdie naprawde ciężarne kobiety (7-8 miesiąc) pracowały jeszcze np w sklepie


taka w 4-5 miesiacu ciazy to jest jeszcze na niby lub tylko teoretycznie ciezarna....


za sama probe zajscia w ciaze juz powinno sie nalezec chorobowe, ile to sie czlowiek musi nameczyc, a litonosz to powinien miec jakies szkodliwe z tytulu pracy w ciezkich warunkach. ...

szkoda , ze nie otrzymalam odpowiedzi

Janek Szaradek

10-11-2014 14:14

monkul napisał:
@pola28 no właśnie też mnie to zastanawia, czy kobieta musi przepracować te 6 miesięcy np. będąc już w ciąży, bo widziałam przypadki, gzdie naprawde ciężarne kobiety (7-8 miesiąc) pracowały jeszcze np w sklepie

W tym kraju kobiety nie traktuja ciazy jako chorobe i chetnie pracuja dokad moga. W najjaśniejszej juz w pierwszym trymestrze wiekszosc kobiet jest obloznie "chora" tak, ze jedyna szansa na "donoszenie" ciazy jest natychmiastowe zwolnienie i odpoczynek(czytaj opierdalanie sie) w domu.

Monika Kulińska

10-11-2014 13:57

@pola28 no właśnie też mnie to zastanawia, czy kobieta musi przepracować te 6 miesięcy np. będąc już w ciąży, bo widziałam przypadki, gzdie naprawde ciężarne kobiety (7-8 miesiąc) pracowały jeszcze np w sklepie

Jednym z warunków jest czas jaki musi zostać przepracowany przed porodem (adopcją), a wynosi on 6 miesięcy w ciągu 10 miesięcy przed pojawieniem się dziecka Czy w tych 6 miesiacach wlicza sie chorobowe ??

X Y

10-11-2014 07:37

tacierzynskie ile wynosi ??

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok