Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Życie w Norwegii

Kto i kiedy może wnioskować o zasiłek rodzicielski?

Anita Arcimowicz

10 stycznia 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Kto i kiedy może wnioskować o zasiłek rodzicielski?

fotolia.com - royalty free

Twoja rodzina się powiększy? Sprawdź jakie są warunki wnioskowania o zasiłek rodzicielski.
Norweskie przepisy dotyczące zasiłku rodzicielskiego często przysparzają problemów młodym rodzicom z Polski. W artykule tłumaczymy między innymi w jaki sposób uzyskuje się prawo do zasiłku oraz kiedy najlepiej wnioskować.

Kiedy nabywa się prawo do zasiłku rodzicielskiego?

Aby otrzymywać zasiłek rodzicielski, przynajmniej jedno z rodziców musi wypracować sobie do niego prawo. Warunkiem jest osiąganie dochodu przez 6 z 10 ostatnich miesięcy przed pójściem na zwolnienie. Z zasiłku mogą więc skorzystać zarówno pracownicy, jak i osoby, które pobierają świadczenia równoważne z pracą – np. zasiłek dla bezrobotnych, chorobowy, rehabilitacyjny, jak również zasiłek rodzicielski pobierany przy poprzednim porodzie lub adopcji. Należy pamiętać, że uzyskany roczny dochód musi wynieść 45 034 NOK.

Co jeśli nie mam stałej umowy o pracę?

Stałe zatrudnienie nie jest konieczne. Prace dorywcze również dają prawo do zasiłku rodzicielskiego, o ile osiągasz dochód przez wspomniane 6 miesięcy i otrzymujesz wynagrodzenie roczne w wysokości co najmniej 45 034 NOK. Jeśli przerwy między okresami zatrudnienia wynoszą mniej niż 14 dni, liczy się to jako nieprzerwany okres pracy. W przypadku przerw w pracy dłuższych niż 14 dni, dni liczone są pojedynczo. Na przykład, jeśli jesteś w pracy czwartego a następnie dwudziestego dnia miesiąca, dni pomiędzy tymi datami nie wliczają się w okres nabywania prawa do zasiłku.

Czy zasiłek rodzicielski wyklucza inne zasiłki na dzieci?

Nie ma przeciwwskazań, aby na urlopie rodzicielskim pobierać również zasiłek rodzinny czy opiekuńczy. Nie możesz natomiast dodatkowo wnioskować o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka lub adopcji, czyli tzw. becikowe – jest ono przeznaczone dla osób, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku rodzicielskiego.
Reklama

Czy można pobierać zasiłek rodzicielski w Polsce?

Z zasady podczas tymczasowego pobytu w Polsce można otrzymywać zasiłek. Warunkiem pobierania świadczenia jest członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych (medlemskap i folketrygden). Możesz utracić członkostwo, jeśli wymeldujesz się z Norwegii, Twój pobyt za granicą Norwegii potrwa 12 miesięcy lub dłużej, albo będziesz przebywał za granicą Norwegii ponad 6 miesięcy w roku przez 2 lub więcej lat z rzędu. Wówczas zasiłek zostaje wstrzymany. Pamiętaj również, że należy informować urząd o dłuższych pobytach za granicą (około 14 dni lub dłuższe).

Kiedy wnioskować o zasiłek?

Czas rozpatrywania wniosku zależy od pracy lokalnego urzędu NAV, zwykle trwa to około 6-8 tygodni. Dlatego jeśli spodziewasz się dziecka, złóż podanie jak najwcześniej. Najpierw musisz jednak zgromadzić odpowiednie dokumenty, takie jak zaświadczenie od lekarza o przebytych 26 tygodniach ciąży (podanie złożone przed tym terminem zostanie odrzucone) oraz dokumentację od pracodawcy potwierdzającą osiągany dochód i ustalony urlop. Najlepiej wnioskować około 2 lub 3 miesięcy przed porodem.

Pamiętaj, by odpowiednio wcześnie złożyć podanie o zasiłek rodzicielski. Jeśli złożysz podanie zbyt późno, stracisz część świadczenia. Czas rozpatrywania sprawy nie ma wpływu na wysokość zasiłku, natomiast NAV bierze pod uwagę datę przyjęcia wniosku w urzędzie i nie wypłaca zasiłku za dni przed dostarczeniem wniosku. Radzimy więc zadbać jak najwcześniej o formalności, aby później móc spokojnie spędzić czas ze swoją pociechą.
Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok