![Król Norwegii dzieli, żałobę z Polakami [FOTO]](https://images.mncdn.pl/images/thumbnails/thumb_masz_sw_z_udzialem_krla_ukasz_kedzierski.jpg?resizeimage=w:500,r:1.77,t:c)
Foto: MN / Łukasz J.Kędzierski |
Jego Wysokość Król Norwegii Harald oraz przedstawiciele norweskich władz wyrazili swoją solidarność z Narodem Polskim, uczestnicząc w katolickiej Mszy św. o spokój duszy Śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP i jego małżonki Marii oraz pozostałych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Uroczysta msza święta odbyła się we wtorek 13 kwietnia br. w kościele ewangelicko - augsburskim św. Trójcy w Oslo. Był to symboliczny gest ze strony Narodowego Kościoła Norweskiego i społeczeństwa norweskiego.
Eucharystię koncelebrował Jego Ekscelencja katolicki ks. bp Bernt I. Eidsvig, a współkoncelebrowali polscy wikarzy archidiecezji w Oslo oraz biskup z ewangelicko-luterańskiego Kościoła Norwegii, Ole Christian Kvarme.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Król Norwegii wspołdzieli, żałobę z Polakami
Król Harald przybył w towarzystwie królowej Sonji oraz księżniczki Mette-Marit. Książe Haakon obecnie przebywa w Katarze i jako jedyny z rodziny królewskiej nie był w kraju we wtorek wieczorem.
Władze norweskie reprezentowali: Wiceprzewodniczący Stortinget'u - Øyvind Korsberg, Minister Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego - Liv Signe Navarsate, Szef Obrony Narodowej Norwegii - Harald Sunde, Sekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - Gry Larsen oraz Burmistrz Miasta Oslo - Fabian Stang.
Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...
Homilię w języku polskim wygłosił Wikariusz Generalny Lucjan Skolik.
„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" cytatem ks. Jana Twardoskiego, Lucajan Skolik, zaapelował byśmy spieszyli się kochać ludzi, nie zważając na różnice jakie między nami istnieją. „Żyjemy w jednym miejscu, blisko siebie jak na pokładzie samolotu TU- 154, w Norwegii, Polsce albo w rodzinie. Ta tragedia wzywa nas, by trzymać się „razem."."Razem" w życiu prywatnym i społecznym."- mówił.
Słowo „razem" ma w tej sytuacji duże znaczenie, nawiązując do pary prezydenckiej, Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. „Mimo wszystko, byli razem, zarówno ze sobą jak z innymi, kiedy wydarzyła się katastrofa. Z nimi zginęła cała Polska elita świata społecznego oraz „ludzie nowej daty naszej historii", Anna Walentynowicz i Ryszard Kaczorowski" - powiedział Lucajan Sokolik. Na koniec homilii podziękował Rodzinie Królewskiej oraz przedstawicielom władz państwowych za obecność w tej wspólnej modlitwie.
„Jako biskup Kościoła w Oslo, którego wierni prawie w połowie są Polakami, odczuwam wraz z nimi i z całym Narodem Polskim głęboki smutek z powodu tej tragedii i na Pana ręce składam moje najgłębsze wyrazy współczucia, i proszę o ich przekazanie najwyższym autorytetom władzy w Pana Ojczyźnie. Będę modlić się, wraz z Polakami żyjącymi w Norwegii o spokój duszy dla Ofiar tragedii"- powiedział katolicki biskup Eidsvik.
Biskup z Oslo, Ole Christian Kvarme wyraził współczucie i kondolencje wielu przybyłym Polakom."Będziemy modlić się do Boga za parę prezydencką i wielu innych, którzy stracili życie " - powiedział Kvarme.
Ten czas to nasz egzamin z patriotyzmu
Wspominając o ofiarach katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, Ambasador RP w Oslo Wojciech Kolańczyk, powiedział, że żadne słowa nie są wstanie wyrazić bólu jaki odczuwają obecnie Polacy. Bólu dla naszego kraju i Jego samego. Podziękował wiernym za przybycie. Podkreśli znaczenie Katynia jako symbolu męczeństwa Polaków w okresie II wojny Światowej. Dziś dla pokolenia ludzi, które bezpośrednio nie było dotknięte zbrodnią katyńską, zrodził się nowy symbol pojednania narodowego, dla Polski, Rosji, Europy i całego Świata... W języku ojczystym powiedział - „Ten czas to nasz egzamin z patriotyzmu, który właśnie zdajemy. Ciesze się, że mogę być jednym z Was".
(LJK)

To może Cię zainteresować