Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Kraje nordyckie w czołówce najszczęśliwszych miejsc do życia. Norwegia zamyka pierwszą piątkę

Maja Zych

21 marca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Kraje nordyckie w czołówce najszczęśliwszych miejsc do życia. Norwegia zamyka pierwszą piątkę

W poprzednim zestawieniu Norwegia zajęła pierwsze miejsce wśród najszczęśliwszych państw świata. Photo by Michael Fousert on Unsplash

W tegorocznym Światowym Raporcie Szczęścia (The World Happiness Report), przygotowanym na zlecenie ONZ, kraje nordyckie nie mają sobie równych, zajmując aż cztery z pięciu pierwszych miejsc na liście najszczęśliwszych państw do życia. Numerem jeden została w tym roku Finlandia, natomiast tuż za nią uplasowała się Dania, Szwajcaria oraz Islandia. Norwegia z kolei zamyka pierwszą piątkę.
Dużo gorzej poradziła sobie jednak Polska, przed którą jest jeszcze daleka droga, aby dogonić państwa nordyckie – w rankingu zajęła bowiem dopiero 43 pozycję, dając się wyprzedzić takim krajom jak Trynidad i Tobago czy Kosowo.

Szczęśliwa północ

W opublikowanym w tym roku Światowym Raporcie Szczęścia bezkonkurencyjnym numerem jeden została Finlandia – zaskoczeniem nie był dlatego też fakt, że tytuł najszczęśliwszego miasta świata otrzymały właśnie Helsinki. Równie dobrze poradziły sobie także inne państwa nordyckie, które zajęły łącznie cztery z pierwszych pięciu miejsc w rankingu. Na drugiej pozycji uplasowała się Dania, podczas gdy trzecie miejsce przypadło w udziale Szwajcarii – tuż za podium znalazły się natomiast Islandia, a za nią kraj fiordów. Norwegia w ciągu ostatnich lat odnotowała jednak dość znaczny spadek – jeszcze w 2017 roku w tym samym zestawieniu została ona okrzyknięta bowiem najszczęśliwszym państwem świata. 

Wśród państw skandynawskich nieco gorzej niż swoi sąsiedzi poradziła sobie Szwecja, która znalazła się dopiero na 7 miejscu.     

Pierwsza 20 najszczęśliwszych państw świata w latach 2017-2019:

screenshot: World Happiness Report

Raport został przygotowany na podstawie danych Instytutu Gallupa, zebranych w 153 państwach w latach 2017-2019.

Dlaczego akurat kraje nordyckie? 

Twórcy raportu postanowili również postawić sobie pytanie, co decyduje o tak dobrych wynikach krajów nordyckich, które od lat utrzymują się w czołówce najbardziej szczęśliwych miejsc do życia. Jako główne przyczyny takich tendencji wymieniono przede wszystkim takie aspekty, jak wysoki poziom demokracji, niska korupcja czy złożona oferta pomocy socjalnej oferowana przez państwo. Dodatkowo na szczęście mieszkańców krajów nordyckich wpływa też niezmiennie poczucie większej wolności i zaufania społecznego, które wraz z wysoką tolerancją sprawia, że życie na północy Europy daje większą satysfakcję niż w innych miejscach na świecie. Nie bez znaczenia jest też sytuacja finansowa państw, które znalazły się w pierwszej piątce – każde z nich może się bowiem pochwalić wysokim dobrobytem, a co za tym idzie – wysoką jakością życia.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

21-03-2020 20:52

Gdyby nie było tu imigrantów tyrających za wypłaty, które ledwo starczaja na przeżycie to statystyczne szczęście by inaczej wyglądało. Trochę to dziwne bo Norwegia to spokojny i nudny kraj, z kiepskimi możliwościami rozwoju zawodowego. Widocznie źródłem szczęścia człowieka według tych statystyk jest siedzenie w strefie komfortu, z praca, która nie daje satysfakcji, ale daje stabilizację.

jan kaczmarek

21-03-2020 18:35

Nie widzę tego szczęścia....no chyba że pod wpływem środków psychoaktywnych.
Po co wy (redakcja) piszecie takie bzdury o Norwegach, żeby jątrzyć?

stanley1967

21-03-2020 15:04

Życie jak u nas za komuny, a tak wogule nic błędnego im wcale tak dobrze nie żyje się tylko są naprawdę patriotami i nie szkalują swojego systemu jak i państwa. Dlatego to tak wygląda. I z zasady odbiegają od nas sposobem ekonomii w domach bo nie ma takiego czegoś zastaw się a postaw się. Nikomu na około niczego nie udowadniają i nie robią czegoś na pokaz.

Keri H

21-03-2020 14:31

Z ta demokracja, to troche nie tak. To panstwo policyjne i dyktatorskie. Tutaj akurat dyktatorem jest rzad. Norwegom ciezko jest o cos zawalczyc i wywalczyc. Jedynie zwiazki zawodowe co jakis czas wywalcza podwyzki i na tym sie konczy. Szczesliwi sa dzieki socjalowi, lenistwu i bezstresowemu zyciu. Taka jest czesto opinia samych Norwegow.

DK84

21-03-2020 14:11

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Maciej xXx

21-03-2020 08:47

Już niedługo niestety, polecam obejrzeć gościa bo miał ciekawe i trafne predykcje do tej pory. Do zastanowienia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok