Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Klienci musieli zapłacić VAT za nieuczciwego wykonawcę

 
 
Norweskie prawo mówi, że wszystkie płatności powyżej 10 000 koron powinny odbywać się przelewami bankowymi. Wielu Polaków styka się z tą zasadą przy okazji robienia odliczeń podatkowych za zakwaterowanie w Norwegii, kiedy to okazuje się, że nie mogą odliczyć czynszu zapłaconego właścicielowi w gotówce za pokwitowaniem. Zasada ta miewa jednak jeszcze bardziej przykre konsekwencje...


Klienci różnych firm usługowych powinni pamiętać o tym, że jeśli cena za wykonanie usługi przewyższa 10 000 koron, a płatność nie została dokonana przelewem, władze skarbowe mogą zażądać od klienta zapłaty VAT-u, podatku dochodowego, a nawet składek na ubezpieczenia społeczne pracowników firmy wykonującej usługę, jeśli ta okaże się nieuczciwa i nie odprowadzi tych danin fiskusowi.

Ostatnio bardzo boleśnie doświadczyło tego na własnej skórze dziewięciu mieszkańców Drammen, którzy zapłacili gotówką firmie brukarskiej. Jak się później okazało, firma nie zapłaciła VAT-u od tego zlecenia, więc władze skarbowe odwołały się do obowiązującego od dwóch lat prawa o odpowiedzialności solidarnej wykonawcy i klienta za niezapłacony VAT i podatki w wypadku kiedy płatność powyżej 10 000 koron nie odbywa się za pośrednictwem banku.

Firma brukarska, która wpędziła Drammeńczyków w kłopoty nie była zarejestrowana w rejestrze płatników VAT i nie odprowadzała VAT-u do urzędu. Klienci zapłacili wczesniej łącznie 605 000 koron za wykonane prace, a teraz, na zasadzie współodpowiedzialności za zaległy VAT, skarbówka zażądała od nich dodatkowo 81 900 koron.

FAKTY

Wszystkie osoby i podmioty, które płacą gotówką za usługi warte ponad 10 000 koron mogą stać się współodpowiedzialne za zobowiązania wykonawcy wobec państwa, jeśli ten nie uiści należnych danin. Odpowiedzialność ta obejmuje nie tylko VAT i podatek dochodowy, ale również składki zus pracowników firmy-usługodawcy.

Pokwitowanie nie wystarczy

Można zostać pociągniętym do odpowiedzialności, nawet jeśli działało się w dobrej wierze i poprosiło o pokwitowanie/rachunek za wykonaną usługę. Rozstrzygającym o odpowiedzialności czynnikiem jest to, czy płaciło się gotówką, czy przelewem. Przy płatnościach za pośrednictwem banku nie ma ryzyka zaciągnięcia współodpowiedzialności za zobowiązania wykonawcy.


Na podstawie: byggmesteren.no, Drammens Tidende



Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok