Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Kiedy mogę najwcześniej złożyć wniosek do urzędu?

info@multinor.no

27 października 2015 13:14

Udostępnij
na Facebooku
Kiedy mogę najwcześniej złożyć wniosek do urzędu?

fotolia.com - royalty free

Planujesz złożyć podanie do norweskiego urzędu, a nie wiesz czy już czas, aby to zrobić? Dowiedz się kiedy możesz najwcześniej rozpocząć formalności.
Często pytacie nas kiedy najwcześniej można zacząć starać się o zasiłki lub poinformować urząd o przeprowadzce. Moment w którym możesz złożyć wniosek różni się w zależności od świadczenia o które chcesz się starać.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem przysługującym osobom pracującym w Norwegii i odprowadzającym w tym kraju składki na ubezpieczenie społeczne. Wypłacany jest do momentu ukończenia przez dziecko, na które otrzymuje się świadczenie, 18 roku życia. Planując złożenie wniosku o zasiłek rodzinny musisz pamiętać, że możesz to zrobić dopiero po urodzeniu się dziecka. Jeśli właśnie zacząłeś pracę w Norwegii, należy poczekać przynajmniej miesiąc, aby mieć dowód na otrzymywanie dochodu w ramach zatrudnienia u norweskiego pracodawcy i opłacania składek w Norwegii.

Zasiłek opiekuńczy

Ten rodzaj świadczenia przysługuje rodzicom dzieci w wieku od 13 do 23 miesięcy. Obecnie wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 6000 NOK na każde dziecko. Zacząłeś zastanawiać się nad ubieganiem się o opiekuńcze? Musisz wiedzieć, że wniosek może zostać wysłany do NAV najwcześniej w dniu pierwszych urodzin Twojej pociechy, czyli miesiąc przed momentem, w którym zyskujesz prawo do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek rodzicielski

Zasiłek rodzicielski otrzymać mogą świeżo upieczeni rodzice. Dzięki niemu matka lub ojciec może zajmować się nowo narodzonym dzieckiem przy zachowaniu dochodu. W norweskim systemie świadczeń zasiłek rodzicielski dzieli się z części dla matki (mødrekvote), części dla ojca (fedrekvote) oraz okresu wspólnego (fellesperiode). Starać się o ten rodzaj świadczenia możesz najwcześniej po 26 tygodniu ciąży. Przy składaniu wniosku o zasiłek przed porodem urząd wymaga przedstawienia zaświadczenia o terminie porodu, wydanego przez lekarza prowadzącego właśnie po 26 tygodniu.

Becikowe

Matki, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku rodzicielskiego, mogą starać się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, potocznie nazywaną becikowym. Podobnie jak w przypadku zasiłku rodzicielskiego, do podania o becikowe należy załączyć wydane przez lekarza zaświadczenie o przewidywanym terminie porodu, które musi zostać wydane po 26 tygodniu ciąży.

Zasiłek dla bezrobotnych przy utracie pracy

Jeśli straciłeś pracę, a w 2014 roku osiągnąłeś dochód przekraczający 135 102 NOK lub 270 204 NOK w trakcie poprzednich trzech lat, możesz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czyli dagpenger. Proces starania się o ten rodzaj świadczenia składa się ze złożenia do NAV stosownego wniosku oraz rejestracji na stronie internetowej NAV jako osoba poszukująca pracy. Możesz złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych tydzień przed końcem okresu wypowiedzenia. Rejestrację na stronie NAV najlepiej wykonać pierwszego dnia po całkowitym zakończeniu zatrudnienia. Zasiłek zostanie wypłacony za okres rozpoczynający się 3 dni po ostatnim dniu pracy. Należy jednak spełnić warunek dostarczenia do urzędu wszystkich wymaganych dokumentów. W przypadku załączenia do podania niekompletnej dokumentacji masz 4 tygodnie od chwili rejestracji jako osoba bezrobotna na dosłanie potrzebnych zaświadczeń bez ryzyka utraty prawa do spłaty. Jeśli się spóźnisz, przysługuje Ci wypłata zasiłku od momentu otrzymania przez urząd brakujących dokumentów.

Podobne zasady dotyczą sytuacji, w której sam złożysz wypowiedzenie. Należy jednak pamiętać, że wówczas wypłata zasiłku zacznie się po 8 tygodniach od momentu rejestracji jako osoba poszukująca pracy. Również w tym przypadku ważne jest, aby urząd otrzymał wniosek z pełną dokumentację najpóźniej 4 tygodnie po rejestracji.

Permittering

Permittering to czasowe zwolnienie z obowiązków pracy z zachowaniem zatrudnienia. W branży stoczniowej bardzo często kieruje się pracowników na permittering z powodu przestojów w zleceniach. Jeśli otrzymałeś podobne skierowanie od swojego szefa, możesz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych w ramach permitteringu. Podobnie jak przy standardowym zasiłku po utracie pracy, musisz zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy i dostarczyć do NAV odpowiedni wniosek o świadczenie. Podanie możesz złożyć do urzędu najwcześniej tydzień przed momentem, w którym Twój wymiar pracy ulega zmianie w ramach permitteringu i nie otrzymujesz standardowego wynagrodzenia. To oznacza tydzień przed zakończeniem się okresu nazywanego okresem pracodawcy (lønnsplikt). Obecnie jest to 10 pierwszych dni permitteringu, podczas których pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikowi pensję.

Eksport zasiłku dla bezrobotnych

Stały pobyt w Norwegii jest jednym z warunków otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Norweski system świadczeń umożliwia jednak pobieranie świadczenia poza granicami Norwegii w ramach eksportu zasiłku. Został on stworzony z myślą o bezrobotnych, którzy pragną szukać zatrudnienia za granicą i nie chcą stracić środków do życia. Eksport może trwać maksymalnie 3 miesiące. Zgodnie z norweskim prawem, złożenie wniosku o przeniesienie świadczenia jest możliwe dopiero po 4 tygodniach od momentu rejestracji jako osoba poszukująca pracy i posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Podanie o eksport można wysłać do urzędu najwcześniej 4 tygodnie przed wyjazdem z Norwegii.

Aktualny meldunek w Norwegii

Rejestracja aktualnego norweskiego adresu bywa niezbędna przy załatwianiu formalności w kraju fiordów. Jeśli w bazie urzędu zapisany jest nieaktualny adres, listy urzędowe, na które czekasz, najprawdopodobniej do Ciebie nie dotrą. Planując przeprowadzkę pamiętaj o poinformowaniu Skatteetaten o zmianie miejsca zamieszkania, wysyłając odpowiedni wniosek. Należy poinformować urząd o zmianie adresu w Norwegii w ciągu 8 dni po przeprowadzce. Jeśli wyjeżdżasz na stałe z Norwegii, możesz wysłać do urzędu Skatteetaten powiadomienie o wymeldowaniu najwcześniej 14 dni przed podróżą.

Mamy nadzieję, że znajomość powyższych terminów ułatwi Ci proces składania podań do norweskich urzędów. Radzimy jednak nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę – niektóre wnioski są rozpatrywane przez urząd nawet przez kilkanaście miesięcy.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok