Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jakość powietrza w Oslo coraz lepsza. Z zanieczyszczeniami wciąż walczy centrum Życie w Norwegii
Maja Zych 02 lutego 2019
08:00

Jakość powietrza w Oslo coraz lepsza. Z zanieczyszczeniami wciąż walczy centrum

6
Skomentuj
Poprawiająca się jakość powietrza cieszy polityków Partii Zielonych, którzy zapowiadają kolejne inicjatywy, mające pozytywnie wpłynąć na zanieczyszczenia w stolicy. GAD [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Władze Oslo już od lat stopniowo wprowadzają kolejne inicjatywy, które mają poprawić jakość powietrza i ograniczyć szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Wśród nich głównymi pomysłami są: zamknięcie dla aut ulic w centrum miasta oraz zwiększanie opłat za przejazdy (bompenger) i budowa nowych bramek. Działania polityków ze stolicy zdają się przynosić efekty – według najnowszych danych w ciągu niecałych trzech lat liczba osób, które zamieszkują obszary ze szkodliwym powietrzem spadła aż o 95 proc.
Problem z zanieczyszczeniami wciąż dotyczy jednak niektórych części miasta – największe problemy występują w ścisłym centrum oraz w obszarach, w których ruch samochodowy jest największy.
Reklama

Jest dużo lepiej

Najnowsze dane za 2018 rok zebrane przez Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) oraz gminę Oslo wyraźnie pokazują, że w ciągu ostatnich lat jakość powietrza w norweskiej stolicy uległa znacznej poprawie. Jeszcze w 2014 roku aż 200 tys. mieszkańców żyło w obszarach, gdzie stężenie szkodliwych substancji było na tyle wysokie, że zagrażało ich zdrowiu – w ciągu 3,5 roku liczba ta spadła aż o 95 proc.

Wciąż jest miejsce na poprawę

Mimo że politycy są zadowoleni z efektów, jakie przynosi „zielona polityka”, podkreślają, że wciąż pozostaje dużo do zrobienia. Jakość powietrza w pobliżu stref zwiększonego ruchu drogowego oraz w ścisłym centrum nadal jest dużo gorsza niż w pozostałych częściach miastach. Według obliczeń Miejskiego Wydziału Środowiska (Bymiljøetaten) wciąż około 10 tys. osób w Oslo zamieszkuje okolice, w których stężenie zanieczyszczeń jest zbyt wysokie.

Aktualną jakość powietrza w poszczególnych częściach Oslo można sprawdzić na stronie luftkvalitet.info.

Zmiany na drogach działają

Jako najważniejszy czynnik, który przyczynił się do poprawy powietrza w Oslo, wymienia się zmianę nawyków mieszkańców w kwestii korzystania z samochodów. Coraz więcej osób decyduje się na zakup aut elektrycznych, a także dzięki wprowadzonych opłatach bompenger stale spada liczba pojazdów przemieszczająca się między bramkami – wzrost popularności z tego powodu zanotowała też komunikacja miejska.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 03-02-2019 01:00

...dzieciaku!
...ludziska to takie bydl..a ,że tak jak z Krakowem ...latają tam tanimi liniami ,na tanie piwo i tanie domy publiczne...dla gołębi również
....z tym peletem jest podobnie,obecnie to najtańszy rodzaj ogrzewania ...

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
veni vidi vici
veni vidi vici 02-02-2019 23:39

bojfraoszlo napisał:
...zajmij sie lepiej wynglem w Polsce..czy dyslami na rope
...a teorie ,,spyskowe,, z YT ...........

W Polsce zaczyna byc modny pelet, czy ty wiesz co to w ogole jest?
wynglem palą pewnie w Norweskich starych lokomotywach.. ty pewnie masz funkcje motorniczy wynglowy..

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 02-02-2019 22:25

...zajmij sie lepiej wynglem w Polsce..czy dyslami na rope
...a teorie ,,spyskowe,, z YT ...........

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
veni vidi vici
veni vidi vici 02-02-2019 20:27

Norwegowie chcą oddychac czystym powietrzem, inwestuja w elektryki, ktorymi sie poruszają po drogach, a tym czasem moze ich truć radon, ktory wydobywa sie ze skał... nie mowiac o tym,iz bardzo duzo domòw w Norwegi wlasnie stoi na skalach, mozna wspomniec iz
radon jest bezbarwny i bezwonny gaz , około 8 x cięższy od innych gazów atmosferycznych powstający z naturalnego rozpadu radu i wystepuje na terenach o podłożu granitowym choć nie tylko. Przedostaje się z otoczenia do budynków mieszkalnych i ze względu na swój ciężar gromadzi się w jego dolnych partiach. Długotrwałe przebywanie w takich budynkach skutkuje zwiekszoną zachorowalnością na raka lub choroby związane z promieniowaniem emitowanym przez ten gaz.(obecnie budując drewniane domy montowana jest specjalna mata, lecz co ze starszymi budynkami?? gdzie tej maty nie ma)?? Norwegia chce byc bardzo "sterylna", lecz natura jej na to nie pozwala.
Norwegio jak tu zyc.. w kraju mlekiem i miodem plynącym...??

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 02-02-2019 09:54

Problem zanieczyszczen sie sam rozwiazuje poprzez wyperanie samochodow z silnikami spalinowymi przez elektryki.

Zaczynaja dowalac oplaty teraz kiedy problem zanieczyszczen sam sie rozwiazuje. Kompletny debilizm klasy rzadzacej. Pogonic tych szubrawcow.

17
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 02-02-2019 08:14

Rowery , bryczki, sanie......będzie jeszcze lepiej.

21
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas