Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Jak założyć organizację pozarządową w Norwegii (dokończenie)

 
 
Zamykamy temat organizacji pozarządowych w Norwegii. Na zakończenie kilka słów o członkach oraz pozyskiwaniu środków na działalność. Aby dana osoba mogła być uważana za członka danej organizacji, musi wyrazić na to zgodę i opłacić składkę członkowską.


Kto może być członkiem organizacji?

Przystąpienie do jakiejś organizacji musi być aktem świadomym i dobrowolnym, a o tym, że ktoś jest członkiem zazwyczaj świadczy opłacanie składek (wyjąwszy organizacje bezskładkowe i specjalne rodzaje członkostwa, o których poniżej).

Bycie członkiem jakiejś organizacji oznacza, że dana osoba zgadza się z jej celami i akceptuje kryteria członkostwa. Osoby uważane za członków organizacji muszą indywidualnie i dobrowolnie się do niej zapisać. Nie można zapisać siebie plus jeszcze znajomego i kolegę znajomego. :)

Zazwyczaj używa się formularza zgłoszeniowego, papierowego lub elektronicznego, na którym kandydat na członka organizacji potwierdza, że chce do niej przystąpić. W formularzu zgłoszeniowym powinny znaleźć się pytania o imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i dane kontaktowe osoby przystępującej, a także informacja o wysokości składek członkowskich.

Rodzaje członkostwa

Istnieje wiele typów członkostwa, które organizacja może wykorzystać: członkostwo zwykłe, rodzinne, członkowie wspierający - to najbardziej powszechne rodzaje. Każdy z nich daje inne uprawnienia i inny wpływ na organizację.

Dla stowarzyszenia ważne jest, by prawidłowo dokumentować liczbę członków i dane na ich temat. Organizacja musi być w stanie okazać rejestry członków i potwierdzenia wpłat składek. Chodzi tu o udokumentowanie faktycznej liczby członków. Jeśli organizacja nie będzie w stanie tego zrobić, nie będzie postrzegana jako solidna i jeśli ubiega się o publiczne dofinansowanie, zapewne go nie otrzyma.

Ograniczenia wiekowe

Kwestią, która może czasem sprawić pewien problem jest pytanie o potrzebę uzyskania zgody rodziców lub opiekunów, kiedy rekrutuje się do organizacji członków poniżej 18. roku życia.

Od strony prawnej nie ma jakiegoś ustalonego minimalnego wieku, od którego można przynależeć do organizacji, tak więc zagadnienie to należy rozpatrywać kierując się zdrowym rozsądkiem; biorąc pod uwagę to, czym organizacja ma się zajmować, wysokość składek oraz ogólne prawa dzieci w danym wieku.

Według wytycznych Rzecznika Praw Dziecka (Barneombud) dzieci w wieku powyżej 12 lat mają prawo wyrażać swoje zdanie na temat wstępowania i występowania z wspólnot wyznaniowych, a do ich zdania na temat spraw osobiście ich dotyczących należy przykładać dużą wagę. Dzieci od 15. roku życia wzwyż mają prawo same przystępować do i występować ze stowarzyszeń oraz wspólnot wyznaniowych.

Jeśli zatem organizacja planuje rekrutowanie członków młodszych niż lat 15, powinna rozważyć wprowadzenie wymogu uzyskania zgody rodziców bądź opiekunów. Na pewno zaś powinna tak postąpić w przypadku ewentualnych członków młodszych niż 12 lat.

Konieczność uzyskania zgody rodziców należy także rozpatrywać w kontekście wysokości składki członkowskiej. Im wyższa składka, tym bardziej zaleca się występowanie o zgodę rodziców osób niepełnoletnich.

Niektóre organizacje przyjmują wprawdzie dzieci jako członków, ale mają wewnętrzne ograniczenia wiekowe dotyczące tego, kto może mieć w organizacji pełne demokratyczne prawa, np. prawo głosu na walnym zebraniu członków, prawo wyboru władz organizacji oraz bycia wybranym do władz organizacji. Organizacja musi sama zadecydować, czy będzie przyznawać pełnię tych praw członkom niepełnoletnim, czy nie.

Pozyskiwanie środków

Organizacje pozarządowe mogą skorzystać z szeregu możliwości uzyskania dofinansowania na konkretne projekty, zarówno ze strony podmiotów publicznych, jak i prywatnych.

Pod tym linkiem można znaleźć przegląd różnych funduszy, konkursów i ofiarodawców, do których można zwracać się o pomoc na dofinansowanie działań organizacji.

Tabela zawiera następujące informacje: nazwę fundatora/funduszu, informację o tym, kto może ubiegać się o środki (osoby, grupy osób, stowarzyszenia, stowarzyszenia lokalne/ogólnokrajowe itp.), jaką kwotę można otrzymać, terminy składania podań, adres strony internetowej fundatora/programu, informacje dodatkowe (np. szczegółowe wymagania, jakie musi spełniać ubiegająca się organizacja lub projekt).


Powodzenia!







Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok