Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

3
Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu (fastlege) ?

Norweski system opieki medycznej gwarantuje wysoką jakość obsługi, jednak bardzo dręczy czas spędzony w poczekalni .Czasami jest to nawet  kilka godzin .Uhhh ! 
Po dokonaniu obowiązkowej rejestracji w Krajowym Rejestrze Ludności otrzymasz pismo z Narodowego  Biura Ubezpieczeń  na temat możliwości wyboru lekarza rodzinnego w miejscu zamieszkania. Aby zostać przypisanym do odpowiedniego lekarza, do którego będziesz się zgłaszać w przypadku choroby,

Tylko osoby posiadające fødselsnummer mogą wybrać lub dokonać zmiany lekarza pierwszego kontaktu (fastlege) W tym celu należy odwiedzić najbliższa przychodnię lekarska lub wybrać najlepszą i najprostszą  z metod, wybór lekarza przez Internet  

Korzystając ze strony NAV www.nav.no    

lekarz.jpg 1. Zaloguj   sie na stronie min fastlege wpisując swoje dane w okienku <Innlogging MinFastlege>
Fødselsnummer (11 sifre): jedenastocyfrowy numer osobisty
Navn (fornavn mellomnavn etternavn): imie drugie imie nazwisko
Postnummer (4 sifre): kod pocztowy miejsca zamieszkania
-> wciśnij  rzycisk [logg inn]
2. Przy zmianie: po zalogowaniu widzisz stronę ze swoimi danymi oraz danymi lekarza pierwszego kontaktu, do którego jesteś zapisany\zapisana. Przyjrzyj sie pozycji <Tilgj.bytter> - ta liczba określa ile razy możesz zmienić lekarza w ciągu bierzacego roku kalendarzowego. Następna kolumna to aktywny przycisk [Bytt], naciskając tam dostajesz sie na liste lekarz z Twojego rejonu.
3. Jeśli lekarz ma wolne miejsca na liście, to na końcu linii jest aktywny przycisk [velg] - wybierz. Naciśniecie  powoduje zmianę lekarza do którego jesteś zapsiany\zapisana, ale uwaga, zmiana nie jest natychmiastowa, musi być zarejestrowana, i datę od kiedy masz nowego lekarza widzisz na stronie z której rozpoczynasz\rozpoczynałaś  zmianę (fra dato).


Lista lekarzy z danego rejonu, wraz z adresami klinik jest dostępna również bez zalogowania. Nad ramka z danymi do logowania znajduje sie aktywny link, który prowadzi do strony Søk etter fastleger. Ze spisu dostępnego po rozwinięciu okienek <fylke> i <kommune/bydel> nalezy wybrac interesujący nas rejon a następnie kliknąć na [Søk etter fastlege].


W Norwegii wizyta u lekarza rodzinnego jest płatna, podobnie jak leczenie w placówkach prywatnych. Ceny usług medycznych są wysokie nawet jak na zachodnioeuropejskie standardy. Za wizytę u lekarza rodzinnego płaci się ok. 140 koron, poradę specjalisty ok. 280 koron, odpłatne są także badania laboratoryjne i opieka ambulatoryjna w szpitalu.

Natomiast leczenie stacjonarne w szpitalu jest bezpłatne. Wówczas koszty wszystkich dodatkowych badań pokrywane są z ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona może korzystać ze świadczeń placówek posiadających umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym (ich listę można otrzymać w lokalnym oddziale biura).

Za leki przepisane na "białej recepcie" trzeba zapłacić pełną cenę. Za te na "recepcie niebieskiej" (choroby przewlekłe) płaci się 36 proc. ceny, do pewnego limitu. Recepty objęte refundacją może wystawiać tylko lekarz, który posiada umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym. Recepta jest ważna przez rok.

Z opłat zwolnione są kobiety w ciąży (dotyczy to jednak wyłącznie świadczeń związanych z ciążą i porodem), dzieci poniżej 12. roku życia (w przypadku porad lekarskich i niektórych leków) oraz dzieci poniżej 18. roku życia (w przypadku psychoterapii i leczenia stomatologicznego, które we wszystkich innych przypadkach jest w pełni odpłatne).

Numer pogotowia - 113. Za transport sanitarny trzeba ponieść zryczałtowaną opłatę.

Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania. Za wizytę u lekarza specjalisty bez skierowania dodatkowo trzeba zapłacić.
Skierowanie potrzebne jest także na leczenie szpitalne, jednak w nagłych przypadkach można zgłaszać się do szpitala bezpośrednio.
.

ljk
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eliza K

11-06-2014 13:17

MadziaSC0206 napisał:
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu (fastlege) ?
Witam.Chcialabym sie wypowiedziec ale moze nie koniecznie na temat wybierania lekarza pierwszego kontaktu a na temat jakosci opieki.Jestem naprawde w wielkim szoku i uwazam ze to co tu sie dzieje jest frustrujace.Zeby ktos nie powiedzial ze rzucam slowa bezpodstawnie to spiesze z wytlumaczeniem.
a wiec ... jak dowiedzialam sie ze jestem w ciazy zadzwonilam do lekarza.nie chciala mnie rzyjac bo stwierdzila ze za wczesnie(ok to jeszcze zrozumiem) mialam bole brzucha i zaczelam krwawic w nocy
polecialam do lekarza bez rejestracji.przyjela mnie.opowiedzialam co sie dzieje.prosilam o skierowanie do ginekologa,na usg.ale lekarka sie nie zgodzila.zrobila mi tylko test ciazowy i stwierdzila ze wszystko jest ok i ze to normalne ze w ciazy wystepuje krwawienie.nawet nie chciala dac mi zwolnienia bo stwierdzila ze moj stan nie jest stanem wymagajacym odpoczynku.a ja sprzatam.a to wierze sie z wysilkiem,podnoszeniem czasami ciezkich rzeczy itp.klocilam sie z nia a ona mnie delikatnie mowiac olala.po dwoch gozdzinach od wizyty u lekarza poronilam.wtedy dopiero sie przejela ale juz nie bylo ratunku.i gdzie tutaj jest gwarancja jakosci wysokich uslug i obslugi??to nie sa lekarze to sa zwyczajne konowaly!!!!!!


Niestety lekarz nie wysle do ginekologa bez przyczyny, a ciaze nie uznaja w Norwegii jako chorobe. Nawet jak sie dostanie skierowanie do ginekologa, to czas oczekiwania na wizyte moze byc nawet te 2 miesiace. Mozna jednak zawsze pojsc do ginekologa prywatnie. Wtedy czas oczekiwania skraca sie nawet do kilku dni.
Mozesz tez zmienic lekarza pierwszego kontaktu.

Michał Wójcik

11-06-2014 11:46

jestem ciekaw jak to wygląda w przypadku dzieci niepełnosprawnych ruhowo i intelektualnie

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok