Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
44
Jak uniknąć płacenia abonamentu NRK?

 
 
Wiele osób irytuje się koniecznością opłacania abonamentu telewizyjnego, tymczasem można zbudować sobie niemal kompletne centrum rozrywki wokół odbiornika telewizyjnego we własnym salonie bez konieczności uiszczania haraczu dla NRK. Co więcej – można to zrobić całkowicie legalnie! Będzie to kosztować parę setek koron, ale do zaoszczędzenia jest 2500 koron rocznie.


Programy telewizyjne i muzyka poprzez media strumieniowe

Jakim sposobem zachować dostęp do treści kanałów telewizyjnych? To proste. Filmy i seriale można kupować online odNetflix i HBO, co jest tańsze niż abonament, a muzykę ściągać ze Spotify i Wimp-a. Dostęp do zawartości przesłanej poprzez media strumieniowe jest prosty.

Wiadomości i programy bieżące można śledzić za pośrednictwem zwykłej telewizji internetowej. Nawet pełne pakiety kanałów, gdzie transmisje odbywają się zgodnie z programem, można zamówić jako telewizję internetową. Ofertę taką proponują już zarówno Canal Digital, jak i Altibox.

Jak wypowiedzieć abonament, posiadając telewizor?

Mając powyższe zorganizowane jak należy, do zrobienia pozostaje tylko jedna rzecz, mianowicie, wypowiedzenie licencji NRK. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, ponieważ w rozporządzeniu o odbiornikach telewizyjnych (forskrift om fjernsynsmottakere) zapisano, że każda osoba, która posiada, dzierżawi lub pożycza telewizor „ma obowiązek uiszczania opłaty/abonamentu telewizyjnego, w wysokości ustalonej przez Storting”.

Na dokładkę ustawa jest tzw. ustawą neutralną technologicznie, co oznacza, że licencją objęte są również odtwarzacze DVD, nagrywarki DVR i każdy inny sprzęt z wmontowanym tunerem.

Mimo to w rzeczywistości dość łatwo jest wywinąć się inkasentom państwowej telewizji, ale trzeba dokładnie zastosować się do poniższej instrukcji:

1. Sprawdź, czy musisz płacić

Mimo iż obowiązek abonamentowy NRK jest niemal uniwersalny, niektóre osoby nie muszą tej daniny płacić. Przykładowo: jeśli ktoś mieszka na stałe za granicą, a Norwegię odwiedza tak, że nigdy nie zostaje tu dłużej niż trzy miesiące z rzędu, nie musi płacić abonamentu za okresy pobytu w Norwegii.

Ustawa mówi też, że „marynarze zatrudnieni na statkach dalekomorskich, uczestnicy misji pokojowych itp.” mogą uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania licencji na trzy miesiące w ciągu roku, o ile nikt nie korzysta z ich telewizora podczas ich nieobecności.

Zwolnienie mogą też uzyskać osoby, które są trwale ciężko upośledzone, które mają trudności z poruszaniem się poza mieszkaniem lub trudności w kontaktach z innymi i których nie stać na opłacanie abonamentu. Warunkiem jest to, że mieszkają same lub też żadna z osób, z którymi mieszkają nie ma zdolności finansowej do opłacania abonamentu. Zwolnienie takie obowiązuje na jeden rok. Potem trzeba starać się o nie ponownie.

Inną opcją jest podjęcie pracy w NRK. Pracownicy również mogą, pod określonymi warunkami, uzyskać roczną dyspensę od płacenia abonamentu, a członkowie rady programowej NRK uzyskują takie roczne zwolnienia bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.

Jeśli ktoś mieszka pod wspólnym dachem z rodzicami, którzy opłacają abonament lub też ze swoją „drugą połówką”, która to robi, też nie musi płacić, o ile sam nie otrzymuje zasiłku, dożywotniej renty w naturze na gospodarstwie lub pożyczki studenckiej.

- Formalnie oznacza to też, że,dzieci, które utrzymują się same, choć mieszkają z rodzicami, i które mają telewizor u siebie w pokoju, mają obowiązek płacenia osobnego abonamentu – mówi Freddy Lysfjord, szef wydziału abonamentowego NRK.

2: Sprawdź, jaki sprzęt masz w domu

Mimo że trzeba płacić abonament niezależnie od tego, czy ma się telewizor, odtwarzacz DVD, czy dekoder, z reguły nie trzeba uiszczać więcej, niż jednego abonamentu na gospodarstwo domowe. Nie jest zatem tak, że więcej bajerów oznacza więcej opłat. Przynajmniej nie jest tak w przypadku większości odbiorców indywidualnych.

Z drugiej strony warto pamiętać i o tym, że jeśli nawet wyrzuci się wszystkie swoje telewizory na śmietnik, ale np. pozostanie się podłączonym do internetu przez modem telewizyjny, obowiązek opłacania abonamentu nie zniknie.

A zatem, żeby wiedzieć na czym się stoi, warto zorientować się, które spośród posiadanych sprzętów zawierają tuner telewizyjny. Zapewne nie ma ich zbyt wiele, ale chodzi o to, by nie doznać przykrej niespodzianki, kiedy po tym, kiedy już podziękowało się NRK za współpracę, do drzwi zapuka kontroler. Jeśli znajdzie jakieś „zakazane” urządzenie, nie dość, że narzuci pechowemu użytkownikowi nową umowę abonamentową, to jeszcze na dokładkę wlepi karę – powiedzmy za odtwarzacz DVD sprzed dziesięciu lat, o którym się zapomniało i który tylko zbierał kurz w jakimś kącie.

3: Zabierz telewizor do warsztatu

Skoro doszedłeś, drogi czytelniku, do tego punktu, to znaczy że należysz do grona tych, którzy abonament płacić muszą. W takim razie – kiedy już pozbędziesz się dekodera – zabierz swój telewizor do zakładu, który zdezaktywuje tuner, a tym samym zlikwiduje obowiązek abonamentowy. Czemu właśnie tak? Otóż dlatego, że to tuner telewizyjny jest przedmiotem abonamentu, a nie ekran telewizora, czy jakaś inna jego część.

 tuner-zrodlo-abonamentu.png
 To za ten drobiazg wewnątrz telewizora pobierany jest abonament.

 

Warunkiem powodzenia całej operacji jest to, by przeprowadził ją autoryzowany warsztat naprawy telewizorów. Warsztat taki będzie mógł założyć plombę na wejście antenowe telewizora, co w świetle prawa uczyni z niego jedynie fikuśny monitor komputera.

4: Wyślij zawiadomienie do NRK

Po wykonaniu pracy, warsztat wystawi zaświadczenie, że telewizor został zaplombowany, a zatem właścicielowi pozostanie jedynie powiadomienie o tym fakcie NRK i załączenie zaświadczenia z autoryzowanego warsztatu.

Oto przykładowy list do NRK:

Mój numer licencji/abonamentu to [numer]. Tuner mojego odbiornika telewizyjnego został zdezaktywowany, a ja pragnę niniejszym wypowiedzieć umowę abonamentową. Załączam potwierdzenie dezaktywacji tunera od [ nazwa autoryzowanego warsztatu naprawy telewizorów].

(Mitt lisensnummer er [lisensnummer]. Min mottaker er nå deaktivert, og jeg vil med dette si opp mitt lisensforhold. Se vedlagt bekreftelse fra [navn på autorisert TV-verksted] på at mottakeren er deaktivert.)

Adres, na który należy przesłać wypowiedzenie umowy wraz z potwierdzeniem to:
NRK
Avdeling for lisensinnkreving
8607 Mo i Rana

Jeśli otrzymało się z warsztatu potwierdzenie w formie cyfrowej, można również przesłać wypowiedzenie umowy drogą mailową. Na stronie internetowej NRK można znaleźć adresy, na które można przesłać swoje zawiadomienie, jak również numery telefonów do biura obsługi klienta, gdyby wystąpiła potrzeba uzyskania od NRK dodatkowych informacji.

Koszty i oszczędności

Serwis hardware.no pozbierał oferty cenowe od kilku autoryzowanych warsztatów telewizyjnych w okolicach Oslo. Warsztaty te zajmują się telewizorami różnych marek, dlatego należy potraktować podane niżej ceny jako pewne ogólne wytyczne:

Dalens: około 1000 koron
Camera & Videoteknikk: około 1000 koron
Senter TV Service: około 475 koron
Elektronisk Service: około 750 koron
Service Experten: 1200 – 1600 koron
Video TV Service: 800 koron

Dzięki zaplombowaniu telewizora oszczędza się 2500 koron rocznych wydatków z tytułu abonamentu.

Jak napisaliśmy, nie oznacza to wcale konieczności rezygnacji z możliwości oglądania np. ulubionych seriali itp. I wszystko odbywa się całkowicie legalnie.

Oczywiście następnym krokiem, który trzeba wykonać, jest podłączenie telewizora do internetu i rozpoczęcie pobierania interesujących nas programów w formie transmisji strumieniowej.



Na podstawie: Aftenposten, hardware.no. NRK



 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Patryk Pawlik

30-10-2017 09:47

Witam. Jak się pozbyć opłat abonamentu z konsoli XBOX skoro konsola jest w Polsce.

milena g

14-08-2014 19:17

Witam mam pytanie .Wyprowadzam sie z mieszkania w norwegii ,jest tu na mnie zarejestrowana telewizja NRK .Pytanie jest takie Jak mam napisac rezygnacje z NRK. I jezeli mam oplacony abonament do konca roku mogę liczyc na zwrot tej kwoty??

Jon Doe

25-02-2013 23:02

Niemiaszki już mają to i w PL też zaraz będzie.. tylko czekać na kopie w wersji norsk...

biznes.onet.pl/dworak-oplata-audiowizual...5429553,1,news-detal

Karol Pitek

08-02-2013 09:41

wcześniej czy później ktoś zauważy talerz, a wtedy przyjdzie miły pan i załatwi wszelkie formalności żebyś mógł opłacać abonament.
u mnie trwało to ok. 6 tygodni. pan nie był zainteresowany że sprzęt nie jest w stanie odebrać Norweskiej telewizji, ani że ja nie zamierzam jej oglądać
tyle dobrego w tej sytuacji że jak już zacząłem płacić to głupio było tak za darmo i ostatecznie podpiąłem sobie kablówkę. to nie zaszkodzi jeśli chodzi o naukę języka...

Andrzej200969 napisał:
Witam Wszystkich
Posiadam TV, dekoder (Cyfra+) i odbieram tylko kanały z dekodera. Z tutejszej telewizji norweskiej wogóle nie korzystam. Czy w takiej sytuacji muszę opłacać ten abonament skoro z niego nie korzystam.
Pozdrawiam

NIE PŁACISZ ZA ODBIERANIE PROGRAMÓW ... !!! . / to nieraz bywa osobna opłata /
---
Tylko za posiadanie czynnego Odbiornika telewizyjnego ...! .
---
Jeżeli kupiłeś Tele w Norweskim sklepie i płaciłeś Kartą bankomatową , to opłata przyjdzie automatycznie .
Jak kupowałeś i płaciłeś gotówką to bywa różnie ... podawałeś Dane Osobowe ? .
---
Jak przywiozłeś Tele z Polski , lub innego kraju , to bywa różnie , w zależności od "Życzliwości" sąsiadów ...

Andrzej Naklicki

07-02-2013 21:46

Witam Wszystkich
Posiadam TV, dekoder (Cyfra+) i odbieram tylko kanały z dekodera. Z tutejszej telewizji norweskiej wogóle nie korzystam. Czy w takiej sytuacji muszę opłacać ten abonament skoro z niego nie korzystam.
Pozdrawiam

Nicole po ojcu

01-02-2013 23:01

Lindemans napisał:
Daro.gda napisał:
Lindemans...to zalezy ...jezeli zmieniasz adres ale w tym okregu tej samej komuny to nie musisz ale jezeli przeprowadzasz sie do innej to niestey jezeli nie chcesz sie narazic na podwojne naliczanie podatku

Nie prawda. Zmieniasz adres w folkeregister i automatycznie ten nowy adres figuruje w skatteetaten. Nie ma zadnego podwojnego naliczania podatku.


Zgadzam sie z Lindemans,bo u Nas tak było jak zmienilismy komune

Nicole po ojcu

01-02-2013 22:55

zaskoczona napisał:
witam. ok 3 miesiecy temu zmienilam mieszkanie ale nie wymeldowalam sie jeszcze ze starego . dzisiaj na moj stary adres przyszla mi faktura za telewizje tylko problem jest w tym ze ja w starym mieszkaniu juz nie mieszkam tylko moj kolega. czy jestem zmuszona placic za telewizje w miescu w ktorym nie mieszkam ?? czy jesli wymelduje sie ze starego mieszkania i zamelduje w obecnym nie bede musiala placic abonamentu?? prosze o pomoc

oczywiście że musisz,bo jesli nie zapłacisz to wejdą ci na pensje...tak zrobili mojemu męzowi.szef musiał mu zdjąć z wypłaty naleznosc...mimo,że nie korzystalismy z nrk około 1,6 roku a i tak zapłacił...czy się wymeldujesz czy nie to i tak zapłacic musisz...możesz napisać jakąś skarge,ale nie wiem czy przejdzie.Mogą ci tylko zawiesić naleznośc na jakis okres,ale i tak będziesz musiała zapłacić...

Daro Gda

01-02-2013 22:12

spoko...

Karol Pitek

01-02-2013 19:44

to że muszę płacić to wiem. ale mówiliśmy o sąsiedzie. o tym że używam satki i kabla napisałem bo nie zauważyłem przejścia na nadawanie cyfrowe -ono mnie właściwie nie dotyczyło. a sąsiad zablokował tuner w telewizorze zeszłego lata. przy czym to jego TV to nie jest jakaś nowinka techniczna (stare LCD), możliwe że była to jedyna możliwość odbioru na tym sprzęcie

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok