
Programy telewizyjne i muzyka poprzez media strumieniowe
Jakim sposobem zachować dostęp do treści kanałów telewizyjnych? To proste. Filmy i seriale można kupować online odNetflix i HBO, co jest tańsze niż abonament, a muzykę ściągać ze Spotify i Wimp-a. Dostęp do zawartości przesłanej poprzez media strumieniowe jest prosty.
Wiadomości i programy bieżące można śledzić za pośrednictwem zwykłej telewizji internetowej. Nawet pełne pakiety kanałów, gdzie transmisje odbywają się zgodnie z programem, można zamówić jako telewizję internetową. Ofertę taką proponują już zarówno Canal Digital, jak i Altibox.
Jak wypowiedzieć abonament, posiadając telewizor?
Mając powyższe zorganizowane jak należy, do zrobienia pozostaje tylko jedna rzecz, mianowicie, wypowiedzenie licencji NRK. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, ponieważ w rozporządzeniu o odbiornikach telewizyjnych (forskrift om fjernsynsmottakere) zapisano, że każda osoba, która posiada, dzierżawi lub pożycza telewizor „ma obowiązek uiszczania opłaty/abonamentu telewizyjnego, w wysokości ustalonej przez Storting”.
Na dokładkę ustawa jest tzw. ustawą neutralną technologicznie, co oznacza, że licencją objęte są również odtwarzacze DVD, nagrywarki DVR i każdy inny sprzęt z wmontowanym tunerem.
Mimo to w rzeczywistości dość łatwo jest wywinąć się inkasentom państwowej telewizji, ale trzeba dokładnie zastosować się do poniższej instrukcji:
1. Sprawdź, czy musisz płacić
Mimo iż obowiązek abonamentowy NRK jest niemal uniwersalny, niektóre osoby nie muszą tej daniny płacić. Przykładowo: jeśli ktoś mieszka na stałe za granicą, a Norwegię odwiedza tak, że nigdy nie zostaje tu dłużej niż trzy miesiące z rzędu, nie musi płacić abonamentu za okresy pobytu w Norwegii.
Ustawa mówi też, że „marynarze zatrudnieni na statkach dalekomorskich, uczestnicy misji pokojowych itp.” mogą uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania licencji na trzy miesiące w ciągu roku, o ile nikt nie korzysta z ich telewizora podczas ich nieobecności.
Zwolnienie mogą też uzyskać osoby, które są trwale ciężko upośledzone, które mają trudności z poruszaniem się poza mieszkaniem lub trudności w kontaktach z innymi i których nie stać na opłacanie abonamentu. Warunkiem jest to, że mieszkają same lub też żadna z osób, z którymi mieszkają nie ma zdolności finansowej do opłacania abonamentu. Zwolnienie takie obowiązuje na jeden rok. Potem trzeba starać się o nie ponownie.
Inną opcją jest podjęcie pracy w NRK. Pracownicy również mogą, pod określonymi warunkami, uzyskać roczną dyspensę od płacenia abonamentu, a członkowie rady programowej NRK uzyskują takie roczne zwolnienia bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.
Jeśli ktoś mieszka pod wspólnym dachem z rodzicami, którzy opłacają abonament lub też ze swoją „drugą połówką”, która to robi, też nie musi płacić, o ile sam nie otrzymuje zasiłku, dożywotniej renty w naturze na gospodarstwie lub pożyczki studenckiej.
- Formalnie oznacza to też, że,dzieci, które utrzymują się same, choć mieszkają z rodzicami, i które mają telewizor u siebie w pokoju, mają obowiązek płacenia osobnego abonamentu – mówi Freddy Lysfjord, szef wydziału abonamentowego NRK.
2: Sprawdź, jaki sprzęt masz w domu
Mimo że trzeba płacić abonament niezależnie od tego, czy ma się telewizor, odtwarzacz DVD, czy dekoder, z reguły nie trzeba uiszczać więcej, niż jednego abonamentu na gospodarstwo domowe. Nie jest zatem tak, że więcej bajerów oznacza więcej opłat. Przynajmniej nie jest tak w przypadku większości odbiorców indywidualnych.
Z drugiej strony warto pamiętać i o tym, że jeśli nawet wyrzuci się wszystkie swoje telewizory na śmietnik, ale np. pozostanie się podłączonym do internetu przez modem telewizyjny, obowiązek opłacania abonamentu nie zniknie.
A zatem, żeby wiedzieć na czym się stoi, warto zorientować się, które spośród posiadanych sprzętów zawierają tuner telewizyjny. Zapewne nie ma ich zbyt wiele, ale chodzi o to, by nie doznać przykrej niespodzianki, kiedy po tym, kiedy już podziękowało się NRK za współpracę, do drzwi zapuka kontroler. Jeśli znajdzie jakieś „zakazane” urządzenie, nie dość, że narzuci pechowemu użytkownikowi nową umowę abonamentową, to jeszcze na dokładkę wlepi karę – powiedzmy za odtwarzacz DVD sprzed dziesięciu lat, o którym się zapomniało i który tylko zbierał kurz w jakimś kącie.
3: Zabierz telewizor do warsztatu
Skoro doszedłeś, drogi czytelniku, do tego punktu, to znaczy że należysz do grona tych, którzy abonament płacić muszą. W takim razie – kiedy już pozbędziesz się dekodera – zabierz swój telewizor do zakładu, który zdezaktywuje tuner, a tym samym zlikwiduje obowiązek abonamentowy. Czemu właśnie tak? Otóż dlatego, że to tuner telewizyjny jest przedmiotem abonamentu, a nie ekran telewizora, czy jakaś inna jego część.
![]() |
To za ten drobiazg wewnątrz telewizora pobierany jest abonament. |
Warunkiem powodzenia całej operacji jest to, by przeprowadził ją autoryzowany warsztat naprawy telewizorów. Warsztat taki będzie mógł założyć plombę na wejście antenowe telewizora, co w świetle prawa uczyni z niego jedynie fikuśny monitor komputera.
4: Wyślij zawiadomienie do NRK
Po wykonaniu pracy, warsztat wystawi zaświadczenie, że telewizor został zaplombowany, a zatem właścicielowi pozostanie jedynie powiadomienie o tym fakcie NRK i załączenie zaświadczenia z autoryzowanego warsztatu.
Oto przykładowy list do NRK:
Mój numer licencji/abonamentu to [numer]. Tuner mojego odbiornika telewizyjnego został zdezaktywowany, a ja pragnę niniejszym wypowiedzieć umowę abonamentową. Załączam potwierdzenie dezaktywacji tunera od [ nazwa autoryzowanego warsztatu naprawy telewizorów].
(Mitt lisensnummer er [lisensnummer]. Min mottaker er nå deaktivert, og jeg vil med dette si opp mitt lisensforhold. Se vedlagt bekreftelse fra [navn på autorisert TV-verksted] på at mottakeren er deaktivert.)
Adres, na który należy przesłać wypowiedzenie umowy wraz z potwierdzeniem to:
NRK
Avdeling for lisensinnkreving
8607 Mo i Rana
Jeśli otrzymało się z warsztatu potwierdzenie w formie cyfrowej, można również przesłać wypowiedzenie umowy drogą mailową. Na stronie internetowej NRK można znaleźć adresy, na które można przesłać swoje zawiadomienie, jak również numery telefonów do biura obsługi klienta, gdyby wystąpiła potrzeba uzyskania od NRK dodatkowych informacji.
Koszty i oszczędności
Serwis hardware.no pozbierał oferty cenowe od kilku autoryzowanych warsztatów telewizyjnych w okolicach Oslo. Warsztaty te zajmują się telewizorami różnych marek, dlatego należy potraktować podane niżej ceny jako pewne ogólne wytyczne:
Dalens: około 1000 koron
Camera & Videoteknikk: około 1000 koron
Senter TV Service: około 475 koron
Elektronisk Service: około 750 koron
Service Experten: 1200 – 1600 koron
Video TV Service: 800 koron
Dzięki zaplombowaniu telewizora oszczędza się 2500 koron rocznych wydatków z tytułu abonamentu.
Jak napisaliśmy, nie oznacza to wcale konieczności rezygnacji z możliwości oglądania np. ulubionych seriali itp. I wszystko odbywa się całkowicie legalnie.
Oczywiście następnym krokiem, który trzeba wykonać, jest podłączenie telewizora do internetu i rozpoczęcie pobierania interesujących nas programów w formie transmisji strumieniowej.
Na podstawie: Aftenposten, hardware.no. NRK
To może Cię zainteresować
30-10-2017 09:47
0
-1
Zgłoś
14-08-2014 19:17
6
0
Zgłoś
25-02-2013 23:02
0
-1
Zgłoś
08-02-2013 09:41
3
0
Zgłoś
07-02-2013 22:34
1
0
Zgłoś
07-02-2013 21:46
4
0
Zgłoś
01-02-2013 23:01
0
0
Zgłoś
01-02-2013 22:55
0
0
Zgłoś
01-02-2013 22:12
4
0
Zgłoś
01-02-2013 19:44
1
0
Zgłoś