Życie w Norwegii
Islamska Norwegia
25

Grupa badaczy porównała 208 państw z całego świata aby ustalić, gdzie ważne są wartości islamskie. Po raz pierwszy państwa oceniono w ten sposób 4 lata temu i wtedy Norwegia zajęła 9 miejsce, za Irlandią, Danią i Luxemburgiem, które znalazły się na szczycie listy.
Państwa muzułmańskie zdobywały najczęściej niewiele punktów. Arabia Saudyjska znalazła się na 131 miejscu, a Iran i Irak niewiele za nią.
Muzułmańskie państwa nie podążają za islamem
- Najważniejsze wartości w islamie nie opierają się o szariat, ani o zasady kierujące państwami religijnymi - powiedział Hossein Askari, profesor z Iranu, przewodniczący grupy badawczej z George Washington University, odpowiedzialnej za badania.
Naukowcy przestudiowali Koran i inne muzułmańskie teksty, aby sprawdzić, co mówią one o islamskich ideałach.
- Stworzyliśmy indeks opierający się na najważniejszych islamskich wartościach. Sprawdziliśmy, jak powyższe wartości funkcjonują w danych państwach. Szybko można zauważyć, że kraje muzułmańskie nie wypadają najlepiej - powiedział Askari.

flickr.com/Tiberio Frascari
Islamskie ideały
- Podczas badania tekstów zauważyliśmy, że dobre zarządzanie jest jednym z najważniejszych dla islamu czynników - powiedział profesor.
Według zaleceń islamu, państwo powinno mieć dobrze funkcjonujące instytucje. Rządzący powinni podlegać tym samym prawom, co obywatele. Społeczeństwo powinno bazować na wolności politycznej i ekonomicznej, a sposób, w jaki społeczeństwo jest zorganizowane, powinien mieć wpływ na wzrost ekonomiczny. Wynika więc z tego, że korupcja i zubożenie społeczeństwa nie współgrają w islamem.
Zasoby państwowe powinny działać na korzyść wszystkich mieszkańców, a mieszkańcy powinni być traktowani jednakowo. Według Koranu, uciskanie mieszkańców jest zabronione.
- Dokładniej rzecz ujmując, obowiązkiem muzułmanów jest przeciwdziałanie uciskowi. Kiedy weźmiemy pod uwagę tę zasadę, to zobaczymy, że wiele muzułmańskich państw nie działa według zasad Koranu -mówi Askari.
Paradoks ekstremistów
- To powinien być paradoks dla norweskich muzułmanów, zwłaszcza tych, którzy są za ekstremizmem - mówi Abid Raja.
Abid Raja zasiada w Stortinget z ramienia partii Venstre i ma ukształtowane poglądy dotyczące muzułmanów i mniejszości narodowych w Norwegii.
- Takie rezultaty widzimy pierwszy raz na papierze i wyniki mogą być szokujące dla wszystkich, którzy chcą państwa sterowanego przez muzułmanów - mówi Raja.
Lista pokazuje również, że demokratyczne muzułmańskie państwa wypadają lepiej niż królestwa i reżimy.

flickr.com/agoolapulapu
Więcej wspólnego, niż sobie wyobrażacie
Muzułmańskie państwa, które znalazły się najwyżej na liście to kraje demokratyczne, takie jak Malezja.
- Okazuje się, że muzułmańskie demokracje były bliżej ideału, niż inne formy rządów. To cios dla wszystkich islamskich państw, które chcą wprowadzić reżim, np. Iran i Arabia Saudyjska - mówi polityk.
Raja uważa, że islamskie ideały odpowiadają norweskim. Wymienia wśród nich wolność słowa, wolność wyznaniową, równouprawnienie i równość wobec prawa. Dodatkowo niski poziom korupcji i równy dostęp do dóbr publicznych.
- Lista pokazuje, że współczesne zachodnie demokracje mają dużo wspólnego z ideałem rządzenia według islamu. Wiemy jednocześnie, że islamskie państwa tak nie funkcjonują w praktyce. Muzułmanie w Norwegii powinni być zadowoleni z państwa, w którym mieszkają i nie przeciwdziałać - mówi Raja.

Najwyżej wśród „państw naftowych"
Badacz Hossein Askari podkreśla również, że Norwegia ma coś wspólnego z wieloma muzułmańskimi państwami na Bliskim Wschodzie, są to ogromne zasoby ropy naftowej.
- Jeśli spojrzymy na to, jak inne państwa zarządzają tymi zasobami, to Norwegię umieściłbym na liście ponad wszystkimi muzułmańskimi krajami. Islam głosi, że zasoby te powinny działać na korzyść całego społeczeństwa, a nie elit i pojedynczych osób - mówi Askari.
Ranking nie jest jeszcze oficjalnie opublikowany. Czy zgadzacie się z wnioskami badaczy? Czy wyobrażacie sobie islamskie państwo funkcjonujące tak jak Norwegia?
Źródło: nrk.no, zdjęcie frontowe: flickr.com/Tiberio Frascari
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
6
16-09-2014 09:43
08-06-2014 11:34
1
0
Zgłoś
08-06-2014 11:22
1
0
Zgłoś
08-06-2014 11:13
0
-1
Zgłoś
08-06-2014 10:26
0
0
Zgłoś
08-06-2014 10:19