Życie w Norwegii
Imigranci mają mniej niż Norwegowie, ale są bardziej zadowoleni z życia
3

Niższy standard życia nie wpływa negatywnie na zadowolenie imigrantów ze swojej sytuacji. MN
Według raportu opublikowanego 27 listopada przez Centralne Biuro Statystyczne (SSB) warunki życia imigrantów w 2016 roku były gorsze niż rodzimych Norwegów. Mimo różnic to właśnie osoby, które przyjechały z zagranicy, odczuwały większe zadowolenie ze swojej sytuacji. Badanie przeprowadzono na obywatelach norweskich oraz dwunastu innych krajów – w tym Polski.
Oprócz Polaków w badaniu udział wzięli też obywatele pozostałych liczniejszych mniejszości narodowych w Norwegii: Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Turcji, Iranu, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Sri Lanki, Wietnamu, Erytrei i Somalii.
Ciężej dotrwać „do pierwszego”
Według raportu ogólne warunki życia imigrantów w 2016 roku były o wiele gorsze niż Norwegów – dotyczyło to zarówno warunków mieszkalnych, pracy, sytuacji ekonomicznej, jak i zdrowia oraz kontaktów społecznych. Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o poziomie życia, są dochody, które w przypadku imigrantów były często niższe niż średnia krajowa. Z tego powodu 21 proc. obcokrajowców stwierdziło, że ma problem z dopięciem miesięcznego budżetu, a aż 41 proc. odpowiedziało, że nie poradziłoby sobie z nieoczekiwanym wydatkiem wynoszącym 10 tys. koron. W przypadku Norwegów liczby te są przynajmniej o połowę niższe – jedynie 6 proc. odpowiedziało, że ciężko jest im wiązać koniec z końcem, a 20 proc. nie miałoby środków, aby pokryć nieplanowane duże wydatki. Nawet 22 proc. imigrantów nie może sobie też pozwolić na tygodniowe wczasy, podczas gdy w przypadku norweskich obywateli jest to 6 proc. badanych.

Porównanie możliwości finansowych wszystkich mieszkańców i imigrantów.
screenshot: SSB
Mają mniej, ale to doceniają?
Gorsze warunki imigrantów nie mają jednak odzwierciedlenia w statystykach, dotyczących ogólnego zadowolenia. Mimo że Norwegowie mogą pochwalić się zwykle lepszym standardem życia, to obywatele innych krajów odczuwają większą satysfakcję z tego, co mają. Dane pokazują, że w dziesięciopunktowej skali średnia zadowolenia z życia całego społeczeństwa wynosi 7,8, natomiast w przypadku imigrantów jest ona nieznacznie wyższa – wynosi 7,9.
Wśród narodowości, które brały udział w badaniu, Polacy są jednak wśród trzech najmniej zadowolonych mniejszości – przebijają ich jedynie Wietnamczycy i Irańczycy. Na szczycie znaleźli się obywatele Somalii, których średnia satysfakcji z życia wyniosła aż 8,8.
Wśród narodowości, które brały udział w badaniu, Polacy są jednak wśród trzech najmniej zadowolonych mniejszości – przebijają ich jedynie Wietnamczycy i Irańczycy. Na szczycie znaleźli się obywatele Somalii, których średnia satysfakcji z życia wyniosła aż 8,8.

Poziom zadowolenia z życia wśród poszczególnych narodowości w Norwegii.
screenshot: SSB

Przywiązanie do kraju
Ponad 30 proc. imigrantów czuje duże przywiązanie do Norwegii, a więcej niż połowa z nich chciałaby zostać tam na stałe. Dotyczy to w szczególności osób, które trafiły do kraju fiordów uciekając przed wojną – przykładem mogą być osoby z Afganistanu i Wietnamu, wśród których aż 76 proc. osób nie chce się wyprowadzać. Jedynie 12 proc. imigrantów chciałoby na zawsze wyjechać z Norwegii do swojej ojczyzny. Wyjątek stanowią Polacy, których aż 22 proc. chciałoby wrócić na stałe do Polski – wynika to z charakteru migracji polskich obywateli, których większość emigruje zarobkowo i wciąż ma rodzinę oraz dom w ojczyźnie.
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
8
04-12-2017 02:13
1
0
Zgłoś
02-12-2017 00:40
101
0
Zgłoś