Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Imigranci mają mniej niż Norwegowie, ale są bardziej zadowoleni z życia Życie w Norwegii
Maja Zych 01 grudnia 2017
08:00

Imigranci mają mniej niż Norwegowie, ale są bardziej zadowoleni z życia

3
Skomentuj
Niższy standard życia nie wpływa negatywnie na zadowolenie imigrantów ze swojej sytuacji. MN
Według raportu opublikowanego 27 listopada przez Centralne Biuro Statystyczne (SSB) warunki życia imigrantów w 2016 roku były gorsze niż rodzimych Norwegów. Mimo różnic to właśnie osoby, które przyjechały z zagranicy, odczuwały większe zadowolenie ze swojej sytuacji. Badanie przeprowadzono na obywatelach norweskich oraz dwunastu innych krajów – w tym Polski.
Oprócz Polaków w badaniu udział wzięli też obywatele pozostałych liczniejszych mniejszości narodowych w Norwegii: Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Turcji, Iranu, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Sri Lanki, Wietnamu, Erytrei i Somalii.

Ciężej dotrwać „do pierwszego”

Według raportu ogólne warunki życia imigrantów w 2016 roku były o wiele gorsze niż Norwegów – dotyczyło to zarówno warunków mieszkalnych, pracy, sytuacji ekonomicznej, jak i zdrowia oraz kontaktów społecznych. Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o poziomie życia, są dochody, które w przypadku imigrantów były często niższe niż średnia krajowa. Z tego powodu 21 proc. obcokrajowców stwierdziło, że ma problem z dopięciem miesięcznego budżetu, a aż 41 proc. odpowiedziało, że nie poradziłoby sobie z nieoczekiwanym wydatkiem wynoszącym 10 tys. koron. W przypadku Norwegów liczby te są przynajmniej o połowę niższe – jedynie 6 proc. odpowiedziało, że ciężko jest im wiązać koniec z końcem, a 20 proc. nie miałoby środków, aby pokryć nieplanowane duże wydatki. Nawet 22 proc. imigrantów nie może sobie też pozwolić na tygodniowe wczasy, podczas gdy w przypadku norweskich obywateli jest to 6 proc. badanych.
Porównanie możliwości finansowych wszystkich mieszkańców i imigrantów.
Porównanie możliwości finansowych wszystkich mieszkańców i imigrantów. screenshot: SSB

Mają mniej, ale to doceniają?

Gorsze warunki imigrantów nie mają jednak odzwierciedlenia w statystykach, dotyczących ogólnego zadowolenia. Mimo że Norwegowie mogą pochwalić się zwykle lepszym standardem życia, to obywatele innych krajów odczuwają większą satysfakcję z tego, co mają. Dane pokazują, że w dziesięciopunktowej skali średnia zadowolenia z życia całego społeczeństwa wynosi 7,8, natomiast w przypadku imigrantów jest ona nieznacznie wyższa – wynosi 7,9.

Wśród narodowości, które brały udział w badaniu, Polacy są jednak wśród trzech najmniej zadowolonych mniejszości – przebijają ich jedynie Wietnamczycy i Irańczycy. Na szczycie znaleźli się obywatele Somalii, których średnia satysfakcji z życia wyniosła aż 8,8.
Poziom zadowolenia z życia wśród poszczególnych narodowości w Norwegii.
Poziom zadowolenia z życia wśród poszczególnych narodowości w Norwegii. screenshot: SSB
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Przywiązanie do kraju

Ponad 30 proc. imigrantów czuje duże przywiązanie do Norwegii, a więcej niż połowa z nich chciałaby zostać tam na stałe. Dotyczy to w szczególności osób, które trafiły do kraju fiordów uciekając przed wojną – przykładem mogą być osoby z Afganistanu i Wietnamu, wśród których aż 76 proc. osób nie chce się wyprowadzać. Jedynie 12 proc. imigrantów chciałoby na zawsze wyjechać z Norwegii do swojej ojczyzny. Wyjątek stanowią Polacy, których aż 22 proc. chciałoby wrócić na stałe do Polski – wynika to z charakteru migracji polskich obywateli, których większość emigruje zarobkowo i wciąż ma rodzinę oraz dom w ojczyźnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marian Paździoch
Marian Paździoch 04-12-2017 02:13

" Z tego powodu 21 proc. obcokrajowców stwierdziło, że ma problem z dopięciem miesięcznego budżetu" to po**** tu siedzą?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Wlasciwie najwiecej zadowolonych z pobytu w Norwegii widze tu na forum. W robocie prawie nie mam kolezanek ani kolegow imigrantow jak ja , mimo to ciagle slysze narzekania na pogode, drogie bramki, rowerzystow, opieke zdrowotna, Reme 1000. Prawie nikt nie chodzi na imprezy, do kina teatru, muzeum itp. Za to wyjezdzaja nawet po kilka razy w roku do cieplych krajow, do Polski , Danii, do Pragi. Szczegolny zachwyt budza zagraniczne niskie ceny trunkow. Tylko latem, kiedy cenuyna Kanarach przewyzszaja norweskie, slysze ze Norwegia jest niewatpliwie najpiekniejszym krajem swiata. Pozdrawiam.

101
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas