Frp chce ograniczenia świadczeń socjalnych

Fremskrittspartiet chce obciąć eksport świadczeń socjalnych za granicę. Jednocześnie partia rozważa, jak można uprościć system dla Norwegów mieszkających za granicą.
O sprawie przeczytaj więcej tutaj.
Młodzieżówka Fremskrittspartiet jest bardzo zaniepokojona eksportem norweskich świadczeń socjalnych. Wycenia się go na około siedem miliardów koron rocznie. Szef młodzieżówki Atle Simonsen chce zwiększenia kontroli nad osobami, korzystającymi ze świadczeń.
Koszty życia a świadczenia
Uważa on, że norweskie świadczenia socjalne wykorzystywane za granicą powinny być dopasowane do kosztów życia w poszczególnych krajach. Na przykład Polak nie będzie mógł korzystać z nadmiernie wysokich zasiłków norweskich, mając o wiele niższe koszty życia w swojej ojczyźnie.
Frp w Finnmarku chce pójść jeszcze dalej. To województwo chce zmiany albo wymówienia umowy z EOG. Jednak dopasowywanie świadczeń do kosztów życia kłóci się z prawem UE. A Unia chce teraz, by można było pobierać norweski zasiłek przez sześć miesięcy, a nie jak dotychczas trzy.

wikipedia.org
Polak w Polsce jak Norweg w Hiszpanii
Nikt z Frp nie chce obciąć emerytur osobom, które wybierają się do krajów o niższych kosztach życia.
- To zasłużone prawo dla osób, które nie będą już pracować - mówi lider młodzieżówki Frp Simonsen.
On i inni politycy z Frp uważają za to, że wszystkie inne świadczenia socjalne powinny być dopasowane do kraju, gdzie koszta życia są niższe. Mowa tu o zasiłkach dla bezrobotnych (dagpenger), zasiłku rodzinnym i opiekuńczym (barnetrygd-kontantstøtte) i rencie (uføretrygd).
Czy renta musi być dopasowywana według lokalnych kosztów życia zarówno dla Norwega w Hiszpanii, jak i Polaka w Polsce?
- Oczywiście, że tak - mówi Simonsen

pixabay.com
Kontrowersyjna propozycja
Propozycja dopasowywania świadczeń do kosztów życia jest bardzo kontrowersyjna. Powołana przez norweski rząd komisja do spraw dobrobytu i migracji, stwierdziła, że takie działania nie są zgodne z umową z EOG.
Profesor Grete Brochman, która jest szefem komisji, twierdzi, że nie można dopasować siły nabywczej świadczeń.
- Jeśli Fremskrittspartiet uważa, że to jest możliwe, mogą przetestować to pod kątem prawnym. Ciekawe będzie się temu przyglądać - mówi Brochmann.
Komisja zaproponowała, by świadczenia socjalne w większym stopniu były związane z aktywnością. To mogłoby zmniejszyć możliwość eksportu świadczeń.
Źródło: dn.no, nav.no

To może Cię zainteresować